Teresa: Üç üniformada insan hayatını kurtarmak

Teresa’nın seçimi: İnsan hayatını kurtarmak için üç farklı üniformayla geçen günlerim!

Ağaçlık alanda yangın önleme faaliyetiyle nitelendirilen “Kızıl Şeytanlar” olarak adlandırılan İtalyan Kızılhaç’ı olarak İtfaiye Birimidir. “Benimkisi basitçe bir hayat seçimidir diyebiliriz. Tutkulu bir şekilde tüm boş zamanlarımı gönüllü hizmete adamayı seçtim.”

Corriere Buone Notizie  yolda yürürken karşılaşsak farkına bile varmayacağımız kadar küçük minyon tipli ve kırklı yaşlarda olan, zahmetli hizmetinde yorgun düşse de onu iyi hissettiren, kendisini özel bir hizmet çağrısına adayan Teresa Marchio’nun hikayesini anlatıyor: İnsan hayatlarını korumak ve kurtarmak üzere canla başka çalışarak beden ve ruhen kendini adayarak üç farklı üniforma da asil bir görev sürdürmektedir.

İlk defa 14 yaşındayken giydiği Kızılhaç üniforması, “Kızıl Şeytanlar” – Catanzaro bölgesinde Triolo kentinde merkezi bulunan bir Sivil Koruma gönüllülük programı olarak özellikle ağaçlık bölgede yangın önleme faaliyetiyle ön plandadır- ve Teresa’nın kamu hizmeti yılını tamamladıktan sonra bile devam ettirmeye karar verdiği İtfaiye birimi (bkz. Corriere).

“Tüm boş zamanlarımı gönüllü hizmete ayırmayı seçtim”

Benimkisi sadece bir yaşam tarzı seçimidir. Tutkuyla tüm boş zamanlarımı, hafta sonlarımı, Noel tatillerimi, yazlarımı ve kışlarımı gönüllü olmaya adadım. Bunu da sadece başkaları için değil, her şeyden önce kendim için yapıyorum.

Pazar günü şafakta kalkıp akşama kadar çalışarak bitkin düşsem bile, fırtına hararetlenip, annem beni pencerede beklese bile Kızılhaç’ın, Kızıl Şeytanların ve İtfaiye’nin asil amaçlarına bağlı hizmetlerde görev edinmek, bu beni iyi hissettiriyor. Belki de kendinizi aşırı koşullarda ve tatillerde başkaları için harcamak bence daha mantıklıdır, çünkü yaptığınız şey ve bu size büyük bir fedakarlık gerektirse de gerçekten değer kazandırır (a.g.e).

Tutkuyla ve azimle sunduğu hizmet, sadece bağlılık ve çaba değil, aynı zamanda ciddiye alınması ve gereksiz yere risk almamaları için gerekli olan uzun ve sürekli bir eğitimin – yirmi beş yıldan fazla – bir sonucudur:

Yardım götürmeye gitmek için doğaçlama yapılamayacağına her daim inanmışımdır. Sadece güvenli iseniz müdahale edebilirsiniz, aksi takdirde hayatınızı riske atmanız gerekmez. Nitekim bilgi size tehlikeli bir durum karşısında zarar görmeden çıkmanız için faydalı araçlar sağlar (Corriere).

Her görevin sadık yoldaşı korkudur.

Teresa, süper bir kadın olarak benlik imajı sunmaz, aksine, edinilen tekniklere ve yılların deneyimine rağmen korkunun her zaman mevcut olduğunu ve belirli koruyucu sınırlar içinde kalındığını ortaya çıkarır.

Korku her görevdeki sadık yoldaştır, ancak operasyonlar üzerinde baskın olmadığı sürece bilgiden faydalanmak gerekir (Ibidem).

Hızlı davranması sayesinde 2 genci kurtardı!

Bir süre önce gönüllümüz, Lido di Catanzaro mahallesinde bir minibüsün alevlerini söndürmeye çalışan iki gencin hayatını kurtardı. Teresa, önünde ilerleyen minibüsten çıkan yangının “normal” bir yangın olmadığını fark ettiğinde işten dönüyordu. Araç aslında oksijen tüpleri taşıyordu ve kısa bir süre sonra şiddetli bir patlama olacaktı. Teresa, zaman kaybetmeden hemen arabadan indi ve çocukları kurtardı. Birkaç dakika sonra korkunç bir alev parlaması yaşandı. Allah’a şükür, Teresa sayesinde büyük bir trajedi önlendi. Ölü yoktu, yaralı da yoktu. Üstelik meleklerin var olmadığına inananlar var!

“Gönüllü gençler yetiştirmek beni gururla dolduruyor”

Başlangıçta, hayalini gerçekleştirmek kolay değildi: Uzun boylu ve heybetli bir fiziği olmayan bir kadın. Yine de bugün ulusal düzeyde bir “afet yöneticisi” olarak, yetenekleri sayesinde sahip olduğu hedefle, yapmayı seçtiği şeylerin tutkusunda masrafları kendi karşıladığı İtalya genelinde katıldığı eğitimlerle Teresa sadece sahada değil eğitim sınıfında da kendini adıyor, nitekim Bölgesel Sivil Savunma Birimi doğal afetler konusunda “risk almıyorum” adı alında ulusal farkındalık kampanyasında yüzlerce genç gönüllünün eğitimi için onun yeterliliğine güveniyor.

Sivil Koruma uygulamalarında genç gönüllüleri eğitmek için çağrılmak beni gururlandırıyor. Ayrıca, özellikle iş arama konusundaki taahhütlerini sık sık terk eden veya bir yedek olarak kullanan gençler arasında, maalesef biraz kaybolmuş olan gönüllülük kültürünü yaymanın bir yoludur (Corriere).

Sevgili Teresa, sadece adını değil, aynı zamanda küçük ve minyon olmanı da büyük bir azize ile paylaşın. Bununla birlikte, Kalküta’lı Azize [Teresa] Anne tam da o ince ve zayıf vücudu ile ne kadar harika işler başardı. Başkalarına yardım etmeye çalışmadaki bu heyecanın, yaşamın savunulması ve ölçülemez değeri konusunda mümkün olduğunca çok gence bulaşabilsin.

___________________________________________________________________

Silvia Lucchetti | 04 Şubat 2020

Kaynak: https://it.aleteia.org/2020/02/04/teresa-marchio-croce-rossa-vigili-fuoco-diavoli-rossi/

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt