Koronavirüs ve Fatima’daki Çoban Çocuklar

Fatima’da Meryem Ana’nın kendilerine göründüğü üç küçük çoban çocuktan ikisi de bir salgın hastalıktan dolayı öldü ve günümüzde maruz kaldığımız salgına karşı nasıl yaşayacağımızı bize gösteriyorlar.

Giacinta Marto yalnız başına öldü. Ailesi ve onu sevenler ona yakın olamazdı, çünkü “İspanyol salgını” olarak bilinen pandemi, tüm dünyaya sıkı kısıtlamalar getirmişti. Ölmeden önce onun istediği tek şey, Efkaristiya idi, ama bu bile ondan reddedildi. Bu durumun bize tanıdık gelmesi şaşırtıcı olmamalıdır.

Şubat 2020’de, Giacinta’nın 1920 Şubat’ında ölümünden tam 100 yıl sonra, Koronavirüs salgını Batı’da kitlesel olarak yayılmaya başladı. Fatima kasabasında Meryem Ana’yı gören ve hastaların koruyucu Azizleri olan Giacinta ve Francesco Marto, her iki salgına karşı dünyanın hazırlanmasına destek oldular.

1916-1917 yılları arasında, Portekiz Fatima’daki üç çoban çocuk, Gök’ten ziyaretçiler görmeye başladılar: Önce bir melek, sonra da Meryem Ana. Bu görümler Francesco 9 yaşında ve Giacinta 7 yaşındayken, inanan ve inanmayan binlerce insanın tanık olduğu güneş mucizesiyle doruğa ulaşmasıyla son buldular. Meryem Ana çocuklardan dünyaya Rab’bi artık incitmemeleri gerektiğini söylemelerini istedi ve insanlar tövbe etmeyecek olurlarsa korkunç bir savaşın patlak vereceğini öngörüyordu. Birinci Dünya Savaşı hâlâ devam etmekteydi ve onu İkincisi takip etti, aynı zamanda iki çoban çocuğun hayatına son verecek olan ateş, “İspanyol” salgını süregeliyordu.

Papa Fransiskus, 2017’de Francesco ve Giacinta’yı, Meryem Ana görümlerinin 100. yıldönümünde – Merhamet Yılı’ndan sonra ve onların ölümlerinin 100. yıldönümünde dünyayı kutsal gizemlerden mahrum bırakan şimdiki salgından önce – çağımız Hristiyan yaşamının bir örneği olarak sundu. Papa Hazretleri, “Francesco ve Giacinta’nın azizlik mertebesine getirilmeleriyle tüm Kilise’ye örnek vermek istedim” dedi. Onların “’Güzel bayan’ –olarak adlandırdıkları Meryem- ile tanışmalarından sonra -, Tespih duasını sık sık okurlar, tövbe uygulamaları yaparlar, savaşın son bulması ve ilahi merhamete en çok ihtiyaç duyan ruhlar için fedakarlık gerçekleştirilerdi.”

Efkaristiya’yı özlememize rağmen, Francesco ve Giacinta’ya bakarak onları örnek alabiliriz. 2017 yılında, şu anda yeniden basılan ve İsa’yı teselli etmek, günahkarları tövbe yoluna getirmek ve Meryem Ana aracılığıyla Mesih İsa’nın ardından gitmeye gayret etmek için pratik yollar sunan Fatima Family Handbook adlı bir metin yazdım. Bu yollardan biri de Kutsal Efkaristiya’yı ziyaret etmektir.

Görümlerden sonra yaşadığı bir buçuk yıl içinde Francesco’nun hayatı Efkaristiya arzusu ile dolup taşıyordu. Kendisini kilisede tecrit etmeyi, Efkaristiya Muhafazası’nda “gizli İsa”nın yanında dua etmeyi severdi. 4 Nisan 1919’da 10 yaşında öldü. Bakire’nin öngördüğü gibi Giacinta ise, biraz daha uzun yaşadı, çok acı çekti ve Lizbon’daki hastaneye gitmek için ailesinden uzaklaştırıldı. Ancak, büyük bir tesellisi vardı: Kutsal Muhafaza’yı odasının dışındaki koridordaki bir sandalyeden elinden geldiği kadarıyla görebiliyordu.

Bugün salgın hastalık nedeniyle Komünyon’dan sürgün edilen ve belki de sadece Efkaristiya Muhafazası’nı ziyaret edebilen veya ekranlarımızın “penceresinden” onu görebildiğimiz durumumuz buna benzerdir.

Günahkârların tövbe etmesi için acılarımızı da sunarak onların örneklerini takip edebiliriz.

İki çocuğu azizlik mertebesine getiren Papa Fransiskus, “Allah’tan uzak ve Allah’ı saygısızca inciten – sık sık önerilen ve dayatılan şekilde – bir hayat sürdürmelerinden dolayı O’nun varlıklarında cehennem riskini bize bildirmek ve bizi uyarmak için, -Meryem Ana- içimizde yaşayan ve bizi kaplayan Allah’ın Işığını hatırlatmaya geldi.” Francesco ve Giacinta, günahkârların ölümden daha kötü bir kaderden kurtulmaları için kefaret örneğiydiler.

Bir akşam, babası ona neden ağladığını sorduğunda, Francesco, “Kendisine karşı işlenen günahlar yüzünden çok üzgün olan İsa’yı düşünüyordum” demişti.

Çocukların korktuğu günahlar, çağımıza çok iyi uyum sağlıyor gibi görünüyor. Meryem Ana, çocuklara Cehennem görüntüsünü gösterdikten sonra Giacinta annesine: “Anne, zenginlik ve lüksten kaçın” dedi.

 

“Vücutta pak olmak, iffetli olmak demektir ve zihinde saf olmak günah işlememek demektir” dedi ve ekledi: “Görmemeniz gereken şeylere bakmayın, çalmayın ve yalan söylemeyin ve zor olsa bile her zaman gerçeği söyleyin.”

Giacinta’nın günah konusundaki endişeleri hakkında yorum yapan Papa Fransiskus, “Bugün de, tövbe lütfunu almak için dua ve kefarete ihtiyaç duyulduğunu” söyledi.

Salgın nedeniyle, Papa Hazretleri’nin Urbi ve Orbi [Şehir’e ve Dünya’ya] takdisinde, sahte vaatleri takip ederek kendimizi kandırdığımız yollarını listeliyordu: “Bu Karem Dönemi’nde acil bir çağrı ortaya çıkmaktadır: ‘Tövbe edin’ ve ‘tüm yüreğinizle bana geri dönün.’ Bu denenme süresini bir seçim zamanı olarak ele almaya bizi teşvik etsin” ve şöyle ekledi: “İman, kurtuluşa ihtiyacımız olduğunu fark ettiğimizde hayat bulur.”

Eğer haklıysa ve hastalık ve ıstırap, tövbe edip Allah’a dönmeye olan bir çağrıysa, o zaman Allah bizi daha önce hiç olmadığı kadar tövbe etmeye çağırıyor. Francesco ve Giacinta bu konuda bir örnektir.

________________________________________________________________________

Tom Hoopes | 14 Nisan 2020

Kaynak: https://it.aleteia.org/2020/04/14/i-pastorelli-di-fatima-contro-il-coronavirus/

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.