Meryem’in Lekesiz Yüreği

Meryem, Rab ona seslendiğinde tam bir imanla cevap verdi. Rab’den gelen her şey kabulüydü. Yüreğinin derinliklerinde büyüttüğü iman, sabır ve sevgi asla azalmadı. Lekesiz yüreği, asla kirlenmedi.

Meryem Ana bize saf imanı, koşulsuz sevgiyi ve sabrı öğretir. Çünkü o her zaman Rab’den gelenin, yine Rab’be gideceğine inanmanın en güzel örneğidir. Biz ne kadar O’na yakın olabiliriz? Yüreğimizi kötülüklerden arındırıp, dünyanın ayartıcılığından nasıl uzak kalabiliriz?

Bunun birinci yolu, temiz bir imana sahip olmaktır. Temiz bir imana sahip olan bir Hristiyan isek, bu dünyadaki yaşantımız “dengede” olur. Yerken, içerken, konuşurken ve çalışırken dengeyi kaçırırsak, şeytana esir oluruz. Çünkü temiz bir imana sahip olan insan için her şey basit, net ve kafidir (Mt 5,37: Evetiniz evet; hayırınız hayır olsun. Bundan fazlası şeytandandır).

Meryem İsa’yı çok sevdi. Şunu çok iyi biliyordu ki, O Rab’be aitti ve O’na geri dönecekti. O’nu bir gün kaybedeceğini bile bile büyüttü. Ne sevgide ne de imanda eksiklik bırakmadan şefkatini sundu. Çarmıh’ta son nefesini verirken, son bir öpücük kondurdu İsa’nın ayaklarına…

Bu veda hem bir teslim oluş, hem bir teşekkürdü. Çünkü Rab Meryem’e, oğluna beden verme lütfunu vermişti. Annelik sevgisini tattırmıştı ve O’nun babasının yanında çok daha mutlu olacağından emin, O’nu uğurlamıştı. Cennet’ten gelen, yine evine döndü. Meryem nasıl sabırlı olabildi? Nasıl dayanabildi?

Rab’bin Yolları Adaletlidir

İmanlı bir insan için sabretmek, her durumu kabullenmek ve şükretmek bir lütuftur. Bu derin tevekküle ulaşmak için sınanmaların farkında olmak gerekir. Düşmanlarımızı neden sevmeliyiz? Matta 5’te bahsedilen düşmanları sevmek, onları şeytanın tuzağından kurtarabilmek için tavsiye edilmiştir. Bir insanın aklı karıştığında şeytan hemen çalışmaya başlar. Bu yüzden kötülüğün ortaya çıkması an meselesidir.

Kötülüğü kötülükle yenmek mümkün değildir. Çünkü kötülük sadece iyilikle yenilebilir. Siz iyilik yaptıkça kötülük zayıflayacak, şeytanın esiri olan kişi Rab’be yönelmeye başlayacaktır.

Çarmıh’taki İsa kendisine zulmedenlere “onları bağışla Baba, ne yaptıklarını bilmiyorlar” dediğinde bunu başarmıştı. Şeytanın ayartmalarından ve uzağından kurtulmuştu. Şeytan sadece bize bu dünyayı vaat edebilir. Sadece bu dünyada geçici bir rahatlık verebilir. Bize sonsuz yaşamı ve cenneti vaat eden tek şey Rab’bin sözleridir.

Rab bu yüzden affeder, sever ve kucaklamaya her an hazırdır. Bu yüzden İsa gibi bağışlayıcı, Meryem gibi sabırlı ve imanlı olmaya çalışarak kendi içimize çekilmeliyiz. Kalbimizi saflaştırdıktan sonra sevgimizi herkesle paylaşmalıyız.

Mesih İsa’ya iman eden insan için, insani tutku ve hırsların bir önemi yoktur. Bunlardan arınmış bir zihin, temiz kalple birleştiğinde mutlu olmak kaçınılmazdır. Rab her zaman adaletli yollarda yürümemizi sağlar. Şüphe, ihanet ve hırs ise şeytanın bu saflığı bozmak için denediği ayartmalardır.

Bu yüzden gizlide olan Baba2mıza dua ederek, Meryem’in imanını ve sabrını kendimiz için istemeliyiz. Ne kadar dua edersek, Rab o kadar yakınımızdadır. Ne kadar O’nu översek, bize söylediklerini o kadar çabuk duyarız.

_______________________________________

Gabriella T.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.