Günahtan Özgür Olmak Mümkün Mü?

Yasak meyveyle ekilen günah tohumları, hala filizleniyor ve insanoğluna zarar vermeye devam ediyor. Tıpkı sürekli şarj gerektiren akıllı telefonlarımız gibi, dünyevi isteklerimiz de ruhsal enerjimizi tüketiyor.

Bir günah bir diğerini çağırıyor, karanlığa doğru gittikçe batıyoruz.

Adeta bir yarış içinde bulunduğumuz diğer insanlardan daha başarılı, daha zengin, daha güzel, daha ünlü olmak için yaşıyoruz. Hiç birimiz, ruhumuzun sağlığı için yaşamıyoruz. Çünkü maddi dünyanın kaygıları hayatımızı cam bir fanusun içine hapsetmiş. Bu fanustan çıkabilsek belki özgür hissedebiliriz.

Bu fanus bizim ruhumuz olsa ve kalbimizi merhametle doldursak o zaman dışardan gelen kötülüğe kalkan olabilir. Bu fanusu kırıp yenileme zamanı geldiyse, çok şey değişecektir.

Karanlık çökse de bu fanusun içinde sakladığımız sevgi ve merhamet bizi kurtaracaktır. Kalbimizi paklamak için ne yapmalıyız? Tanrı’nın merhametinden ne kadarını alabildik? Hazır mıyız bize kötülük edenleri affetmeye? Bedenimizi kırbaçlayıp paramparça edenlere:“Rab onları affet, ne yaptıklarını bilmiyorlar” diyebilir miyiz?

Diyebilirseniz Rab sizinledir. O’nu anlamış, iman etmişsiniz demektir.

Affetmek

Affetmek ve bağışlanmak kalbimizi katılaştıran kötülüklerden arınmak için en önemli şey. Bize kötülük edenleri affedebilmek…

Evet çok zor, ama imkansız değil. Bizi özgür kılacak olan bu affı tüm içtenliğimizle dilediğimizde yaşamımız değişmeye başlıyor. En çok da günahtan arındığımızda…

Ruhumuzu günahtan arındırdığımızda yine de tam olarak bağışlanmış hissedemiyoruz. Çünkü hala affetmeye hazır değiliz. Rabbin bizi tüm suçlarımıza rağmen affedeceğine iman etsek, kendimizi de başkalarını da affedebiliriz.

Zamanımızın geldiğini biz bilemeyiz. Ama bilmek çok da zor değil. Çünkü zamanımız geldiğinde Rab zaten bize ardı arkası kesilmeyecek mutluluğu sunuyor.

Kendimizi Rab’be teslim etmeye hazır mıyız? Bütün varlığımızı O’na feda etmeye hazır mıyız? Düşmanımızı çocuğumuz sevdiğimiz gibi sevebilmeye hazır mıyız? Bu kadar merhametli, bağışlayıcı ve sevgi dolu olabilir miyiz?

Paskalya bunu sorgulamanız için çok iyi bir fırsat… Çünkü İsa dirildi, ölüm yenildi ve kalplere Rab ışığı geldi.

ALELUYA!

_______________________________________________

Gabriella T.

 

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt