Dua eden Bergamo Şehri

Dua eden Bergamo Şehri. Benim acı çeken Bergamo’m.

Çalışkan Bergamo, utangaç Bergamo, inatçı Bergamo: Sebebi henüz net olmaksızın, bu salgın hastalık yüzünden insan yaşamı açısından en yüksek bedelin ödendiği bu haftalarda, Eski Orobik kentinin böyle bir tablosun çizdiler. Bergamo gürültü çıkarmadan hayat kurtarmak için kan akıtır, ağlar, gece gündüz çalışır.

Şehirde bir mülki amirin gölgesi görülmedi, bakanlar bir yana, Bergamo sadece Sivil Savunma savaş bülteninde ilk pozisyonu kazanan bir isimden ibaret. Herkes biliyor ki burada kargaşa yaratmadan acı çekiyorsunuz ve farklı bir şey beklenmiyor. Bergamo, neredeyse çökmekte olan yoğun bakım üniteleriyle, yapım aşamasında olan Alpini Sahra Hastanesi’yle, cenaze töreninden mahrum kalanların naaşlarını ortadan kaldıran ordu araçlarının alayıyla görülüyor.

Ama ayrıca Bergamo, kimsenin söylemediği, dua eden kenttir. Acı ile bükülmüş evlerde, karantinalarda, Selam Sana, “Salve Regina” Meryem Ana ilahileri, göğe yükselen yakarış selleri akar gider. Daha önce dua edenler, şimdi dizlerinin üzerinde Tespihler çekiyor, daha önce hiç dua etmeyenler çocukken öğrendikleri kalıp duaları fısıldamaya koyuluyor, imanı olmadığını söyleyenler bile kalplerinin dibinde göğe yöneliyorlar. Çünkü Bergamo halkı, olayların gidişatını duaların değiştireceğini biliyor.

Mart 1943’te meydana geldiği gibi… L’eco di Bergamo şöyle anlatıyordu: Savaşın hala evimizde olduğu söylenebilir. İnsanlar akşamları yatağa gidip bütün şehri sabah bulup bulamayacaklarını bilmiyorlardı. Herkes için kâbus geceleri. Bergamo’ya yakın şehirler, duman tüten molozundaki acıyla gökyüzüne doğru iskelete dönüşmüş kollarını yükseltiyorlardı; hava bombardımanı belirtileri de Bergamo’ya çok yakın ülkelerdeydi.

13 Mart’ta, duvarların tüm halkası boyunca, atkestaneleri yeni bir savaş baharının duygusuyla uyanmak üzereyken, etkileyici bir kalabalık (kırk bin kişiyle hesaplanan), Rosate’nin mucizevi Haçının arkasında yavaşça geçit töreni yapıyordu; herkes tarafından yüksek sesle okunan tespih, o korkunç saatlerin acısına ruhlarda tik-tak gibi yankılanıyordu. Tövbe Mezmurları’nın Ezgisi, dehşet içinde olan bütün insanların ağıt yakmasıydı.”

Kent Duvarlarında o gün katedralden başlayan ve kente yakarmak için düzenlenen üç günlük bir vaaz ve dua zamanı olarak gerçekleşen büyük bir kefaret ve lütuf dileme yürüyüşüne dönüştü. Önde ilerleyen mucizevi Rosate Haçı ile kırmızı Alevli meşaleleri taşıyan din adamları eşliğinde yapılan kutsal yürüyüş.

Bu kederli ilahiler ve yürekten yakarmalar eşliğindeki yürüyüşün sonunda, katedral Episkoposu tüm halkın sözcüsü oldu ve şöyle dedi: “Bizler, Santa Lucia mahallesi sakinleri olarak, hava saldırılarından dolayı zarar görmekten kurtulursak, savaşın sonunda, Rab’be şükranımızın işareti olarak asırlar boyunca anılıp temsil edilecek olan, Lekesiz Meryem’in Yüreğine Adak Kilisesi’nin, inşasının sözünü ve teminatını veriyoruz.” (Il Novecento a Bergamo, cronache di un secolo, Pilade Frattini, Renato Ravanelli, Utet editore).

Meryem Ana, Bergamo’ya lütuf sağladı ve Santa Lucia Adak Kilisesi Bergamo halkının o zamanki Episkopos Adriano Bernareggi tarafından verilen söze sadık olduğunu göstermek için orada yer almaya devam etmektir.

Sekülerlik yüzünden Bergamo kesinlikle günahsız değildir, nitekim o zamandan beri insanın inancını ve hatta din adamlarını zayıflattı, ancak bu salgın Bergamo halkının kalbinin hamurunu geri kazandırdı; Yaradan’ını asla unutmamasını sağladı ve bugün evet, büyük bir denemeden geçiyor, ama bununla birlikte büyük bir tövbe imkânı da veriyor ve birçok ruhun Rab’be, dönmesini sağlıyor. Her gözyaşını silebilen ve her boşluğu doldurabilen tek sevgiye dönmesine vesile oluyor.

Umarız Bergamo bu imkânı yakalar, her Bergamo sakini, Gökler Kraliçesi’ne görkemli bir adak sunabilir ve bu beladan bir kurban, bir feragat, bir vaat karşılığında ölüm getirmeyi bırakmasını isteyebilir. 77 yıl önce olduğu gibi emin bir şekilde. Çünkü “Gözyaşlarıyla eken, sevinçle biçer.”

 

________________________________________________________________

Kaynak: http://www.iltimone.org/news-timone/la-bergamo-prega-la-mia-bergamo-soffre/

 

 

 

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.