Paskalya

Sessizliğin diplerinden – Sevgi’nin Gizemi’nin büyüklüğü olan Diriliş’in Paskalya kutsal Üç Günü’nü kutladığımız ve hepimizin hayranlıkla bakışlarımızı çevirmeye davet edildiği bu günlerde– şimdimizi altüst eden kötülüğün yürek parçalayan durumuna bizi mecbur bırakan sessizliği bozacak güç ortaya çıksın ve tarihin anlamını ebediyen etkileyen şu özgürlük haykırışını güçlü bir şekilde dışa vursun: “Mesih Dirildi; evet O gerçekten Dirildi!

Eğitim Görevi Hareketi’nin sevgili dostlarına; Dirilmiş Rab’de gerçek mutluluğun Paskalyası için en iyi dilekler eşliğinde, Papa 6. Pavlus’un şu değerli öğretisi memnuniyetle kabul edilsin:

“Bizi dileyen sevgili kardeşler, değerli dostlar! Bugünkü ilanımız şudur: İşte, Paskalya!

Size Paskalya sevincinin bu duyurusunu verebildiğimiz için mutluyuz. ‘Mutlu Paskalyalar’ cümlesi, bizim için geleneksel ve boş bir kelime değildir. Nitekim sevinç, gerçek Hristiyan mirasıdır.

Mutluluk bizim Müjde’mizdir, çünkü Mesih’in kendisi üzerine kabul ettiği, acı, günah, ölüm karşısında duyulmamış zaferinin müjdesidir; ölümlülerin ve artık son bulmayacak uykuda “uyuyanların ilk meyveleri”dir (1 Kor. 15,20) ve O bizim için zafer kazandı. Paskalya’nın sevincini duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.

Sevgili kardeşlerimiz ve bu Paskalya sesimizin ulaştığı düşünceli insanlar! Bizimkisi gerçek bir mesaj ve bir neşe mesajıdır. Tekrarladığımız üzere, Hristiyanlık kolay değildir, ama kutludur.

İnsan mutluluğunun giyildiği, bugün kendi kalbinden kaynaklanan ve yetersizliğini, yokluğunu, adaletsizliğini ve geçiciliğini ortaya koyan itirazlarla parçalanmış dış ve zamansal kalıplar için kutlu değildir; zira temelini dayandırdığı yenilmez nedenlerden dolayı; insan manzarasına âşık olan ve kıvılcımlarını, işaretlerini ve daha yüksek bir dolgunluk çağrısı yapan ve insan kalbinin eşiğinde (bkz. Vahiy 3, 20) adım atan Tanrı’nın sonsuz mutluluğunun tarif edilemez doğaüstü birliğidir; en ciddi ve tedavi edilemez içsel sefaletlerden, hatalarımızdan kurtuluş için bize tam olarak sunulan kurtuluş düzeninin tüm nedenleridir; en olumsuz, acı, yoksulluk, yorgunluk, hayal kırıklığı, ölüm bile dâhil olmak üzere her şeye (bkz. Rom. 8, 28) olumlu çözüm getirmenin bize aktarılmasıdır.

Neşeli olun; bu inançtan, bu şanstan dolayı mutlu olun! Hayata dair bu Paskalya ilahisinden! Asla ölmeyen zira dirilen hayata! Geçirdiğimiz gibi zamansal alanda da, en zorlu girişimlere cüret etme ve en karmaşık problemleri çözme kabiliyetine sahip, dediğimiz gibi, yeni bir umutla aydınlanan hayata!

O halde, yaşamanın ve ruhsal olarak hoşnut olmanın temelini imandan alan bu Kilise’nin tüm üyeleri olan siz hepinize iyi Paskalyalar!

Tüm Hristiyan Kardeşlerime “Ekümenik” İyi Paskalyalar. Tüm Milletlere!

Özellikle de güven ve mutluluğa çok ihtiyaç duyduğunuz ve hepsinden önemlisi, Paskalya’yı kendinize atfederek, yani yaşam olan Mesih’in doluluğunu yaşayan en iyi adaylar olarak gençler, size iyi Paskalyalar!

Size de mutlu Paskalyalar, saf sevginizin meyvelerini ölümsüz yaşama sunan siz ebeveynler. Mutlu Paskalyalar size, acı çeken ve yoksul herkese, Mesih’in Mutlulukları’nın ilk muhatapları olanlar; insan olan ve Hristiyan yüreğine sahip herkesin borçlu olduğu hizmetin ve sevginin armağanını alan sizler.

Size mutlu Paskalyalar, iş insanları, İsa’nın gerçek teselliye çağırdığı kardeşler (bkz. Matta 11, 28); size de mutlu Paskalyalar, politikacılar, bu günün muzaffer umudunun esenlik ve dünyada barışı yeniden yaşatmak için bilgelik, cesaret ve güven aşılaması gereken sizler.

Size, hepinize, Mesih’in kutsal Dirilişi’nden kaynaklanan mutlulukların emin işaretleri olan sizlere iyi Paskalyalar! Alleluya!”

________________________________________________________________________________________

Papa 6. Pavlus (1969 yılı Paskalya Pazarı’nda Urbi et orbi [Şehirlere ve Dünyaya] Mesajından)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.