İmanın Sınanıyor Mu?

Efesliler: 6,16 : “Şeytan’ın bütün ateşli oklarını söndürebileceğiniz iman kalkanını elinize alın.”

1.Korintliler 13,13 : “Her birinin yaptığı iş belli olacak, yargı gününde ortaya çıkacaktır. Herkesin işi ateşle açığa vurulacak. Ateş her işin niteliğini sınayacak.”

Yuhanna 3,18 : “O’na iman eden yargılanmaz, iman etmeyen ise zaten yargılanmıştır. Çünkü Tanrı’nın biricik Oğlunun adına iman etmemiştir.”

İmanın temeli Allah’a güvenmektir. İman ufku o kadar geniştir ki, çoğu zaman sınandığımızı fark edecek durumda olmayız. Mesih’te yaşam yolu, koşulsuz şartsız imanla gerçekleşir. Yani dünyevi yaşantımızdaki her şeyi, iyisiyle kötüsüyle kabullenebilmek…

Bu kolay bir yol değildir. Çünkü her zaman sınanırız. Şeytan’ın her zaman fırlatmaya hazır olduğu günah okları bedenimizi delip geçtikçe, imanımız da zayıflıyorsa parçalanmaya mahkumuz. Güçlü bir imana sahip olursak bu oklar bedenimize zarar vermeden geri seker. İşte bunu sadece koşulsuz iman ile yaşayabiliriz.

Kalbimizi Allah’ın bize olan sevgisine açarsak, O’nunla konuşmaya başlayabiliriz. Allah ile ne kadar konuşursak O’na güvenimiz de o kadar artar. Böyle bir ilişkide güvensizlik, sevgisizlik mümkün olabilir mi?

Aziz Fransua, dünyevi varlıklarından vazgeçerek Rab’bin yolunu seçtiğinde imanı koşulsuz ve tamdı. Yaşayabileceği her durumu kabullenmiş, Allah’ın çağrısını dinlemişti. Hangimiz sahip olabildiklerinden vazgeçmeye hazır? Hangimiz çıplak ayaklarla tövbe edebilmeye, üzerimizdeki kıyafetleri çıkarıp Allah’ın karşısına ruhuyla çıkabilmeye hazırız?

Allah’ın bizden istediği nedir? Sadece ve sadece O’nun sevgisini kabullenmemiz. Özgür irademizle Şeytan’ı değil, O’nu sevmemiz. Bize açtığı kapıdan girdiğimizde hissettiğimiz sevgi, her şeyden üstün…

Biz o kapıdan girdiğimizde, Tanrısal sevgiyi hissetmeye kendimizi açtığımızda, bize kötülük edenlere öfke duymaktan vazgeçeriz. Dünyevi yaşantımızdaki yüklerden kurtuluruz. Ne maddi kaygılar ne de hırs gibi kötü duygular bizi ele geçirebilir. Çünkü bize en iyi Rab bakar, O yol gösterir. O kapıdan çıksak da, geri dönmek istediğimizde bize şefkatle yaklaşacak olan Baba’mız yine de bizi kucaklamaya hazırdır.

O bizi huzurundan kovmaz, suçlamaz, küsmez. Biz O’na isyan etsek de, küssek de, O sevgi doludur. İmanın sınandığında sevinmelisin kardeşim. Çünkü bu senin Allah’ın elleri üzerindeyken gücünü gören Şeytan’ın oyunudur. O oyunu bozmak için sadece Rab’be güven ve imanda olgunlaş. Dua et ve Rab’be sığın.

Rab seni seviyor…


Gabriella T.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt