Rab Ne Demek İstiyor?

Dünyanın tek gündemi haline gelen Corona virüsü ve sonuçları, binlerce insanın ölümüne neden oldu. Her geçen gün artan ölümler ve vaka sayıları hem ekonomik hem de sosyal düzeyde ciddi bir kriz yaratmaya başladı. Peki bu yaşananlar bize neleri sorgulatmalı? Rab bize ne demek istiyor?

Şeytanın en büyük eğlencesi dünyadır. Çünkü burada insanları günaha çekecek çok şey vardır. Hırs, kıskançlık, aç gözlülük, şehvet ve kötülüğe bulaşmak çok kolaydır.

Bu günlerde ise hırslanıp keselerini dolduranlar, iktidar arzularıyla kötülük saçanlar, kibirlilik ve küçümseme içinde olanlar için de bir engel ortaya çıktı. Ölüm korkusunu herkes en yakınında hissetmeye başladı. Peki dünya malı için kırılan kalpler, mazlumları sömürmeler ve daha fazlası için duyulan hırslara ne oldu?

Tek bir felaketle dünya malının nasıl da boş olduğunu, paralarınızın, çalışanlarınızın sizi bu durumdan kurtaramayacağını, özel jetlerinize binip kaçabileceğiniz bir dünya köşesi bulunmadığını anlamadınız mı?

Çok güvendiğiniz ve övündüğünüz işiniz nasıl da elinizden kayıp gidiyor değil mi? Nispet yaparcasına eğlencenin dibine vurduğunuz günler, kafanıza esince çıktığınız tatiller, küçümseyip hakaret ettiğiniz insanlar…

Rab sizi bu durumda ne yapacağınız konusunda uyarmadı mı? Dünya malına tapmaktan vazgeçmek için belki de bu son çağrınızdır. Belki de elinizdeki imkanlarla çok şeyi değiştirme gücüne sahipsinizdir. Ama artık kendiniz için değil, herkes için “iyilik” yapmanız gerekiyor.

Ekmeğinizi bölüşün, sevginizi paylaşın. Çünkü bunları paylaştıkça zenginleşeceksiniz, çünkü bunları paylaştığınızda artacaklar…

 

YEŞAYA 42:1-9

“İşte kendisine destek olduğum, gönlümün hoşnut olduğu seçtiğim kulum! Ruhum’u onun üzerine koydum. Adaleti uluslara ulaştıracak. Bağırıp çağırmayacak, Sokakta sesini yükseltmeyecek. Ezilmiş kamışı kırmayacak, Tüten fitili söndürmeyecek. Adaleti sadakatle ulaştıracak. Yeryüzünde adaleti sağlayana dek Umudunu, cesaretini yitirmeyecek. Kıyı halkları onun yasasına umut bağlayacak.” Gökleri yaratıp geren, Yeryüzünü ve ürününü seren, dünyadaki insanlara soluk, Orada yaşayanlara ruh veren RAB Tanrı diyor ki, Ben, RAB, seni doğrulukla çağırdım, Elinden tutacak, Seni koruyacağım. Seni halka antlaşma, Uluslara ışık yapacağım. Öyle ki, kör gözleri açasın, Zindandaki tutsakları, cezaevi karanlığında yaşayanları özgür kılasın. Ben RAB’bim, adım budur. Onurumu bir başkasına, Övgülerimi putlara bırakmam. Bakın, önceden bildirdiklerim gerçekleşti. Şimdi de yenilerini bildiriyorum; Bunlar ortaya çıkmadan önce size duyuruyorum.”

 

Rab belki de selamımızı esirgediğimiz, yüzüne bile bakmadığımız çalışanımıza hal hatır sormamızı, biriktirdikçe biriktirdiğimiz mal, mülk ve paramızı paylaşmamızın gerektiğini anlatmaya çalışıyordur.

 

Rab sevdiklerimizi her görüşümüzde, son görüşümüz gibi sevmemizi istiyor. Doğrulukla, gurura kapılmadan sevgimizi vermemizi istiyor… Kırdığımız kalpleri onarmamızı istiyor ve Paskalya öncesi bu günlerde bize “içtenlikle” tövbe etmemiz için bir fırsat sunuyor.

Kalbimizde ve başımızın üzerinde Rab’bin ışığı parlasın istiyoruz. Ama bunun için kalbimizdeki karanlıkları aydınlatmamız gerekiyor. Kalpleri sevgi ve merhametle doldurup, kötülükten arındırmamızı istiyor.

Kimseyi küçümsememiz gerektiğini, kimseye karşı kırıcı olmamamız gerektiğini söylüyor. Uluslara gelecek olan ışığın görünmesine az kaldı…

Bırakın gözleriniz karanlıkta kalsın, kalbiniz Rab’bin görkemli ışığıyla aydınlanırsa zaten her şeyi göreceksiniz.

Hapsolduğunuz zindanlardan çıktığınızda, sonuna kadar tüketmeye devam mı edeceksiniz? Yoksa üzerine bastığınız toprağın, başını okşadığınız çocuğun varlığı, sizden sevgisini isteyen küçük bir kediyi gördüğünüz için Rab’be şükür mü edeceksiniz?

Hazır evdeyken, vaktiniz varken Rab’be açın kalbinizi… İçtenlikle tövbe edin. İncil’i okuyun, Rab size yol gösterecek…

Karanlık ölüm vadisinden geçiyorsunuz, Rab’bin yemyeşil huzur dolu çayırlarına çıkacağınız günün kıymetini bilin…

İyilik ve Sevgi tüm kalplere dolsun…

__________________________________________

Gabriella T.

 

 

 

 

 

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.