Oruç bir dua biçimidir

Oruç ve perhiz, temel amacı itibariyle insanların kutsallaşması olarak yerine getirilmelidir.

Kilise’nin dördüncü emri, bizleri oruç tutmaya ve et yemekten kaçınmaya çağırırken, aynı zamanda litürjik bayramlara hazırlık olarak ruhsal inziva (ruhsal bir hazırlığa bizi taşıyan bir uygulama) ve tövbe zamanlarını belirgin kılmaktadır.

Oruç ve perhiz, temel amacı itibariyle insanların kutsallaşması olarak yerine getirilmelidir.

Katolik Kilisesi Din ve Ahlak İlkeleri no. 2034, oruç ve perhizden bahsederken, onların “içgüdülerimize hâkim olmamıza ve yüreğimizin özgürlüğünü kazanmamıza katkı sağladıklarını” belirtir.

Dolayısıyla yalnızca bir mecburiyet olarak değil, imanda bir büyüme yolu olarak saygı gösterilmelidirler. Allah’ın isteğinin bizde ortaya çıkması için kibrimizin, tutkularımızın ve arzularımızın dizginlenmesinden söz edilir.

Oruç aynı zamanda, bir dua biçimidir. Mesih İsa vaftiz olduktan sonra, çöle inzivaya çekildi ve “kırk gün – kırk gece” oruç tuttu (Matta 4,2). Bu, aynı zamanda, iman yolunda ilerleyebilmenin gücünü sağlar. Matta İncil’inin 17. bölümünde, sara hastalığına yakalanmış bir çocuğun olayını anlatır.

Daha öncesinde babası, İsa’nın öğrencilerinden oğlunu iyileştirmesini istemiş, ama onlar bunu başaramayınca da kendisi İsa’ya yönelmiştir. Bu metnin sonunda İsa öğrencilerine şöyle söylüyor: “İmanınız kıt olduğu için” (bkz. Matta 17,21). Bu tür kötü ruhlar, dua yapılmaz ve oruç tutulmazsa kovulamazlar.

Unutulmamalıdır ki, oruç ve perhiz, bir rejim veya bir diyet yapma uygulamaları değildir. Öyle ki Peder Allah’a hep daha yakın olabilmemizi sağlayan tövbe biçimleridir.

 

_______________________________________________________________________

Kaynak: https://it.aleteia.org/2020/03/02/il-digiuno-e-anche-una-forma-di-preghiera/?utm_campaign=NL_it&utm_source=daily_newsletter&utm_medium=mail&utm_content=NL_it

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt