Sevgisiz Yaşayabilir Misin?

Dünyanın bütün servetlerine sahip olmak ne kadarlık bir mutluluk sağlar? (Bkz. Korintliler 13; Krallar 1)

Belki ilk zamanlar maddi yüklerin altında ezilmekten kurtulmanın verdiği hafiflikle özgür hissedebilirsin. Bir süreliğine hep hayal ettiğin şeylere ulaşmanın verdiği keyfi yaşayabilirsin. İstediğini yer, istediğini giyinirsin. Ama içinde sevgi yoksa neye yarar?

Ruhun dünyevi arzularla doluysa, yaşıyor sayar mısın kendini? Ruhun Kurtuluş’a dirilmemişse, ölüsün demektir. Her şeye sahip olan, yaşayan bir ölüsün. Bedeninin öldüğünde de dirilişin gerçekleşmeyecek çünkü sen sevgiye ölüsün.

Ne yaptığın haksızlıklar, ne kırdığın gönüller, ne işlediğin günahlar ne de varlığına sahip olduğun maddi varlıklar… Sadece kalbindeki sevgi ve merhamet seni hayata döndürebilir. Çektiğin vicdan azaplarının nedeni kalbinde sevgi ve merhamet olmaması…

En pahalı yemeği en sevdiğin kişilerle yemek mi, yoksa tanımadığın bir yoksula verdiğin bir kase çorba mı sana daha mutlu hissettiriyor? Sen hiç bir mazlumun karnını doyururken, kendi açlığına rağmen doyduğunu hissettin mi?

Kenara attığın abaların üçte birine bile ihtiyaç duymasına rağmen, soğuktan üşüdüğüne değil, bugün de Tanrı’nın onu koruduğuna şükreden birini tanıdın mı? Sen daha fazlasını isterken, elindekiyle yetinen yoksulun huzuruna ulaşabilir misin?

Kalbin bu kadar katıyken, insanları değil maddiyatı daha çok seviyorken huzur bulamayacaksın. Çünkü sen kötüsün. Kendinden başkasını düşünmediğin için, kalbinde sevgi ve merhamete yer kalmamış!

Kalbini Sevgiye Aç

Sen hep daha fazlasını, daha iyisini isterken sevginin sana vereceği zenginliği ayağının altında eziyorsun. Sen kötüsün, çünkü Kutsal Ruh’un verdiği tüm lütufları elinin tersiyle itiyorsun. Elindeki imkanlarla yapabileceğin birçok iyilik varken, elindekileri arttırmanın yollarını arıyorsun.

Sen Süleyman’dan daha mı akıllısın? O’nun düştüğü hatadan hiç mi ders almadın? Kalbini sevgiye kapatmışken, elindeki zenginlik seni doyuracak mı sanıyorsun?

Ruhun sonsuz bir açlık içindeyken bunu dünyevi zenginliğin mi dolduracağını sanıyorsun?

Bir gün tüm dünyevi varlığını üzerinden çıkar ve bir yola çık…

Kimse seni tanımasın, kimse seni görmesin ve bir kaç iyilik yap…

Belki yolda gördüğün ağlayan birine sarılırsın, belki bir yoksulun günlük ekmeğini verirsin, belki bir hayvanın kafasını okşarsın ya da düşmüş birine ön yargısız bakmaya çalışıp onu dinlersin…

Sen kalbini sevgiye açarsan, Rab sana kollarını açacak… O’nun yanında ruhun doyacak ve huzur bulacaksın. Bu huzuru satın alabileceğin bir yer bulunmuyor. O huzur sadece senin içinde…

Gel Kutsal Ruh buradayım

Allah’ın kurbanı sofrandayım

Kutsal Ruh dolsun ruhuma

Arınsın tüm bedenim sonsuz lütfunla

Bedenin bedenimde

Kanın kanımda

Kutsal Ruh dolsun

Tüm varlığıma.

 


Gabriella T.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.