Keldani Başpiskopos İnsan Hakları Ödülü’ne aday gösterildi

 

Avrupa Birliği, IŞİD’ten el yazmaları kurtaran bir Iraklı Başpiskopos’u insan hakları ödülüne aday gösterdi. Keldani Katolik Başpiskoposu, İslam Devleti’nin 2014’te Musul’a düzenlediği saldırı esnasında binlerce belgeyi kurtardı.

Musul’un Keldani Başpiskoposu Necib Mikhael Moussa, 2014’te Işid İslam Devleti’nin Musul’u işgali esnasında kurtarılan binlerce önemli tarihi belgeyi koruma çabalarından dolayı prestijli bir Avrupa Birliği ödülüne aday gösterildi. Sakharov Ödülü Düşünce Özgürlüğü, insan haklarını ve düşünce özgürlüğünü savunmaya kendini adamış bireylere ve gruplara verilir.

Avrupa Parlamentosu web sitesi, aday isimlerini sundu ve Başpiskopos Moussa’nın çalışmaları hakkında şöyle yazdı:

“Musul Başpiskoposu Najeeb Moussa Michaeel, Hristiyanların, Süryanilerin ve Keldanilerin Irak Kürt Bölgesi’ne tahliyesini sağlarken; 13. ve 19. yüzyıllar arasındaki dönemden kalma 800’den fazla tarihi el yazmasını da korumuş oldu. Bu el yazmaları daha sonra dijital ortama aktarılarak Fransa ve İtalya’da sergilendi. 1990’dan beri Doğu Kilisesi’nin başka 8.000 el yazmasının ve 35.000 belgesinin korunmasına da katkıda bulundu.”

Catholic News Service, Katolik Haber Servisi’ne göre, 2014 saldırısı sırasında henüz Başpiskoposluk mertebesinde değilken Rahip Moussa, savaşın kaybedildiği ve Kürt güçlerinin geri çekildiği sırada harekete geçerek, 1.300 değerli ve hassas el yazmasını iki kamyona doldurmak için küçük bir grup örgütledi. Rahip daha sonra iki kamyonu gönderdi ve araçlar kavurucu yaz güneşi altında elli kilometre kat ederek Kürt Başkenti’ne ulaşırken, kendisi ise halkının yanında kalmayı tercih etti.

Asia News’e verdiği bir röportajda Başpiskopos Moussa, halkının kültürel tarihi için temel teşkil eden belgeleri koruma çabalarında çaresizce yardıma ihtiyacı olduğu zamanları hatırlattı. Açıkladığı gibi, Allah’tan yardım istedi ve bu yardım hemen kendisine ulaştı:

“IŞİD milislerinin ilerlemesi sırasında el yazmalarının ve insanların kurtarılması için çok sayıda ayak ve çokça el yardımına ihtiyaç vardı. O anlarda Allah’tan kitapları ve insanları kurtarmak için bana on ayak ve on el göndermesini istedim, O da bana bu görevde bana yardım edecek birçok genci göndererek cevap verdi.”

Başpiskopos Moussa, ödüle aday olmasını halkı ve “Masum kurbanlar, özellikle de gerçek bir trajediyle yüzleşmek zorunda kalan barışçıl bir halk olan Yezidiler için bir onur” olarak nitelendirdi.

“Vatandaşlık ilkesine dayanan, ırk, din, etnik köken unsurlarının oluşturduğu engelleri aşan bir topluluk olarak yaşamaya devam etmek üzere gerçek barışa ihtiyacımız var… Gelecek için tek geçerli çözüm budur.” diyerek röportajı sonlandırdı.


J.P. Mauro | 28 Eylül 2020

https://it.aleteia.org/2020/09/28/ue-nomina-per-un-premio-per-i-diritti-umani-un-arcivescovo-iracheno-che-ha-riscattato-dei-manoscritti-dallisis/?utm_campaign=NL_it&utm_source=daily_newsletter&utm_medium=mail&utm_content=NL_it

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.