17 yaşında bir Covid izleme sitesi kuran ve 8 milyon doları reddeden Avi Schiffman

Kurduğu web sayfası 700 milyon kişi tarafından danışıldı, ancak genç Avi Schiffmann bize spekülasyon yapmak istemiyor: “Şimdiden emekli olabilirdim, ancak 17 yaşında emekli olmak istemiyorum. Akranlarıma başkalarına yardım etmenin yollarını bulma konusunda ilham vermeyi umuyorum.”

Tam olarak klişeleşmiş, bir entel gibi görünüyor: gözlükler, dağınık kıvırcık saçlar ve saf bir görünüm. Avi Schiffmann Washington Eyaleti’nde yaşıyor ve sadece 17 yaşındayken, dünya çapında bir referans haline gelen, salgın izleme sitesi oluşturma sezgisini ve yeteneğini edindi: İsmi ncov2019.live olarak, benim gözlerim için bile istatistiki basit ve etkili bir platform.

Bu sitede, enfekte olan, ölüler, hastanede yatan insanlar ve göreli büyüme veya iniş oranları ile ilgili tüm önemli veriler dünya çapında herkese açıktır. Bu sayfaya her gün 30 milyon ziyaretçi giriyor ve çevrimiçi olmasından bu yana 700 milyon kişi başvurdu. Gerçek zamanlı olarak güncellenmeye devam eden ve koronavirüs henüz o zamanlarda uzak bir düşman gibi göründüğünde doğru sezgiye sahip olan bu genç çocuğun çuvalının un ve teridir.

 

Korkunç bir öğrenci

Gerçekten parlak fikir, her zaman gerçek bir ihtiyaca cevap veren basit fikirdir. Gözlerinde, sadece Çin sorunu gibi görünen bir virüsün yayılmasından etkilenen genç bir adam olarak, enfeksiyonun sayısal verilerini ve yerlerini görebilmek ilginç gelmişti. Kısa süre sonra tüm dünyanın aynı dramatik soruyu soracağını hayal etmiyordu.

Avi Schiffmann’ın koronavirüs izleme sitesi, sırdan bir insanın bilmek istediği Covid-19 hakkındaki tüm bilgileri bulmak için mükemmel bir yerdir. İstatistikler sürekli olarak güncelleniyor ve enfekte olanlar, ölüler ve hastaneye yatırılanlar şeklinde ülkeye göre dağılıyor. Veriler DSÖ ve hükümet sitelerinden alınmıştır. Hayatta kalma oranının hesaplanması gibi yeni özellikler sıklıkla ekleniyor. Ayrıca virüs ile ilgili olarak hijyen kuralları ve semptomların bir listesi hakkında da bilgi sayfaları içeriyor. (Kaynak: Businnes Insider)

Koronavirüs salgını sınır dışı edildiğinde, genç Avi siteyi farklı ama aynı derecede yararlı bir şeye dönüştürmeyi düşünüyor:

Genç Avi, salgın geçtikten sonra, Korona izleme sitesi işlevini değiştirecek ve Covid-19’u SARS ve İspanyol Gribi ile karşılaştıran bir sayfaya dönüştürmeyi düşünüyor. İnsanlara referans olarak, koronavirüs hakkında bir tarihsel hafıza parçası bırakmayı düşünüyor. (Ibid.)

Bir gecede elde edilen evrensel başarısı Avi’nin çok net fikirlere odaklanmasını engellemedi. İşin meyvesi gözlerimizin önünde yaptı-oldu-bitti olarak artık basit bir şey gibi görünebilir. Bloomberg tarafından röportajı alınan Schifmann, özellikle dilini okuyamayanlara yakından uzaktan anlaşılmadığı Çin gibi ülkelerdeki hükümet bölgelerinden veri toplamanın ne kadar zor ve karmaşık olduğunu anlatıyor.

Dahası, sürekli güncelleme zahmeti, sadece 17 yaşındaki bu çocuğun kendini ne kadar adamış olduğunu düşünmemizi gerektiren diğer bir değişkendir: Sitesini güvenilir ve ciddi hale getirmek adına onun için gündüz veya gece kavramının olmadığını ve birkaç saat bilgisayardan uzaklaşırsa, değerlendirmek için binlerce mesajla uğraşması gerektiği de göz ardı edilmemelidir.

Burada kesinlikle mucidinin elinde, -olumlu anlamda- patlayan ve hak edenlere yönelik bir ok atmaktan geri kalmayan bir fikir söz konusudur:

“Gelecekte, böyle bir aracı kullanılabilir hale getirme baskısının Dünya Sağlık Örgütü’ne düşeceğini umuyorum – diyerek – sorumluluk rastgele bir çocuğa düşmemeli ve insanların istatistiklerden haberdar olmak istedikleri açıktır” şeklinde ekliyor. (Ibid)

Madalyonun diğer tarafında aynı derecedeki şaşırtıcı hikayesi ise, kendisinin küçük arka bahçede veya arkadaşlarla Minecraft oynarken röportaj yapılmasına izin veren Avi Schiffaman’ın kesinlikle normal hayatıdır. Çok saf bir gülümsemeyle itiraf ediyor (bu da benim gibi bir annenin gözünde çok sevimli olmasını sağlıyor), şimdi tüm dünya çapında takip edilen siteyi kurması için iki haftalık okulu – evet, sadece 2 ???–  kaçırdığını itiraf ediyor.

“Korkunç, gerçekten korkunç bir öğrenciydim, site çok popüler olduğunda, projeye odaklanmak ve işlevselliğini sağlamak için iki hafta okula gitmedim.” (Ibid)

Okulda iyi gitmeyen genler üzerinde bütün bir anlatı damarı vardır, ancak bu, zorunlu olarak çok sabit ve standart yollarda hareket etmesi gereken eğitim sistemi hakkında şikayette bulunmak anlamına gelmez. Aksine, her insan fidanında daima var olan bir yetenekten bahsediyoruz ve diyelim ki, genç Avi’nin kazandığı evrensel farkındalığa karşı olsa bile, gelişmenin daha az erdemli olmayan birçok yolu var.

Yaratılış olan orijinal proje ile birlikte herkesin yüreğinde yazılı olan, Hristiyan çağrısının kesinliği, “Yetenek Sizsiniz” şovlarının tuzağına alternatiftir. Ayrıca sadece TV şovlarından değil, kişisel değeri tanınan bir başarının açık kanıtıyla ilişkilendiren cazip bir düşüncenin müdahaleci varlığından da bahsediyorum. Bu Amerikalı gencin öyküsünün ilk darbesine, yani birçoklarına ihtiyacı karşılamasını sağlayan sezgisini tutmak isterim. Burada, bir, bin veya hiç kimse tarafından görülebilir olsun olmasın, her birimiz buna çağrılan bir varlığız: Sadece katkımızın doldurabileceği alan parçaları vardır. Bizler kendi değerimizden şüphe edebiliriz, ama bize tam güven veren Allah’tan değil.

Bir düşünce üzerine harcayacağınız son taş parçası, Avi Schifmann’ın yetişkinlere bile öğretmek için güzel bir ders verdiği kâr cazibesidir

 

Bedelsiz

Gerçeklerin kendi gerçekleri tarafından sıklıkla ihanet edilmesi kadar, işin karşılığının dürüstçe ödenmesi de kesinlikle doğrudur. Avi Schiffmann, çok fazla çaba ve kararlılıkla elde ettiği sonucun karşılığında ekonomik bir bedelin olmasının doğru olduğuna karar vermiş olsaydı şaşırtıcı olmazdı. Ancak, insanın değeri ile tam olarak orantılı olmayan küstah bir ücrete aldanmadı: reklamcılık.

Sitesinin tıklanma sayıları baş döndürücüdür ve web’de reklam alanı satanlardan teklif alması doğaldır. Avi, karşılaştığı durumu içgüdüsel bir şekilde nasıl okuyacağını bilme olgunluğuna sahipti; belki de bir tutam alınan aile eğitimi ile de ilgilidir, çünkü kanaat yeteneği gerçekten hayrete değerdir. Yaklaşık 8 milyon dolarlık bir rakam çerçevesinde ölçülebilen her türlü teklifi reddetti. Hemen alkışlamak için bu çarpıcı veri üzerinde durmayalım, ama gerçekten takdir etmek için nedenini gözlemleyelim:

Sözleşmeye bağlı olarak siteyi açık tutmak veya üzerinde mutabık kalmayacağı değişiklikleri kabul etmek istemiyordu. Daha spesifik olarak, dünyanın her yerinden ziyaretçilerinin çoğunun hızlı internet bağlantılarının olmadığını ve banner reklamları eklemenin siteyi yavaşlatacağının ve belki de ziyaretçilerin danışmalarını imkansız hale getireceğinin farkındaydı. Ücretli reklam yerine, gönüllü bağış yapılması için bir bağlantı kurdu, ancak 8 milyon dolara ulaşmayacağı açıktı. (Ibid)

Çok daha az yeteneğe sahip, promosyonlara ulaşarak hayatlarını idame ettirmek için sanal ünleri kovalayan birçok insan karşısında, işte kendini satmayan ve becerilerinin manipüle edilmesine izin verenlerin bir örneği. Ayrıca hafife alınmaması gereken bir başka vurgu da, Avi’nin Bloomberg‘de yayınlanan videoda söylediği şeydir:

“Şimdiden emekli olabilirdim, ama 17 yaşında emekli olmak istemiyorum. Akranlarıma başkalarına yardım etmenin yollarını bulma konusunda ilham vermeyi umuyorum.”

Aferin, küreğini kayığa çekme! İyi bilgi ve sezgiler – ama aynı zamanda başarısız girişimler – büyüme ve emek haarcama arzusunu ateşleyen olaylardır. Oğlumla bu konuda konuşacağım ve ona Avi’nin hikayesini anlatacağım. Ama beni şöyle cevaplayacağını çok iyi biliyorum: “Her zaman bilgisayarın başında olduğum için şikayet ediyorsun, ama para kazanabileceğimi görüyor musun?”. Daha sonra, değerin ne olduğunu ve servetle eşanlamlı olarak kabul edilip edilemeyeceğini tartışmaya başlayacağız.

Mutluluk için zafer girişine çok benzeyen metalaşmaya hakim dogmayı çizmek zordur. Avi Schiffmann’ın silahsızlanmış örneği, paha biçilmez özgürlük ve yaratıcılık için tartışmaya gelince kılıfından tutulacak iyi bir oktur – çünkü acımasız efendiler istemezler.

___________________________________________________________________________

Annalisa Teggi | 19 Mayıs 2020

 Kaynak: https://it.aleteia.org/2020/05/19/17-anni-avi-schiffmann-rifiutare-milioni-sito-tracciamento-covid/

 

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.