“Cinsel ahlak üzerine sessizlik?

Belki de bu baskın zihniyetin yayılmasından korkup, şimdi kaybedilmiş gibi görünen bu savaştan çekinerek, fikir birliğini kaybetmekten korkarak ve nehir gibi akıp Kilise’den uzaklaşan gençleri görünce, eğer böyle şeyler söylenirse (gerçekler), bu hassas ve önemli bir yaşam faktörü üzerinde bile insan, -ancak kolayca rıza almaya devam eden (İsa Mesih’in bize emanet ettiği göreve zıt olmasıyla), Katolik eğitmenler (rahipler ve laikler) arasında bile sayıları az olmayacak şekilde (insanın aslında gerçeğe ihtiyacı olmasına rağmen ve bu gerçek başlangıçta rahatsızlık uyandıran ve kaybeden olsa da) bugün cinsellik ahlakı karşısında susmayı tercih edilir.

Gençlerin daha ziyade spiritüalist (beden konusunun açılmadığı ve dolayısıyla herkes gibi yaşanılabilir olduğu) veya  temelde sosyal (burada önemli olan herkese yönelik biraz iyilik yapmanın olduğu) bir düşünce hakim olmaktadır.

Ama bu yeni davranış –belki aşağıya sarkık şekilde, bir zamanlar cinsellik üzerine yönelen tek yönlü ahlak eğitimine karşıt olarak- sonuç olarak incelendiğinde sadece Hristiyan duyurusunu değil (ki cinsel ahlakın belirli bir temel yapısını teşkil etmektedir), aynı zamanda gençlerin ve insanların hayatına da ihanet etmektedir.

Öyle ki hayatın temel yönü üzerine kişisel varoluşun, kendi (var olan veya kurulacak) ailenin başarısı ve hatta kendi ruhunun ebedi kaderi de (işlenen ve itiraf edilmeyen cinsel günahlar yüzünden kendilerini ebedi gazaba sürükleyenlerin sayısı, Fatima’da üç küçük çobandan biri olan Ermiş Giancinta’ya Meryem Ana’nın belirttiği üzere, belki de çoğunluktadır) önemli bir rol oynamaktadır.

Öyleyse, bu önemli konuyu tarzımıza göre, sade, temel fakat yüzeysel olmayan ve en yaygın soruları ve itirazları dikkate alarak biraz daha fazla anlamaya çalışalım.

Vicdan yoklamasının iyi yapmak için bizlere yardımcı olması açısından On Emir’in 6.’ıncı ve 9.’uncusu üzerinden derin düşünelim ve Hristiyan ahlakına Giriş’te ele alınanları göz önüne bulunduralım.

 

Kaynak: http://www.laviadellavita.it/morale_sessuale_148.html

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.