Ey Kutsal Ruh, bizde yeni bir kalp yarat

Pentekost, Kutsal Ruh’un Bayramı’dır; biz O’nu, İsa’ya inandığımız için aldık ve kabul ettik. Kutsal Ruh, Allah’ın yaratıcı gücüdür, çünkü Allah her şeyi Yaratan’dır ve her şey O’nun gücüyle var oldu. Allah, kendisine ait olan enerjisi ile her şeyi yarattı ve her şeyi mevcudiyette sürdürerek tutar. Bizim yaşamımız O’nun armağanıdır. Peder’in bize sevgisini gösterdiği olaylar ve yollar sayısızdır, bu şekilde anlıyoruz ki Kutsal Ruh Kilise’de, dünyada ve yaşamımızda olan eserini sürdürmektedir.

Meryem Ana, Kutsal Ruh’tan gebe kaldı. Kutsal Ruh’un etkisi altında Kelam, Meryem Ana’nın rahminde bedenleşti. Vaftiz olduğu zaman Kutsal Ruh İsa’nın üzerine indi. O, Mesih İsa’nın kamusal görevi gerçekleştiği zaman oradaydı; İsa’nın her mucizesi Kutsal Ruh’un gücüyle gerçekleştirildi. Peder, Mesih İsa’yı mezarda bırakmadı, Allah Mesih İsa’yı Kutsal Ruh Aracılığıyla diriltti.

Ve sonra, Havarilerin İşleri’nde (H.İş. 2:1-39) okuduğumuz gibi Pentekost Günü geldiğinde Allah’ın hükümranlığı ile ilgili her şey yenilendi.

  • Havariler İsa’ya ilgili Kutsal Kitap’taki sözleri anladılar.
  • İsa’nın ölümünü ve dirilişini vaaz etmeye başladılar. İsa’nın ölümünün, dirilişinin ve O’nun affeden sevgisinin müjdesini almaktadırlar!

Onun içinde kurtuluş olduğunu ve bu kurtuluşun Kilise’de etkili olduğunu bildiriyorlar.

Mesih İsa’nın gerçekleştirdiği işinden kaynaklanan ve Kutsal Ruh aracılığıyla etkili olan kurtuluş sayesinde Kilise: “Kurtuluş gizemidir.” Mesih İsa sayesinde Kutsal Ruh tüm Kilise üzerine inip onu doldurdu. Kilise ve onun gizemleri Kutsal Ruh’un mevcudiyetinin meyvesidir! Havariler üzerine ve onların içlerine Kutsal Ruh’u, yani Kendi ‘yaşam esintisini’, ‘Kendi üflemesini’, ‘Kendi sevgi gücünü’ gönderdi, bunun için İsa Mesih’e inanan ve vaftiz olan herkes kurtulacaktır.

Bu kurtuluş herkese sunuldu. Bizde, bugün ve şimdi, bizim dualarımızda dünyanın sonuna kadar sürecektir.

Kutsal Ruh bize verildi ve bu sonsuz bir nimettir. Kutsal Ruh bizimledir ve O’nun etkisi devamlıdır. Kutsal Ruh kalplerimizde her an etkilidir, bunun için kendimizi O’na açalım. KUTSAL RUH, TÜM RUHSAL HAYATIMIZIN TEMEL İLKESİDİR, ONUN KÖKENİ VE ESASIDIR. Gerçekten, Peder’in sevgisinin sırlarını tanımayı, değerlendirmeyi ve sevmeyi bilmemiz için ışık veren, Kutsal Ruh’tur!

Bir kişiyi tanımak için onunla karşılaşarak görmemiz gerekir. Işık yoksa, karanlık sürerken onun yüzünü göremeyiz. İsa’yı Kutsal Ruh’un yardımıyla görebiliriz. O’nu, Kutsal Ruh aracılığıyla her zaman daha iyi tanıyabiliriz. Peder’den, bizi İsa’yla ve birbirimizle birleştiren gücü diliyoruz: Bu güç Kutsal Ruh’tur! Bunun için Kilise’nin duasında ve günlük kişisel duamızda devamlı olarak Kutsal Ruh’a yakarmalıyız:

“Gel, Kutsal Ruh, yüce göklerden, nurunla doldur kalplerimizi!”

Bizi yenile. Bizi yeni bir insan olarak yarat.

 ______________________________________________________

P. Martin

 

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.