Koronavirüs: Bergamo’da yaşamları pahasına hizmet veren Rahibeler

Koronavirüs. Yaşamlarını kurban edene kadar ön plandaki İtalya-Bergamo Rahibeleri

Palazzolo Enstitüsü’nden 13 Rahibe, son zamanlarda sağlık acil durumunun merkezinde yer alan Bergamo bölgesinde hayatını kaybetti. Onlar için ve diğer emirlerin tüm dinleri için Papa tarafından bugün Santa Marta Şapeli’nde duası yapıldı. Rahibe Carla Fiori’nin tanıklığı ve #concuorelargo girişimi yer alıyor, çünkü virüs, bağış yapma ve yardım etme iradesini durduramaz.

___________________________

Virüsün hala endişe verici oranlarda öldürdüğü ve enfekte ettiği Bergamo bölgesinde, hastalara yardımcı olmak için huzur evleri ve sağlık tesisleri aracılığıyla hayatlarını veren birçok adanmış Rahibe var. Onların birçoğu başaramıyor, başka patolojik hastalıkları yoksa bile hastalanıyor ve ölüyorlar; Suore delle Poverelle (Yoksul Rahibeler] Enstitüsü’nün İtalyan Rahibe toplulukları bölge başrahibesi Carla Fiori gibi diğerleri de, bulaşıcılığı kaptıktan sonra karantinaya alınmak zorunda kaldılar, ancak onların sabit düşüncesi hizmet yoluna geri dönmektir, çünkü sahada, ortada, acı çekilen meydanda, görevlerini yerine getiriyorlar.

Salgın patlak verdiğinden beri Rahibe Carla ve kız kardeşleri günlerini ve yönettikleri bakım evlerinin koğuşlarını değiştirdiler, ayrıca yoğun bakım yerlerinin bulunduğu, yatak yerlerinin tamamen rezerve edildiği, doktorlar ve hemşirelerin artık çöküş noktasında olduğu Bergamo’daki Papa 23. Yuhanna Hastanesi [L’ospedale Papa Giovanni XXIII di Bergamo] ile yoğun bir işbirliği yaptılar. İnsanlara hizmet etmek için ellerin ve kalbin sunulmasının yanı sıra gerekli tüm bakımı garanti etmek için fon ve araçlar gerektiğine inanan Rahibe Carla Fiori, Sağlık uzmanları için makine ve koruyucu cihaz satın almaya yarayacak “Geniş bir yürekle. Koronavirüs Acil durumu” projesini başlattı. Mikrofonlarımıza şöyle açıkladı:

Rahibe – Durum hem Brescia hem de Bergamo ve bölgede oldukça kritik. Şu anda, sadece halsizlik ve ateşim olduğu için Brescia’da tecritte bulunuyorum, ama tüm Bergamo durumunu ve özellikle huzurevimizi, yaşlılar için iki konutu ve bir tane de engellileri kabul eden hizmet yerimizi yakından takip ediyorum. Çok sınandığımız bu dramatik zamanda, birçok yaşlı insanı kaybettik ve 13 rahibe bizi terk etti, hepsi doğrudan sağlık yardımına dâhil değildi, ancak özellikle büyük üzüntü ile dün bir kız kardeşimizi kaybettik…

Tam da bu sabah Papa Hazretleri, Santa Marta’daki Ayin’de, Covid-19 hastalarına bakım ve onlara yardım için hayatlarını sunan rahibelere dua etti, Papa Fransiskus’un düşüncesinde aynı zamanda siz de var mısınız? …

– Evet ve bunun için ona teşekkür ediyoruz. Dediğim gibi birkaç kız kardeşimizi kaybettik, ama özellikle dün Cennet’e ulaşan, Bergamo Hastanesinde tanınmış ve sevilen bir hemşire rahibesi olan Rahibe Costantina Ranioli’yi hatırlamak istiyorum. Çok iyi bir hemşire, çok tutkulu ve her zaman güler yüzlüydü, onu şefkatle hatırlıyoruz. Ne yazık ki bir ay savaştı ama başaramadı. Bu nedenle, bizim için, karizmamızın gücüne rağmen, hastalığa karşı tüm kalplerimizle hastaları karşılamak ve tedavi etmek için İncil’e dayalı güce devam etsek bile zor bir andır.

Bu günlerde ölen başka rahibe olduğuna dair haberler var… Papa Fransiskus’un sözlerinden de, hayatın fedakarlığına kadar bu yardımın aranızda yaygın olduğunu biliyoruz…

– Evet, her gün bu haberi alıyoruz. Biz Bergamo bölgesinde birkaç kız kardeşten ve aynı zamanda birkaç rahipten duyduğumuz üzere, sadece Bergamo bölgesinde en az 20’si hayatını yitirdi; başka rahibe topluluklarında da enfekte olan birçok kız kardeş olduğunu da biliyoruz. Birbirimizi duada hatırlamaya, birbirimizi güçlendirmeye ve aynı durumdan mustarip birçok insana yakın olabilmeye çalışıyoruz.

Covid-19 hastalarına somut ve günlük yardım mı sağlıyorsunuz?

– Evet, önce koğuşlarımızı yeniden Coronavirus hastalarını diğerlerinden ayırmaya çalışarak yeniden düzenlemeye çalıştık ve Bergamo’daki Papa Giovanni XXIII Hastanesi ile yakın bir işbirliği başlattık, böylece sadece kliniğimizde değil, aynı zamanda iki RSA’da da hayati yerlerin önünü açtık. Bu insanlar çoğunlukla daha az ciddi olan, taburcu edilmiş hastalardır ve Bergamo Hastanesi’nin de havasını solutarak onların gerçekliğimizde tedavi edilebilmelerini sağlıyoruz. Her gün doktorlar ve hemşireler, hastaneler arasındaki bu yardım ağına çok cesurca katılan tüm personel tarafından çok cömertlik ve yetkinlikle güçlü bir işbirliği içinde çalışmayı sürdürüyoruz.

Palazzolo Enstitüsü, bağış toplama aracı kurarak “Geniş bir yürekle” başlıklı girişimi başlattı, neyden oluştuğunu açıklar mısınız?

–“Geniş bir yüreğe sahip olmak”, bizi her zaman acil durumlarda korkmamaya ve kendimizi ön cepheye koymaya teşvik eden kurucumuz Luigi Maria Palazzolo’nun özgün bir ifadesidir. Ayrıca, Poverelle Rahibeleri birkaç yıl önce Ebola virüsü ile bu hendekte mücadele etmişti ve 6 rahibemiz hayatını kaybetti, çünkü kurucu karizmamızda acıya ve özellikle acil bir duruma karşı tam olarak bu hazır bulunma vardır. Bu girişim yardım talebinden başka bir şey değildir, çünkü kendimizi çevrimiçi duruma getirmek, hemen 80 yatak ve daha sonraki bir tarihte de 50 yatak sağlamak için birçok araca, özellikle de sürekli konuştuğumuz maskelere, koruyucu cihazlara, oksijene ihtiyacımız var. Dolayısıyla bu girişim sayesinde insanlardan bize yardım etmelerini istiyoruz. Profesyonelliği, yetkinliği, kullanılabilirliği, insanlığı, özveri ve yüreğimizi koyduk, ancak karşılığında tüm bu cihazların satın alınması için yardım talep ediyoruz…

Rahibe Carla, bu telaşlı günlerde sizi özellikle etkileyen ve bize anlatmak istediğiniz bir hikâye, olay veya sadece bir yüz var mı?

– Peki, 23 Mart’ta ölen Bergamo’daki hapishanenin Rahibi olan Don Fausto Resmini’yi anmak isterim. Etkilendim, çünkü o hiçbir zaman kendisini geri çekmedi. Mahkumlara ve aynı zamanda bu tecrit döneminde başlarını koyacak bir evi olmayan evsizlere de yakın oldu. Hastalandığında yorgun olduğunu söyledi, kendisini halsiz hissediyordu, ama yoksullara yakın olduğu için mutluydu. Ancak başaramadı, aslında yeteri kadar da gençti, 67 yaşındaydı, gerçekten yoksulların, en sonuncuların rahibiydi ve örneği bizim için gerçekten çok güçlüdür.

_____________________________________________________________________

Cecilia Seppia – Città del Vaticano

Kaynak: https://www.vaticannews.va/it/chiesa/news/2020-03/coronavirus-suore-bergamo-sacrificio.html

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt