Bir gencin ölmeden önceki günah itirafı

Benediktin bir Keşiş: “Koruyucu Melek, bir gencin ölümünden önce onun bana günahlarını itiraf etmesini sağladı”

Göksel ruh, uzaklaştığın kutsal gizemlere geri dönmene eşlik eder: Peder Bonifacio Admont’un tanıklığıdır.

Melekler, Allah’ın yaratışının ayrı bir parçasıdır ve öldüğümüzde tamamen yeni bir varlık olmayacağız. Öldüğümüzde koruyucu melek olmayacağız. İnsan olarak kalacağız ve tanrısal Görüm’e sahip olduğumuz vakit ise, biçimimiz değişecek ve zamanın sonunda dirilmiş bedenimizi alacağız.

Bazen koruyucu melek, uzun bir süre ondan uzak kaldıktan sonra -ölmeden hemen önce bir kutsal gizeme yaklaşmanı sağlar. Bir Benediktin Keşiş’inin ifadelerini aktarıyorum.

“Ben, Aziz Benediktus Rahipleri Düzeni’nden Peder Bonifacio Admont, 1944’ten 1946’ya kadar Svabya Köyü’ndeki hasta bir kilise rahibinin yardımcısı olarak görev yaptım. Burada, koruyucu meleğin canların kurtuluşu ile nasıl ilgilendiğini bana açıkça gösteren bir deneyim yaşadım.”

İyi Çoban

İlk belirti Nisan 1945’teydi. “13 Nisan’da, İyi Çoban Pazarı arifesinde, lise çağında bir çocuk sabah okul arası zamanında kiliseme geldi ve bana şöyle dedi: “Bir saatlik boşluğum var, çünkü sonraki ders askıya alındı. Uzun zamandır günahlarımı itiraf etmedim. Bunu şimdi yapabilir miyim?”

Saygılı, iyi bir çocuktu, ancak Nazi döneminde ve savaş sonrasında huzursuzluk ve kaygı derecesinde yıpranmıştı ve kutsal Gizemlerden uzaklaşmıştı. Diz çöktü ve günahlarını itiraf etmek için hazırlandı. Zeki ve derin hisli bir çocuktu ve herhangi bir yardımcı kitaba ihtiyacı yoktu. Kendisini derin düşünmeye yaklaşık on dakika hazırladı ve ben de bu arada zihinsel olarak “İyi Çoban” üzerine Pazar vaazımı hazırlama fırsatı buldum.

Sonra bana geldi, diz çöktü ve günahlarını itiraf etti. Ona, koyunlarını omuzlarına alıp ağıla taşıyan “İyi Çoban”dan bahsettim. Ama karşılaştırma terimi olarak “koyun” sözcüğünden hoşlanmadığını fark ettim; sonra ona Mesih’in Dirilişiyle ölüm ve şeytan karşısında zaferi hakkında güzel bir şeyler söyledim. Bana karanlık gözleriyle, geleceğiyle ilgili bir şeyler varmış gibi baktığını hâlâ çok iyi hatırlıyorum. Günahlarını bağışladıktan sonra kilise içine dua etmeye gitti.

Hava saldırısı

Bir süre sonra Peder Bonifacio, “Dışarı çıkıp okula geri döndü. Ertesi sabah ilk Kutsal Ayin sırasında Kutsal Komünyon aldı. Odaklanması ve dinginliği beni şaşkına çevirdi. Kiliseye yakın yaşıyordu. Bir başka Kutsal Ayin’i henüz bitirmiştim ki makineli tüfeklerin patlamalarını duyduğumda hâlâ rahip giyinme odasındaydım.”

“Eşikte bana baktı, başını eğdi ve vefat etti.”

Köye ilk defa bu kadar alçaktan uçan uçakların bir hava saldırısı yapılıyordu. “Pek çok insan -Keşiş hatırlıyor- kiliseye korkmuş bir vaziyette geldi. Kutsal yağı aldım ve dışarı çıktım. Bana nereye gitmem gerektiğini söylediler: Çocuğun ebeveynlerine ait olan yakındaki avluydu. Ne kadar üzücü bir görüntü! Bazı genç delikanlılar uçakları dürbünle gözlemliyorlardı. O anda bir uçak daha da aşağıya kadar geldi ve onlara ateş etti.

Bir genç ayağını kaybetti, diğerleri yaralandı. Sabah Komünyon alan çocuk, kimse tarafından fark edilmeden evin duvarının yanında duruyordu. Onu hemen gördüm ve kollarıma alarak onu eve taşıdım. Eşikte bana baktı, başını eğdi ve vefat etti. Ona hemen kutsal yağı sürdüm. Bir kurşun kalbini delmişti. Şimdi İyi Çoban ile buluşmaya gitmişti. Ölümün Zafercisi olan Mesih, onu nur hükümdarlığına kabul etmişti.

Bir gün arkadaşları futbol oynarken, onun meleği, itiraf gizemine yanaşarak ruhunu arındırması gerektiğini anlamasını sağlamıştı ve böylece ölmeden hemen önce Kutsal Komünyon almıştı.”

_________________________________________________________________________

Peder Marcello Stanzione | 1 Eylül 2020

https://it.aleteia.org/2020/09/01/angelo-custode-sacramenti-monaco-benedettino/?utm_campaign=NL_it&utm_source=daily_newsletter&utm_medium=mail&utm_content=NL_it

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.