Zohra Shah, dövülerek öldürülen 8 yaşındaki ev “hizmetçisi”

Zohra Shah, papağanları serbest bıraktığı için dövülerek öldürülen 8 yaşındaki ev “hizmetçisi” küçük kız

 Pakistan’ın Pencap Eyaleti’nden bize ulaşan ve istemediğimiz bir şiddet ve korku hikâyesi.

Tüm bunlardan sorumlu olan, bir yaşındaki oğlu için hizmetçi ve bebek bakıcısı olarak bu küçük kızı kullanan çiftti.

Sadece yedi, en fazla sekiz yaşındayken bir yaşındaki çocuk için hizmetçi ve bebek bakıcısı olunabilir mi?

Ancak Pakistan’da olur! Sadece dayak, tekme, şiddete maruz kalarak öldürülen küçük kız için değil, Müslüman ve Hristiyan için birçok kız için de aynı durum söz konusu.

Adı, Zohra Shah’dı ve yedi ila sekiz yaşındaydı. Aynen böyle çalışıyordu, kendi yaşındayken hizmetçi olarak çalışıyordu. Rawalpindi şehrinden zengin bir ailenin bir yaşındaki oğluna bakıcılık yapıyordu. Geçen Pazartesi, öfke patlamasının yatışmasından sonra iki patronu tarafından hastaneye getirildikten, daha doğrusu oraya terk edildikten sonra öldü.

Para uğruna ölüm

Zengin bir çifte emanet edilen çok fakir bir ailenin çocuğu, ev işleri ve bir yaşındaki oğullarının bakımı karşılığında onun eğitim almasını garanti ediyorlardı.

Kendi kızları gibi ona iyi davranacaklarına dair küçük kızın anne ve babasına söz vererek onları ikna etmişlerdi. Adam, sora sora arkadaşları arasından Zohra’ya ulaşmıştı. Ayrıca, iyi bir çalışan ararken böyle yapılmaz mı zaten? Ya da başkaları tarafından test edilmiş kaliteli bir ürün böyle alınmaz mı?

Böylece, yoksulluk ve aşırı sefaletin neden olduğu bu çok üzücü meselenin kök bulduğu, ailesine getireceği para karşılığında, Zohra patronlarına gitmiş oldu. Çiftin şiddeti patlak verdiğinde, Zohra dört aydır oradaydı.

Emek ve çocuk istismarı

Bu masum kuzunun maruz kaldığı acımasız ölümün çok öncesinde, çocukların kölelik ve sömürü biçimlerinin kalıcılığı ve devamının haberi her zaman söz konusu olmuştur.

Dünya çapında 150 milyondan fazla çocuk, zihinsel ve fiziksel sağlıklarını riske atan ve onları eğlence veya eğitimsiz bir hayata mahkum eden işlerde sıkışıp kalmaktadır. (Unicef)

Pakistan’da, ağır ve riskli işlerde köle olarak çalışan çok genç yaşlarda on iki milyondan fazla çocuk var. Ancak Sindh Meclisi’nin 14 yaşın altındaki çocukların sömürülmesinin bir suç olduğunu ilan etmesine yol açan bir muhalefet hareketi mevcut. Ancak bu kötü durum inatla devam etmektedir.

_____________________________________________

Dawn haber web sitesinde zincirleme haber olarak şu okunur:

RAWALPINDI: Pazartesi günü, yedi yaşındaki bir ev işçisi, Bahria şehrinin VIII. Aşaması’nda işverenleri tarafından öldüresiye dövüldü.

_____________________________________________

Papağanları serbest bıraktığı için cezalandırıldı

Yanlışlıkla veya kasıtlı olup olmadığı bilinmez, patronlarının sahip olduğu bazı papağanların kafeslerinden çıkmaları bu tür öfkenin nedenini oluşturdu.

Nitekim onlar tüccardı ve kuşlar da kar yaptıkları mallardı.

Zohra, aslen Pencap Eyaleti’ndeki başka bir şehirden, Muzaffargarh’dan geliyordu. Ölmeden önce küçük kız, kesin teyitler hala eksik olmasına rağmen, dövülmesinden kaynaklı kırıklara ve iç kanamaya neden olmasının yanı sıra cinsel şiddete (veya genital bölgede korkunç işkenceye) de maruz kaldığı iddia edildi.

İşkenceden sorumlu aynı çift tarafından hastaneye götürüldüğünde solunum cihazı destekli kurtarma çalışması gerçekleştirildiyse de, boşuna idi. Aynı gün vefat etti.

Şimdi duruşma öncesi gözaltında olan bu erkek ve kadın, kuşların serbest bırakılması nedeniyle çocuğu dövdüklerini ve işkence yaptıklarını itiraf etti. Ne tür bir tutum eşliğinde bu ifadeleri verdiklerini bilmiyoruz ama anlaşılan o ki yaptıklarını hiç de orantısız bulmadılar.

Nihayetinde bunlar yalnızca papağan kuşlarıydı…

İlk polis soruşturması raporuna göre, katilleri onu bir hastanede terk ettiklerinde, doktorlar onu kurtarmak için her şeyi yaptılar, ancak küçük kız aynı gün öldü: yüzündeki yaralanmalar, eller, göğüs kafesi ve bacaklar aşırıydı. Bazı uyluk yaralanmaları, onun cinsel saldırıya uğradığı dışlamamaktadır. Polis cinsel şiddetin var olup olmadığını teyit etmek üzere için analiz edilecek örnekler gönderdi. (La Stampa Gazetesi)

Şimdiye kadar, küçük kız Twitter’da #JusticeForZohraShah hashtag’i kazandı, burada hırpalanmış yüzü küçük renkli kuşlarla kafes çizimlerinin yanında öne çıkıyor. Bazıları onu gökyüzünde, bulutların üstünde, fil yavrusu ve George Floyd ile birlikte gösteriyor.

Her şeyden önce, retorik, uçuş, özgürlük, çıkmak istediğimiz kafeslerdeki görüntüler ve benzetmeler; diğerlerinin bizi tek bir demet ot gibi bağlamadan, mümkün olan en geniş ve en paylaşılan farkındalığa hizmet edecek çocukluk her türlü şiddet ve sömürüden korunmayı ifade etmelidir.

___________________________________________________

 

Paola Belletti | 08 Haziran 2020

Kaynak: https://it.aleteia.org/2020/06/08/zohra-shah-domestica-8-anni-uccisa-di-botte-per-liberare-pappagallini/?utm_campaign=NL_it&utm_source=daily_newsletter&utm_medium=mail&utm_content=NL_it

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.