“Tüm Kuşaklar Seni Mutlu Saydı!”

Başlangıçtan beri var olan Söz, vücut almak için Meryem’i seçti. Meryem sıradan biriydi. Ancak onu sıra dışı yapan şey Rab’be olan kuşkusuz ve saf imanıydı. Allah’ın sözünü duydu, söze inandı ve söz onda beden aldı. Kuzeni Elizabeth “ne mutlu iman eden sana” dediğinde aslında Meryem’in seçilmiş olmasının ve benzersizliğinin ne kadar önemli olduğunu tek cümleyle özetlemiş oldu.

Meryem’in kuşkusuz imanı, isyandan uzak, eksiksiz bir Tanrısal imandı. Cebrail “Bir oğlun olacak, adını İsa koyacaksın” dediğinde “Neden ben” diye sormadı. Bu yüzden sıradan bir insanken, tüm dünyayı değiştirecek birine dönüştü.

İsa’ya yaklaşabilmek için aracımız olan Meryem Ana “tüm kuşaklar beni mutlu sayacak” derken, her zaman Rab’bin dediği olsun diyerek, imanının sarsılmazlığını da kanıtlamıştır.

Canım Rab’bi yüceltir;
ruhum, Kurtarıcım Tanrı sayesinde sevinçle coşar.

Çünkü O, sıradan biri olan kuluyla ilgilendi.
İşte, bundan böyle tüm kuşaklar beni mutlu sayacak.
Çünkü güçlü Olan, benim için büyük işler yaptı.
O’nun adı kutsaldır.

Kuşaktan kuşağa kendisinden korkanlara merhamet eder.
Eliyle güçlü işler yaptı;
kibirlileri yüreklerindeki kuruntularla darmadağın etti.

Hükümdarları tahtlarından indirdi,
sıradan insanları yükseltti.
Aç olanları iyiliklerle doyurdu,
zenginleri ise elleri boş çevirdi.

Atalarımıza söz verdiği gibi,
İbrahim’e ve onun soyuna sonsuza dek
merhamet etmeyi unutmayarak
kulu İsrail’in yardımına yetişti.»

(Luka 1,39-55)

15 Ağustos olarak kabul edilen Meryem’in Göğe Alınışı bu yüzden oldukça önemlidir. Mesih İsa’nın ölüm ve diriliş sayesinde, Meryem hem bedenen hem de ruhen göğe alındı.

İsa Haç üzerindeyken Yuhanna’ya “İşte annen”, ve Meryem’e “İşte oğlun” diyerek çok büyük bir müjde veriyordu. Tüm insanlığı Annesi’ne emanet eden İsa, biz çocukların en zor anlarında ihtiyaç duyduğu “Anne”yi de bizlere hediye etti. Her ihtiyaç anında dualarımızla bize gelen Meryem Anne’mizle birlikte O da bizim yanımıza geldi.

Bizler, İsa’nın bize bıraktığı yolu takip ederken yalnız olmadığımızı Meryem Ana’nın her zaman yanımıza gelişinden anlıyoruz. Çünkü O’nu ne zaman çağırsak geliyor, bir anne olarak Oğul ile olan iletişimimize aracılık ediyor.

Selam sana Allah’ın en sevgili kulu Meryem;
Rab seninledir.
Kadınların en mübareği sensin
ve mübarektir senin evladın İsa.
Aziz Meryem, Allah’ın Annesi;
biz günahkarlar için şimdi ve ölüm saatimizde dua et.

Rab’bimize şükürler olsun ki, biz çocuklarını yalnız bırakmıyor. Kendimizi yalnız ve çaresiz hissetsek de hem anne, hem baba olarak her çağırdığımızda geliyor.

___________________________________

Gabriella T.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.