Lisieux’lü Azize Teresa veya karantinaya alınan müjdecilik sanatı

Dört duvar arasına kısılmış dururken İncil müjdeciliği çağrınızı nasıl yaşayacağınızı bilmiyor musunuz? Panik yapmayın, tüm zamanların en büyük azizelerinden biri bu konuda profesyoneldir. Hücresinde kapalı olan Çocuk İsa’nın Azize Teresa’sı, müjdeleme yerlerinin eş-koruyucu Azizesi unvanını kazandı. İşte Mesih’i bu hapsolmuşluk içinde duyurabilmeniz için takip etmeniz gereken bazı ipuçları.

Her ne kadar manastırından hiç ayrılmamış olsa da, küçük Teresa 1927’den beri İncil müjdeleme yerlerinin vatanı olmuştur. Neden kendinizi onun okuluna dahil edip müjdecililik çağrısını evinizden yaşamak için bu hapsolmuşluktan faydalanmıyorsunuz?

 

1- Ön cephedeki Müjdecileri dualarınızda hatırlayın

Bildiğimiz büyük Azize olmadan önce Teresa, Kilise görevi için dua etmeyi öğrendiği Papalık Müjdecilik İşleri Kurumu’nun bir kolu olan Infanzia Missionaria (Müjdeci Çocukluk) saflarında çok genç yaşlarda eğitildi. Burada, Kilise’nin müjdecilik görevleri için dua etmeyi öğrendi. Daha geç vakit, zaten Karmeliten Rahibesi iken, başrahibeleri onun ruhsal rehberliğine için iki rahip – Afrika’ya gönderilen Peder Maurice Bennière ve Çin’de bir müjdeci olan Peder Adolphe Roulland- önerdiler.

İki manevi kardeş olarak gördüğü bu iki rahibe, her ikisinin gidişatını yakından takip ederek büyük bir hazine niteliğinde mektuplar gönderdi. Azizeliği öylesine yükseldi ki Peder Roulland ondan kendisine bir saç buklesi göndermesini istedi (olası iman şehitliğinin beklentisiyle bir kutsal emanet olarak muhafaza etmek için).

Bu karantina döneminde, müjdeci din adamları için dua etmek somut bir davranış olabilir. Belki de en yoksulların yanında bulunan rahiplerin sade duaları tarihin akışını değiştiremeyeceğini ve hayat kurtaramayacağını kim bilebilir? – Papa’nın “kapı komşusu azizler” olarak adlandırdığı tıp ve sağlık görevlilerini de Rab’be emanet edebileceğimizi görmezden gelmemeliyiz.

 

2 – Gündelik yaşamın küçük olaylarında iyiliksever olun

Başkent’te yirmi metrekarelik bir stüdyo daireye sıkışmış, yarışmaların askıya alınmasıyla, okul ve çocuklar arasında evde kilitlenmiş ve tele-çalışma ortamında anlık olarak eksik olan azizlik ve müjdecilik hayallerimizi daha ileri bir tarihe ertelemeye iten birçok neden vardır Aksine, peki bu sıra dışı zaman, Teresa tarafından öğretilen olağan azizlik yolunu izlememizi sağlasa ne olur?

Bizi hayatımızın bazen sıradan günlük yaşamını sıra dışı hale getirmeye davet eden odur: “Allah’ı her zaman küçük şeylerde hoşnut etmekte azimli kalırsan, O sana büyük olanlarda yardım etmek zorunda kalacaktır.” Bu bakış açısında şüphe yoktur ki, hem çöpü taşıyarak hem de bulaşık makinesini doldurarak da Rab’bin çağrısına cevap verilir. Küçük şeylerde bu sadelik ve sadakat yolunu takip eden kişi, yeri ne olursa olsun bir müjdeci ve havari olur.

 

3 İsa’nın sizi cezbetmesine izin verin

Kaç kez, asıl olanı unutarak, “devrimci” tarifleri veya müjdeci programları hayal ediyoruz? Papa Fransiskus’un defalarca söylediği gibi, gerçek müjdecilik görevi dinde dayatma-proselitizm tarafından değil, dua, tapınma ve somut iyilik yardımlarında güçlü bir birliktelikten başlayarak Mesih’e doğru cazibe ile işler. Küçük Teresa’nın Fransiskus’un en sevdiği azizelerden biri olması tesadüf değildir: Karmeliten Rahibesi olarak, kendi tarzında, Mesih İsa’yı severek insanların ruhlarını Allah’a çekebileceğini mükemmel bir şekilde anlamıştı. Nitekim şunları yazıyordu:

Rabbim, anlıyorum, bir ruhun sizin parfümsü sarhoş edici kokusunda acısına etkilenerek kendisini kaptırdığında, artık nasıl yalnız başına koşacağını bilemez, çünkü o ruh tarafından sevilen tüm diğer ruhlar onu takip ederdi; bu da kısıtlama olmadan ve çaba sarf etmeden gerçekleşirdi, bu Size karşı olan cazibenin doğal bir sonucu olacaktır.

 

4 – Görev olarak sevgiyi seçin

İşte, 19. Fransız yüzyılına damga vuran bu büyük Azize’nin sırrı, aslında Jansenizm damarını taşımaktadır. Dünyevi yaşamından sadece bir yıl kalmışken, Aziz Pavlus’un Mektuplarını açtıktan sonra Teresa şu kelimeleri yazıyordu:

Kilisenin üyelerini harekete geçirenin yalnızca sevgi olduğunu anlıyorum: Eğer sevgi Havariler’de tükenmiş olsaydı, artık İncil’i müjdelemezlerdi, Şehitler kan dökmeyi reddederlerdi … Anladım ki tüm görev çağrılarını barındıran şey sevgiydi. […] O zaman […] şöyle haykırdım: “İsa, benim sevgim … Sonunda çağrımı buldum, görevim sevgidir!

Bu birkaç cümle, bu dünyadaki görevinin derinliğinin keşfini işaret etmektedir. Bu karantina zamanında, can sıkıntısı veya hastalık yaşamın özünü boşaltıyor gibi göründüğünde, her birimiz bu kelimeleri kendimize servet edinebiliriz. Sonuçta, en büyük çağrıları tatmak için en uygun zaman hapsolmuşluk değil midir?

 

___________________________________________________________________________

Secrets d’Histoire – Thérèse de Lisieux

Claire Guigou | 21 Nisan 2020

Kaynak https://it.aleteia.org/2020/04/21/therese-lisieux-mission-covid-19/

 

 

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.