Evliliğinizi Kurtarmanın Beş Adımı

Evlilik ilişkisi krizdeyse, bu durumdan kurtulmaya yönelik adımlar o kadar da karmaşık değildir.

Evliliğiniz problemlerden – büyük problemlerden – geçiyorsa ne yapabilirsiniz?

Birçoğunuzun aklına Netflix’te yayınlanan Marriage Story [Evlilik Hikayesi] (aslında bunun yerine Boşanma Hikayesi demek daha doğru olur) filmi gelir. Birkaç yıl önce tedavülden kaldırılan bir makalede yazdığım gibi, hiç kimse evlilik sorunlarına karşı muaf değildir – ne yeni evliler ne sadık ne de inancı olanlar.

Bu nedenle, evlilik hazırlığında aktif bir kişi olarak, bir kriz dönemi yaşıyorsanız ne yapmanız gerektiği konusunda bazı önerilerde bulunmayı düşündüm.

  1. Evlilik problemleriniz varsa yapılacak ilk şey yardım istemek

Filmde, Adam Driver ve Scarlet Johansson karakterlerinin danışma sahneleri fayda etmiyor. Ama gerçek hayatta istatistikler, danışmanlığın evli çift için iyileşme şansını artırdığını göstermektedir.

Geleneksel danışmanlık oturumları mevcut tek yardım değildir. Eşim ve ben Faith & Family Dergisinin yayıncılarıyken, her sayısında ilişkisi boşanmanın eşiğine gelmiş ancak daha sonra tekrar yoluna gitmeyi başaran çiftlerin bir hikâyesini eklemeye karar verdik. Bir Katolik etkinliği olan “Retrouvaille” sayesinde krizde bulunan evliliklerin iyileştirilmesi için bir dönüm noktasının oluştuğunu sık sık doğruladık.

Gruplara yönelik inziva yöntemi, sayısız çiftin sorunlarını çözmek için iletişim kurmasına yardımcı oldu.

  1. Eşinle birlikte dua etmek

Dua asla bir sorunun tek cevabı olamaz, ama her zaman cevabın bir parçası olmalıdır.

Evliliğimizde her gece çift olarak dua etmemiz gerektiği söylendi ve bu evlilik birliğimizin ilk yıllarında bize geniş ölçüde yardımcı oldu. Ancak sonrasında çocukların gelişiyle birlikte, çift olarak duamız, ailece Tesbih Duası oldu ve o akşam karşılıklı kişisel ve Allah ile temasımızı kaybettik.

Sadece son zamanlarda eşim ve ben birlikte çift olarak dua etmeye başladık, sadece ikimiz ve bu da şimdiden büyük bir fark yarattı. Bunun garip olacağını düşündük, ancak Akşam Övgü Duası ile Magnificat İlahisi’ni söylemek veya bir uygulamadan okumak, aynı yöne bakan bir çift olarak iyileşmemize yardımcı oldu: Rab Allah.

  1. İlk siz sevin

Ne zaman arkadaşlarımın, eşlerinin onlara iyi davranmadığından şikâyet ettiğini duyduğumda – her zaman kızgın, ihtiyaçlarını görmezden gelen, asla minnet veya takdir göstermeyen – her zaman aynı tavsiyeyi veririm: “Önce siz onu sevin.”

Biliyorum çünkü bunu deneyimledim. Evde ihmal edildiğimi hissettiğimde daha çok sevmeye çalışıyorum. Her gün farklı bir sevgi dilinde bir aşk eylemi gerçekleştiriyorum: Pazartesi günü çiçek getiriyorum, Salı günü sırtına masajı yapıyorum, Çarşamba günü bir şey ayarlıyorum, Perşembe günü ikimiz için özel zaman ayırıyorum ve Cuma günü fark etmediğim bir şey için ona iltifat ediyorum.

Gerçekleştirmek için sevgi eylemleri kurduğumda bir şeyin farkındayım: Göz ardı edilen tek kişi ben olmadığımı görüyorum. Ben de kötü bir eş oldum. Ve bu açıdan …

  1. Kendini iyileştirmek, bir eş olarak da iyileşmeyi sağlar.

Bir keresinde duada Rab ile diyalogdayken eşimden yakınıyordum, ama aşağı yukarı şöyle bir şekilde yankılanan açık bir ses işittim: “İkiyüzlü! Önce gözünüzden kalası çıkar, daha sonra saman çöpünü eşinin gözünden çıkarmanın iyi olduğunu göreceksiniz.”

Mesaj sadedir: Seni ailenden veya eşinden uzaklaştıran bir şey yaptığınızı biliyorsan, onu yapmayı bırakın. Evden çok fazla zaman geçirmeyi bırak. Evde olduğunuzda ailenizden uzak durmayı, televizyon seyretmeyi, video oyunları oynamayı veya sosyal medyaya kendinizi adamayı bırak. Pornografi, aşırı harcama, içme, sabırsızlık gibi kötü alışkanlıklarını ortadan kaldırmak için ihtiyacın olan her şeyi yap.

  1. Kelimenin tam anlamıyla aynı sayfaya bağlanın.

Ben ve eşim için kötü niyet olmadan iletişim kurmayı bırakmanın çok kolay olduğunu biliyorum. Hayat her şeyi devralır, olaylar seni altüst eder ve farkında olmadan uzaklaşmışsındır.

Bu yüzden her gün 30 dakika gibi büyük bir fark yaratan buluşmalar yapmaya başladık (bunu atladığımızda anlıyoruz). Benim görüşüme göre, buluşmanın iki temel yönü şunlardır: 1. Gerçekten bir araya geliyoruz 2. Sadece 30 dakika sürüyor ve bu nedenle konuşmacı etkili olmalı ve dinleyici bu buluşmanın sonsuza kadar süreceği korkusuyla onu atlamak istememelidir.

Takvimden başlayarak çocuklarla, mali durumlarla ve kişisel hedeflerle hayatımızın her alanını analiz eden bir program takip ediyoruz. İlginçtir. Hayatta yaşadığımız sorunlar, olumlu şeylerin hüküm sürmesine izin verdiğimiz için daha küçük görünüyor.

____________________________________________________________________

Tom Hoopes | Mart 16, 2020

 

Kaynak: https://it.aleteia.org/2020/03/16/5-passi-per-salvare-il-vostro-matrimonio/

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt