Meleklerin Azize Meryem’i

 

 

 

 

 

 

 

 

2 Ağustos

Meleklerin Azize Meryem’i Bayramı

Assisi

 Genel Endüljans kazanma Günü

 

1216 yılında bir gece, Aziz Fransua, Assisi yakınlarındaki Porziuncola Kilisesi’nde duaya ve derin düşünmeye daldığı esnada, aniden parlak bir ışığın içeriye yayıldığını ve sunağın üzerinde Mesih İsa’nın nura büründüğünü, sağında ise Azize Bakire Meryem ve çevresini saran Melekler ordusu olduğunu görür. Fransua bu sahne karşısında yere kapanarak sessizlik içinde Rab’be dua etmeye koyulur.

O zaman Rab, Aziz Fransua’ya, insanların kurtuluşu için ne arzu ettiğini sorar. Fransua’nın cevabı hızlıdır: “Ey Rab, ben yoksul ve günahkâr bir adam olsam da, bu kiliseyi pişmanlıkla ve tövbe etmiş olarak ziyaret eden insanların tüm suçlarının genel affını cömert merhametin sayesinde diliyorum.”

Rab ise şöyle karşılık verir: “Ey Kardeş Fransua, benden istemiş olduğun şey çok yücedir, bununla birlikte bundan daha fazlasına layıksın ve daha fazlasını kazanacaksın. O halde senin duanı kabul ediyorum, ama senden yerine getirmeni istediğim şart, Endüljansı (genel affı) yeryüzünde benim Vekilimden (yani Papa’dan) senin bizzat dilemendir.”

Böylece Fransua, Papa III. Honorius’un yanına çıkmak için yola koyulur ve gittiği gün Perugia’da olan Papa’ya, görmüş olduğu görümü anlatır. Papa dikkatle onu dinler ve birkaç zorluktan sonra endüljans için onay verir. Sonra şöyle sorar: “Bu affı kaç yıl için istiyorsun?” Fransua ani hareketle cevap verir: “Aziz Papa, sizden yıl dilemedim, zira ruhların kurtuluşunu diledim.”

Mutlu bir şekilde kapıya doğru uzaklaşırken Papa onu tekrar yanına çağırır: “Nasıl yani? Hiçbir belge istemiyor musun?” Fransua ise, “Aziz Papa, bana sizin sözünüz yeterlidir! Eğer bu af Allah’ın eseriyse, zaten kendisi eserini gerçekleştirecektir. Benim hiçbir onay belgesine ihtiyacım yok: Nitekim belgenin kendisi Bakire Azize Meryem, noteri Mesih İsa ve şahitleri de Meleklerdir.”

Birkaç gün sonra, Umbria bölgesi Episkoposları ile birlikte Porziuncola Kilisesi’nde bir araya geldiklerinde, Aziz Fransua gözyaşları içinde şöyle demiştir: “Kardeşlerim, hepinizi Cennet’e yollamak istiyorum!”

 

 

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.