ALLAH’IN SÖZÜ:  32. PAZAR Olağan Devre (A)

Okumalar: Bilgelik 6,12-16 * Mezmur 62,2-8 * 1.Selanikliler 4,13-18 * Matta 25,1-13

Aziz Matta tarafından yazılan Mesih İsa’nın İncil’inden Sözler

O günlerde, İsa gelişi konusunda şu örneği verdi: <<Göklerin Egemenliği, kandillerini alıp güveyi karşılamaya çıkmış olan on genç kıza benzer. Bunlardan beşi akılsız, beşi de akıllıymış. Akılsız olanlar, kandillerini almışlar, ama yanlarına yağ almamışlar. Akıllılar ise kandilleriyle birlikte kaplar içinde yağ almışlar. Güvey gecikince, hepsini uyku tutmuş ve dalıp uyumuşlar.

Gece yarısı bir ses duyulmuş. “İşte güvey geliyor, onu karşılamaya çıkın.” Bunun üzerine, genç kızların hepsi uyanıp kandillerini hazırlamışlar. Akılsız olanlar akıllılara: “Bize yağınızdan verin, çünkü kandillerimiz sönüyor” demişler. Ama akıllılar: “Olmaz! Hem bize hem size belki yetmez. En iyisi satıcılara gidin, kendinize yağ alın” diye cevap vermişler. Ama onlar yağ satın almaya giderlerken güvey gelmiş; hazır olan kızlar onunla birlikte düğün şölenine girmişler ve kapı kapanmış.

Daha sonra öbür kızlar da gelmiş ve “Efendimiz, efendimiz! Aç kapıyı bize!” demişler. Güvey ise: “Size doğrusunu söylüyorum: ben sizi tanımıyorum” demiş. Bu nedenle uyanık durun. Çünkü o günü ve o saati bilemezsiniz.>>

***

Allah’ın Sözü üzerine derin düşünce

Cennet’e, Rab’bin Egemenliğine girmenin çok kolay gerçekleşeceğini düşünemeyiz. Aziz Matta İncili’nde Cennet’e girmek için gereken koşullardan ikisi bildirilmektedir.

Ferisiler ve Tapınak kâtiplerin yaptıklarından daha üstün bir adalet ve her an krallığın gelişine hazır olmak. Düğüne hazırlanan bu on nedimenin coşku ve neşe içinde olduklarını düşünmemiz gerekir. Fakat bu yaklaşım bizim Matta’yı ne kadar az tanıdığımızı ortaya çıkaracaktır. Şarkı söylemek ve dans etmek şöyle dursun bununla İsa’nın dünyayı yargılamak için son kez gelişi hakkında ders vermek amacıyla resmi ve her türlü aksiliklerle dolu törenden bahsetmektedir.

On nedimenin de uykuya dalmış olması hikâyenin özünü oluşturmamaktadır çünkü İsa’nın yeniden gelişi tüm dünyayı şaşırtacaktır. Hata, bu davet için gereken hazırlıkları yapmamış olmaktır. Önlem alıp yanlarına fazladan gazyağı alanlar geceyi aydınlatırlar ve damadı yüz yüze karşılayabilirler.

Akılsız olanların getirdikleri gazyağı bitince ne kadar çabalasalar da kapı yüzlerine kapanır. Güvey gecenin karanlığında çıkıp gelir ve bu işe eskiden beri Yahudilerin ve Kilise’nin inanışını destekleyen bir olaydır. Sonsuza dek sürecek olan Paskalya gecesinde inananlar İsa ile birlikte, İsa ile karşılaşıp uykularından uyanacak karanlıktan aydınlığa çıkarak vaftizle sahip oldukları mirasın ne olduğunu anlayacaklar.

Bu düğün meselinde, gelinden hiç bahsedilmemesi merakımızı uyandırıyor. Bununla ilgili bazı imalar mevcuttur. Ancak gelin hakkında konuşmak için acele etmeye lüzum yok. Çünkü bu gelin Kilise’dir ve aktif bir şekilde imanla kendimizi Rab’bin gelişine hazırladığımız için her birimiz O’nun geliniyiz. “Uyuyorum ama kalbim uyanık” diyebilmeliyiz (Ezgiler Ezgisi 5,2).


 

Fra Leonardo Testa OFMConv.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.