Kutsal Ruh Nasıl Gelir?

Kutsal Ruh vaftizi, iman edenleri en çok heyecanlandıran ve ilgilerini çeken özel bir an, özel bir lütuftur. Bütün içtenliğiyle Kutsal Ruh’u çağıran imanlılar, yeni imanlının üzerine dua ederek, O’nu çağırır. Bir güvercinin ürkek adımlarıyla resmedilen Kutsal Ruh, bazen bir kalp atışı, bazen bir fısıltı, bazen bir rüzgar bazen de bir sevinç olup gelir.

İmanlı ne kadar hazırsa, o kadar çabuk keşfeder kalbindeki farklılığı. Bazen beklenmedik bir anda yaşanan ağlayışlar, ruhun Rab’be teslim oluşunun en önemli kanıtıdır. Bazı anlarda kendini yalnız, çıkmazda ve kötü hisseden imanlı, Tanrı’nın yanında olduğunu keşfederek ruhsal doyuma ulaşır.

Bu deneyimi yaşadıktan sonra artık hiç bir engel yoktur. Çünkü Tanrı imanlı ne zaman isterse yanındadır, Tanrı ne zaman ihtiyacı olursa onu dinlemeye hazırdır. Kimse olmasa bile O vardır, başkasına gerek var mıdır?

Kutsal Ruh geldiğinde, imanlıya çeşitli lütuflar gelir. Bazen dillerle ilahiler söyler, bazen şifa verir, bazen şarkılar söyler, Rab’bi över, bazen diğer insanlara haber verir, Tanrı’ya ulaşın, O sizi seviyor der. Lütuflar o kadar fazladır ki, imanlının bu fark etmemesine imkan yoktur.

Daha önce duyulmamış müzikler çalar, duyulmamış sözler çıkar dudaklarından, insanların kalbine dokunacak deneyimler yaşar. Sadece kendine değil, başkalarına da yararı dokunacak biri haline dönüşür. Çünkü insanlara Rab’be güvenmenin değerini anlatır.

 

Bu İşin İçinde Tanrı Var!

İmanlı biri için en önemli şey, yaşadığı zorluklara rağmen inancını kaybetmemesidir. %100 güvenle iman eden Hristiyanlar, yaşamlarındaki deneyimlerde Tanrı’nın var olduğu hemen fark ederler.

Bazen beklenmedik bir müjdeli haber, bazen şifa bulma, bazen karşılıksız bir sevgi, bazen de imkansız gibi görünen durumların mümkün olabileceği imanlının “bu işin içinde Rab var” demesine neden olur. Bunu kesin olarak anlayabilir. Ve diğer insanları uyandırma arzusu duyar!

“Bakın, Rab burada, görmüyor musunuz? Benim için neler yaptı, ben bunları yapamazdım ama O bana yardım etti.”

Evet inanmak istemeyenler olacak, ama onlar da bir gün Rab’bin mucizelerini görecekler. Kutsal Ruh bir kere yüzüne değmeye görsün, Rab sevgisinden kimse ayrılmak istemeyecek.

“Göklerdeki Pederimiz, adın yüceltilsin, hükümdarlığın gelsin” Bize dokunduğun gibi herkese dokun, dokun mu herkes senin adını yüceltsin, herkes senin sevgini keşfetsin.

“Göklerde olduğu gibi, yeryüzünde de senin isteğin olsun” Mesih İsa’nın adıyla senden istiyorum Rabbim, bana yol gösteri beni yönlendir ki senin istediğin gibi biri olayım. Bunun için bana yol göster.

“Günlük ekmeğimizi bugün de bize ver” Bize elimizdekileri başkalarıyla paylaşma ve doyabilme imkanıver.  Bize bedenimizi değil, ruhumuzu doyurma imkanıver Rabbim.

“Bize kötülük edenleri bağışladığımız gibi sen de bağışla bizi” Çünkü biz en kötüleri bile bağışlamayı senden öğrendik, öğrendik ki içimizde kötüye dair hiç bir his kalmadı. Nefretin, hırsın yerini sevgiyle, senin sevginle doldurduk.

“Bizi günah işlemekten koru, kötülükten kurtar” Biz elimizdekilerle yetinmeyi bilelim, senin yolundan sapmamız için bizi kandıran şeytanı bizden uzak tut, sen ne istiyorsan o olsun. Bizi gösterişten, kibirden, bencillikten koru.

Bizi yalnızca sen kurtarabilirsiniz Rab, bize yalnızca sen yol göster. Biz günahkar olmayalım, yarattığın cennetteki yasak meyveyi istemeyelim. Mutluluğumuzu görebilmek için gözlerimizi aç, sevgiyle dolabilmek için ruhumuzu arındır Rab’bim.

 

 

 

 

Kutsal Ruh’a Ezgi

Gel Kutsal Ruh aramıza

Öğret bize lütufları

Dökülsün dilimizden hep

En Kutsal sözler

Yenilensin bütün dünya

Aydınlansın bütün dünya

Gel Kutsal Ruh kalbimize

Öğrenelim saf sevgiyi

Paylaşalım bütün lütufları

Sevgiyle dolduralım her tarafı

Gel Kutsal Ruh

Bütün ruhumuzu doyur

Bütün ruhumuzla Tanrı’ya adanalım.

______________________________________________________________________

 

Gabriella T.

 

 

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.