İlk Günkü Kadar Saf Mısın?

Adem ve Havva’nın Günahı (Asli Günah)

Dünyaya çıplak geliyoruz. Asli bir günahla geliyoruz. Özgür ve temiz kılınmak için suya ihtiyacımız var. Tıpkı toprağa ekilen tohuma hayat veren su gibi, bizim de Kutsal Ruh’a, vaftiz olmaya ihtiyacımız var.

Yaşama dahil oldukça günahları üzerimize giyiniyoruz. Ama Her Şeye Gücü Yeten Rab, pişmanlığımıza inanmaya hazır. İçtenliğimizle yalvarıp, kendimizi O’na teslim ettiğimizde bizi Kutsal Ruh ve suyla günahlarımızdan arındırıyor. Bize yeni bir yaşam veriyor.

Su, bizim ikinci şansımız. İkinci kez ilk günkü kadar saf olabilme şansımız… Pentekost gününden beri İman edenleri vaftiz eden kiliseler, tanıklıklar ve mucizelerin var olduğunu hala görebiliyor. Asla geç kalmış değiliz.

Mısır’dan çıkışın simgesi olan su, ruhumuzu da bedenimizi de arındırır. Dünyanın günahlarından Nuh’u kurtaran ve ona yeni bir yaşam sunan su, bizi de günahlarımızdan kurtarıp yeni yaşam hediyesini almamızı sağlar. Vaftiz olarak ilk günkü kadar saf olma şansını yakalayabiliyoruz. Vaftiz olarak Mesih’e ait oluyoruz. Günahların izi siliniyor ve yeni lekesiz yaşamımıza başlıyoruz.

 

Kutsal Ruh Herkese Yeter

  Kutsal Ruh’un İnişi

İman eden biri, hiç bir şeyden korkmaz. Çünkü Tanrı’ya olan güveni eksiksizdir. İman o kadar güçlüdür ki, başkaları telaşlanıp panik yapsa bile imanlının içi rahattır. O yalnız değildir, çünkü yanında en güçlü arkadaş, en iyi dost, biricik Baba vardır. O şüphe etmez, çünkü kalbindeki iman şüpheleri yok etmiştir.

İman eden, her attığı adımda Rabbin varlığını hisseder. İçinden çıkamadığı durumlarda Rabbe sorar, O beni yönlendirsin, yönetsin der. Ve Rab O’nun yanında olur. Rabbin yol gösterdiği kişi, günahkar olmaz. Çünkü insani heveslerden arınmış, elindekiyle yetinebileceğini öğrenmiştir.

Son akşam yemeğindeki ekmek ve şarabı paylaşıp, doyuyoruz. Ruhumuzdaki bütünleşme ve doygunluk tüm hayatımıza yansıyor. Efkaristiya’da Mesih bütün imanlılarda var olmaya devam ediyor. Kendisi ve kurbanıyla bizi birleştiriyor.

Altar’daki Mesih, bizimle kurbanını paylaşıyor. Böylece ruhumuz O’nunla bütünleşerek, günahlardan bir kere daha arınıyor. (Efkaristiya almadan  önce ağı günah işleyenlerin günah çıkarması gerekir) İnsanlara sevgi veriyoruz, yaptığımız her şey Rabbin adıyla başlıyor, O’na duyduğumuz minnet     ve şükürle sonlanıyor.

Bir imanlı için dünyada bundan büyük bir zenginlik var mı? Gökteki kuşlara bile günlük ekmeğini veren Rab, çocuklarına neler verir düşündünüz mü?

Kutsal Efkaristiya

Düşünelim…

Bugün düşününün… Cennetin yaratıldığı ilk günkü kadar saf mısınız? Adem ve Havva günahı işlemeden önce cennette tüm ihtiyaçlarınız vardı. Günah sizden neleri mahrum bıraktı?

Şimdi eğer bir günah işlemek üzereyseniz düşünün. Şikayet etseniz bile sahip olduklarınızla yetinemez misiniz? Şikayet etmeniz mi yoksa günah işlemeniz mi daha çekilir olacak? Siz bir ekmek ve bir kap su ile doyamaz mısınız?

Başkaları ne der diye düşünüp, sahip olduklarınızdan utanç duymayın. Alın terinizin yettiği, Rabbin uygun bulduğu dünyevi şeylere sahipsiniz. Sizden daha zengin, daha güzel ve daha şanslı olduğunu düşündüğünüz kişilerden daha çok imanlı mısınız?

Bu ilk günkü  saflığa erişmek için nasıl bir yaşam yolunda ilerlemelisiniz? İnsani hırslarınızdan kurtulmaya hazır mısınız?

____________________________________________________

Gabriella T.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt