Haç’lı Teresa Benedetta (Edith Stein)

Edith Stein adıyla dünyaya gelen Haç’lı Teresa Benedetta, 12 Ekim 1891’de Ortodoks Yahudi bir ailenin 11 çocuğunun en küçük kızı olarak, (o zamanlar bir Alman şehri, bugün Polonya’nın Wrocław Şehri olan) Breslau’da doğdu. 1904’te ateist oldu. Wroclaw, Gottingen ve Freiburg Üniversitelerinde Almanca, felsefe, psikoloji ve tarih okudu. Gottingen Üniversitesi’nde Edmund Husserl’in öğrencisi oldu ve Fribourg Üniversitesi’nde asistan olarak onu takip etti.

1916’da Husserl rehberliğinde “Zum Problem der Einfühlung” (“Empati Sorunu Üzerine”) felsefe doktorasını aldı ve ardından Freiburg’da fakülte üyesi oldu.

Öncesinde zaten Katoliklikle temas kurmuş olmasına rağmen, 1921’de bir tatil sırasında Avila’lı mistik Azize Teresa’nın otobiyografisini okuduktan sonra resmen Yahudiliği terk edip Hristiyanlığı kabul etti.

1 Ocak 1922’de Bad Bergzabern’de vaftiz edildi, Speyer’deki Domeniken Rahipleri’nin kız eğitim okulunda öğretmenlik yapmak üzere (1922-1932), Husserl’in asistanlığı görevinden vazgeçti. Bu dönemde Aquinolu Aziz Thomas’ın De Veritate eserini Almanca’ya çevirdi ve genel olarak Katolik felsefi düşüncesine aşina oldu.

1932’de Münster’deki Pedagoji Enstitüsü’nde öğretim görevlisi okutman oldu, ancak Nazi hükümetinin ırkçı yasaları onu 1933’te istifaya zorladı.

12 Nisan 1933’te, Hitler’in şansölye olarak göreve başlamasından birkaç hafta sonra, Edith Stein Roma’ya yazarak Papa Pius XI’den (Ambrogio Damiano Achille Ratti, 1922-1939) ve onun dışişleri bakanı – Kardinal Pacelli, eski Büyükelçi, Almanya’da apostolik ve gelecekteki Papa Pius XII – artık sessiz kalmaması ve Yahudilere karşı ilk zulmü kınaması için devreye girmesini istedi.

1934’te Köln’deki Karmelit Manastırına girdi ve Haç’lı Teresa Benedetta adını aldı. Orada, Aquinolu Thomas ve Husserl’in felsefelerini bütünleştirmek amacıyla metafizik kitabı olan “Endliches und ewiges Sein” (“Sonlu olmak ve sonsuz olmak”) eserini yazdı.

Nazi tehdidinden kaçmak için Düzeni onu Hollanda’daki Echt Karmelit Manastırı’na transfer etti. Orada “Kreuzeswissenschaft”. Studie über Johannes vom Kreuz ”(Haç’ın Bilimi: Haç’ın Aziz Yuhanna’sı Üzerine Çalışma) kaleme aldı.

Ne yazık ki, Hollanda’da bile güvende değildi: 20 Temmuz 1942’de Hollanda Episkoposları Kurulu’nda, ülkedeki tüm kiliselerde Nazi ırkçılığına karşı bir bildiri okundu. Buna karşılık, 26 Temmuz’da Adolf Hitler, (o zamana kadar affedilmiş) din değiştiren Yahudilerin tutuklanmasını emretti.

6 Ağustos 1942 gecesi, bir ölüm treni, ağır mahkum yükünü (kadın, her yaştan erkek ve çocuk) Auschwitz’deki Silezya bataklıklarına taşıyordu. Bunların arasında, iki günlük susuzluk, açlık ve mühürlü vagonlardaki korkunç zorluklardan sonra 9 Ağustos 1942’de gaz odalarında öldürülen, kendisi de din değiştirmiş kız kardeşi Rosa’yla birlikte Karmelit Rahibe Teresa Benedetta da vardı.

Edith Stein’ın net ifadesi gururlu ve sert yankılanıyor: “Allah’a inanıyorum. Allah’ın doğasının sevgi olduğuna inanıyorum; insanın sevgide var olduğuna, Allah’ın ona dayanak olduğuna, Allah tarafından kurtarıldığına inanıyorum.”

1 Mayıs 1987’de Edith Stein’ın Köln’de kutlu ilan edilmesi vesilesiyle Papa Aziz 2. Yuhanna Pavlus (Karol Józef Wojtyła, 1978-2005) şunları söyledi:

“İsrail’in meşhur kızı ve aynı zamanda Karmelit kızı Edith Stein’in yaşamının ve ölümünün tanıklığının huzurunda derinden eğiliyoruz. Yoğun yaşamına yüzyılımızın dramatik bir özetini getiren bir kişilik olan Rahibe Haç’lı Teresa Benedetta, hala kanayan derin yaralar açısından zengin bir özettir; aynı zamanda insan ötesinde tam bir gerçeğin, çok uzun süre huzursuz ve karşılıksız kalan bir yürekle, nihayetinde Allah’ta huzuru bulana kadarki özetidir.”

Kendisi 11 Ekim 1998’de aynı Papa tarafından azizlik payesine yükseltildi ve 1999’da, İsveçli Azize Brijit ve Siena’lı Azize Caterina ile birlikte Avrupa’nın ortak koruyucu Azizesi ilan edildi.

Edith isminin anlamı: “Zenginlik, mutluluk getiren” (Anglosakson).

__________________________________________________________

https://it.aleteia.org/daily-prayer/domenica-9-agosto/?utm_campaign=NL_it&utm_source=weekly_newsletter&utm_medium=mail&utm_content=NL_it

Edit Foto: Peder Giovanni Voltan

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.