İsa Mesih Gerçekten Dirildi

Mesih İsa Gerçekten Dirildi [Yuhanna 8:3-52]

Bugün ölümü yenen İsa Mesih’in dirilişini kutluyoruz. Beden aldığı bir annenin gözlerinin önünde dünyanın acılarını üstlenen, yürek yangınına direnen Meryem’in imanını zayıflatmaya çalışan Şeytan’a rağmen, Rab’be güvenip teslim olan İsa bedenini ve kanını kurban olarak sundu.

Biz ise hala dünyevi acılarımız yüzünden Rabbe isyan ediyoruz. Kendi çarmıhımızı taşıyıp birilerinin acısını üstlenmeye hangimizin cesareti var? Acı görünce kaçmayı tercih etmeyen, dünyanın yükünü omuzlayan İsa Mesih bize ne anlatıyor?

Hele ki şu dönemde… Hele ki evlere kapandığımız, Rabbe yönelmek yerine birlikte yaşadığımız insanların kalplerini kırdığımız bu dönemde…

Bizi çarmıha geren düşmana acıyacak kadar merhametimiz var mı? Bizlere dünyevi acılar yaşatan insanlara karşı bağışlayıcılığımız ne derece olabilir? Kin ve öfkeyle doldurduğumuz bir kalbe nasıl mutluluk yükleyebiliriz. Nasıl bu kadar nefret varken içine sevgi girebilir?

Hiç düşündünüz mü kendi çarmıhınızı yüklenip, acı çektiğinizde Diriliş umudu varsa bu acının önemsiz olacağını? Bu acının, gözyaşlarının sonunda mutluluk ve müjde olacağını hiç düşündünüz mü?

Düşünmediyseniz bu Paskalya düşünmeye başlayın. Çünkü Rab sizi seviyor ve hiç birinize ayrım yapmıyor. Hepinizin mutlu olması için kalplerinizi açmaya çağırıyor sizi. Kalplerinize Tanrı’nın kuzusu girdiğinde, kör olan gözleriniz açılacak…

Birinin acısını üstlenirken hissedeceğiniz merhametin karşılığında sevgi alacaksınız.

Ama siz ilk taşı atacak kadar masum ve günahsızsanız, kalbinizde merhametin yeri nerede? O taşı atacak kadar kin varsa kalbinizde, sevgiyle de dolamaz.

Olduğu gibi kabul etmek, bağışlamak, kötülük yapana bile iyiliği için dua etmek sizin için zor mu? O zaman dua edin ve kalbinize merhamet dolması için Tanrı’ya yalvarın.

Bugün ölümün yenildiği gün… Bugün Rab bizlere yaşam ışığını gösterdi. Biz onu gördüğümüz karanlık yolda ona güvenip, ardı sıra giderek ışığa ulaştık.

Köleyseniz O Evden Atılırsınız

Eğer günahın kölesi olmuşsanız, o evden önünde sonunda atılırsınız. Ama bir oğul olabilirseniz o evin kapıları size her zaman açıktır. Tanrı’nın evine doğru bir adım atın. Korkmayın, kapıyı çalın ve size açılsın. Dileyin, gerçek olsun…

İblis’in çocukları yalancıdır ve günahtan günaha bulaşmanız için sizi kandırmaya çalışır. Her iman ettiğinizde ve her acınızda sizi ayartmak için iş başındadır. Siz zincir vurulmuş hayvan gibi bekleyen günaha doğru adım atarsanız sizi bir hamlede çekip parçalar.

Ama günaha yaklaşmazsanız, o size doğru koşmaz, çünkü zincire vurulmuştur. Rabbin ışığı sizde parlıyorsa bu kalkanı aşmaya hiç bir günahın gücü yetmez.

Kalbinizden kin ve nefreti, hırs ve kıskançlığı çıkarın. Çıkarın ki kutsal ruh kalbinize dolsun. Herkes yanlış dese bile siz imanınıza güvenin. Çünkü imanınız sizi kurtaracak olan tek şeydir!

En derin acınızı düşünün. Çaresizlik ve yalnızlık içinde kaldığınız, “Tanrım beni neden yalnız bıraktın” dediğiniz o anı düşünün. Sonra Tanrı’nın sizi bu durumdan nasıl kurtardığını hatırlayın. O sizi bırakmadı… O sizi aradı, buldu ve kurtardı.

Kalbi merhamet ve sevgi dolu hangi baba evlatları arasında ayrım yapabilir? O sizi kurtardı ve siz ona iman edip ruhunuzu adadığınızda sizin için en güzel planı yaptı.

Diriliş’i her acımızda hatırlayalım. Dünyaya gelen o masum bebeği, çarmıhta gören Meryem Ana’nın kalbindeki imanı hatırlayalım. Paramparça olmuş o bedeni saran anne şefkatini, oğlunu güvenle Rab’in kollarına teslim eden Meryem’i hatırlayalım.

Kutsal ruh için kalbimizi arındıralım…

Paskalyamız kutlu olsun! Işık dolsun ve ölümü yeneceğimize duyduğunuz imanla aydınlansın!

________________________________________________

Gabriella T.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt