Gérard Depardieu Paris Ortodoks Katedrali’nde vaftiz edildi

Gérard Depardieu 4 Eylül Cuma günü Paris’te Ortodoks Kilisesi’nde vaftiz edildi. Bir tanığa göre, aktör Ayin’in geleneksel ritüele harfiyen saygı gösterdi.

Fransız sinemasının Duayeni Gérard Depardieu, 4 Eylül Cuma günü görkemli bir şekilde Ortodoks Kilisesi’ne vardı. Aktör, Paris’in Saint-Alexandre-Nevsky, Daru sokağında Batı Avrupa’nın Rus geleneğine ait Moskova Patrikhanesi’ne bağlı Ortodoks Kiliseleri Başpiskoposu Jean de Doubna tarafından vaftiz edildi. Törenin bir tanığına göre, yeni vaftiz edilen Depardieu, Ortodoks Vaftiz Ayini’ne titizlikle uydu.

 Karmaşık ve ilgi çekici bir Ayin

 Ortodoks vaftizi Ayini içinde iki işlev fark edilebilir. Birincisi “Katekümenlik” ki bu işlev süresince vaftize aday kişi Şeytan’ı reddetmeye davet edilir. Bu birinci aşamanın sonunda, vaftiz olan kişi, içeriği ilk iki ekümenik Konsil’de kaleme alınmış olan “İman sembolü” Beyanı’nı okur. Ayin’e dikkat ve saygıyla katılmak ortodoksluğun işareti olduğundan, Gérard Depardieu cemaati önünde Mesih’e aidiyetini ilan ederek imanını güçlü bir tarzda onaylamak zorunda idi.

İkinci aşama “Vaftiz” işlevinin kendisidir. Vaftizhaneye yaklaşılır, su kutsanır, vaftiz olacak kişi yağla ovularak kutsanır ve daha sonra Peder, Oğul ve Kutsal Ruh’un adına vaftiz edilir. Yetişkinler için vaftiz havuzu mevcut olmadığından Gérard Depardieu tamamen suya batırılamadı, fakat yine de bolca suyla ıslatıldı. Bu tören vesilesiyle küçük bir kız ve babası da vaftiz edildiler. Aktör de çocuğun vaftiz babası oldu ki bu da onun fiilen ve kısmen küçüğün dinî eğitiminden sorumlu olacağını belirtir.

Depardieu ve iman

Orthodoxie.com sitesine göre bir Châteauroux (Indre) çocuğu olan Depardieu, hiç vaftiz olmamış, bununla birlikte Berry’de geçen (Berrichone) çocukluğu esnasında ona bir müddet Hristiyan öğretisi verilmiş. Fakat Gérard Depardieu 2003 yılında La Croix Gazetesi’n bir röportajında şöyle anlatmıştır: “Benim ruhumdan sorumlu başrahip beni çok coşkun bulmuştu.”

“Dini kuralları yerine getirmeyen bir Katolik’tim, ama benim içimde her zaman bir gizem mevcuttu. Hiçbir şey tanımasam ve bilmesen de imanım vardı” diyordu. “Ergenliğimin sonunda, Chateauroux’dan ayrıldığımda, yollarda cebimde, elimin altında, Bir Rus Gezginci’nin Anıları eseri bulunuyordu. Benim içimde her zaman fark ettiğim ve tüm korkularımı ortadan kaldıran şu yakarış vardı, ‘Rab Mesih İsa, Allah’ın Oğlu, bana merhamet et!’ Fark etmeden maneviyat ile dopdolu idim.”

1970 yıllarında, Budizm ve Hindu inanışlarını araştırmaya devam etmeye geçmeden, iki yıl süresince Müslüman oldu. 2000 yılı Büyük Jübilesi’nde Papa Aziz 2. Yuhanna Pavlus ile buluşmak üzere gittiğinde bizzat onun talebiyle Aziz Augustinus’u okudu: “Allah ile sen-ben ile samimiyetinden, ona aracılıksız hitabından ve gazabından etkilenir.”

Gérard Depardieu o zaman itiraf eder ki Ipponalı Episkopos onu “İncil ile uzlaştırmıştır.” Kardinal Lustiger’in talebi üzerine oyuncu, Notre Dame de Paris’te vaftiziyle İtiraflar’ın ön plandaki bir okumasını yapmıştır.

____________________________________________________________________

Jean-Baptiste Ghins

 https://www.la-croix.com/Religion/Gerard-Depardieu-recoit-bapteme-cathedrale-orthodoxe-Paris-2020-09-07-1201112729?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_content=20200908&utm_campaign=NEWSLETTER__CRX_JOUR_EDITO&PMID=41b6478d74c0576217ade666ecdd9261&_ope=eyJndWlkIjoiNDFiNjQ3OGQ3NGMwNTc2MjE3YWRlNjY2ZWNkZDkyNjEifQ==

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.