Gérard Depardieu, Paris’te Ortodoks Vaftizi edildi

Gérard Depardieu, 4 Eylül 2020’de Paris’teki Saint-Alexandre-Nevsky Katedrali’nde Rus Ortodoks Kilisesi’ne dâhil oldu. Büyük Fransız Aktör daha önce vaftiz edilmemişti, bu onun için ruhsal bir seçim oldu.

Tütsü ve ikonlarla çevrili Gérard Depardieu, Şeytan’dan ve onun tüm ayartmalarından vazgeçti. 71 yaşında, nihayet pratikte, hakkında pek çok metin okuduğu aziz yazarın örneğini (Aziz Augustinus) izlemeye karar verdi ve sonunda Kilise’ye dâhil oldu.

Rus Gezginci gibi

Basına nedenleri hakkında cevap verirken, “Aslında O bendeyken O’nu her yerde arıyordum” diyerek Papa aziz 2. Yuhanna Pavlus ile 2000 yılı Jübilesi vesilesiyle buluştuklarında kendisini okumaya teşvik ettiği Ippona Episkoposu’ndan alıntı yaptı. Ayrıca Rus vatandaşlığını da elde ettiği için, “Ortodoks Ayinlerine olan zevkini” ve “Ortodoks din adamlarıyla olan bağını” kesinlikle istediğini açıkladı. Ancak İsa’ya olan başlangıç sevgisinin izlerini bulmak için daha geriye gitmek gerekir. 2003 yılında La Croix Gazetesi’ne, gençliğindeki inancının temelini açıklıyordu:

Ben bir Katolik’tim. Her zaman içimde ilahi Gizem’in varlığı olsa da uygulamaya geçirmiyordum. Hiçbir şey bilmeden, hiçbir şey öğrenmeden inancım vardı.

Dramatik eğitimine başlamak için Paris’e gelmeden hemen önce, genç Depardieu çoktan metni tatmıştı:

Châteauroux’dan ayrıldığımda, “Bir Rus Gezginci’nin Anıları” adlı eser bana cebimde eşlik etti. Her zaman yüreğimde nefes aldığım ve tüm korkularımı ortadan kaldıran “Rab İsa, bana merhamet et” yakarışı vardı. Farkında olmadan ruhsallık yüklüydüm.

Allah’ın Kilisesi Depardieu’yü kazandı

Paris’te Rus Ortodoks Kilisesi

“Bir Rus Gezginci’nin Anıları”nın ardından Papa sayesinde Augustinus ile tanıştı ve tiyatroda defalarca okudu. Yirmi yıl sonra ve iki yıl Müslüman olarak yaşadıktan sonra, Fransız sinemasının büyük figürü olan o evrensel Hristiyan Kilisesi’ne katıldı. Rus Ortodoks Kilisesi medyası, Depardieu’nün hiç vaftiz edilmediğini ve bu nedenle bunun bir “yeniden vaftiz” olmadığını ifade ediyordu: Katolik imanıyla büyümüş olmasına rağmen, hiç vaftiz edilmemişti.

Bu nedenle Episkopos Jean de Doubna’nın huzurunda kutsal vaftiz töreninde Gérard Depardieu vaftiz gizemi aldı. Çıplak ayakla ve beyaz bir tunikle, kutsal Vaftiz töreni Ayini kurallara göre devam etti. Jestin eşlik ettiği ona tükürme noktasına kadar “Şeytan’ı, onun işlerini, ona ibadet etmeyi ve kibri” reddettiğini kararlılıkla beyan ettiği şeytan çıkarma duası yer aldı. Daha sonra aktör, vaftizhaneye tamamen daldırılamayacağı için üzerine kutsanmış su serpilerek Vaftiz edildi. Son aşama, Kuvvetlendirme: Gérard Depardieu, krizma kutsal yağı sürülerek kuvvetlendirme gizemi aldı. Ayrıca, aynı gün vaftiz edilmek üzere gelen bir kızın da vaftiz babası oldu.

_______________________________________________________________

https://it.aleteia.org/2020/09/10/gerard-depardieu-battesimo-chiesa-ortodossa-russa/?utm_campaign=NL_it&utm_source=daily_newsletter&utm_medium=mail&utm_content=NL_it

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.