“Herkes Kardeş” Genelgesi

Papa Hazretleri için “Boyunduruğa girmek” ne demektir?

Aziz Fransua, Hristiyan olmayanların arasına giden kardeşlere, ilk davranış yolunun “Tartışmadan ve kavga etmeden, Allah’a olan sevgiyle her insani düzene boyun eğmeleri ve Hristiyan olduklarını ikrar etmeleri” gerektiğini hatırlattığı “Mühürlenmemiş Kural”ın 16. bölümü kilit noktadır.

 Papa Fransiskus’un dün öğleden sonra Assisi’de Yoksul Aziz Fransua’nın mezarında imzaladığı sosyal Genelge olan Fratelli Tutti‘nin (Herkes Kardeş) metni yeni yayınlandı ve her zamanki önyargılı başlıkların ve haberlerin tahterevallisinin kısa bir süre sonra başlayacağına emin olabilirsiniz. Belge uzun ve çeşitlidir, evet, ama çok da değil, ne de “zor” anlamında “karmaşık” olarak adlandırılabilir. Yani onu gerçekten okumak ve anlamak isteyenlerin ulaşabileceği bir konumdadır.

“… İyi niyetli insanlara… ”

Kısacası, o bilindik tabirle, Gloria övgü ilahisinde “iyi niyetli insanlara”, denilen ve on iki yıldır yeni litürjik çevirinin “iyi niyetli insanlara” yerine “Rab tarafından sevilenlere” ifadesini çevirmeyi tercih ettiği (nitekim metinde mevcut olan “iyi niyetin”in insanların değil Rab’bin niyeti olduğunu daha iyi açıklar) ve Paskalya’ya kadar, dünyadaki Roma usulü ayininin İtalyanca konuşan tüm kiliselerinde kullanılması zorunlu olacağı bir ifadedir…

Yine de bu ifade o kadar köklüdür ki aynı Herkes Kardeş Genelgesi’nde bile Papa Fransiskus, belki de Mesih’e veya Allah’a inanmasa da entelektüel dürüstlükle araştırmayı reddetmeyen insanları ima etmek için “iyi niyet” ifadesini dört kez kullanıyor, çünkü (“iyi niyet”), varoluşun bütünün ufku olarak hareket eden tanrısal Gizem’den başlayarak, iyi ortak yaşam koşullarını ifade ediyor.


 

Giovanni Marcotullio | 04 Ekim 2020

https://it.aleteia.org/2020/10/04/fratelli-tutti-che-cosa-intende-il-papa-per-sottomissione/

 

 

 

 

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.