Padovalı Aziz Antuan

Görkemli ve zengin bir hayatı bırakıp, kendini Rab’bin yoluna adayan bir aziz dediklerinde aklınıza ilk olarak Padovalı Aziz Antuan gelecektir.  

1195 yılında Lizbon’da doğan ve Fernando ismiyle vaftiz edilen Aziz Antuan, varlıklı bir ailede doğdu. Ailesi eğitim alarak bir hukukçu olmasını istiyor, ilk doğan çocuklarıyla övünmeyi hayal ediyordu. Oysa genç Fernando 15 yaşında dualarının bir karşılığı olarak, ailesinin tepkisine aldırmadan Lizbon’a yakın bir manastıra girdi. 

Ailesi ve akrabaları, onun eski yaşantısına dönmesi için sürekli ziyaretlerde bulundular. Manastırda kendini bilimsel alanda geliştirdi ve bu baskılardan kurtulmak için Coimbra’ya gitti. 25 yaşında Papaz olarak, kendini dünyadan soyutladı. 

1222 yılında manastıra beş Fransisken misyonerin cesedi getirildi. Fas’ta misyonerlik yapan bu imanlı insanların Coimbra’ya gömülmesi sağlandı. O sırada İtalya’da olayı öğrenen birçok kardeş de buraya geldi. 

Fransisken kardeşlerin yoksullukları ve güçlü imanlarından etkilenen Fernando, kendi hayatıyla onların hayatını karşılaştırdı. Bir gün bu kardeşler manastırın kapısını çalarak sadaka istedi. Bu Fernando için büyük bir fırsattı. Çünkü kendisi de şehit olmayı arzu ediyor, Fas’a gitmek istiyordu. 

Fernando’dan Antuan’a

Eski yaşantısını tamamen geride bırakmak istediğinden Antuan adını aldı ve Fas’a doğru yola çıktı. Ancak yakalandığı bir ateşli hastalık rotasını Sicilya kıyılarına çevirmesine neden oldu. Sicilya’dan Assisi’ye geçerek Aziz Fransua ile karşılaştı. Hastalıktan zayıf düşen Antuan için Fransua bir umut oldu. 

Yıllarını dünyadan soyutlanarak geçiren ve Tanrı’ya uzun uzun sohbet eden Antuan, bir gün Forli’de bir törene katıldı. Konuşacak kimse olmadığından Antuan’a konuşma yapması teklif edildi. Böylece kendisindeki yetenek keşfedilerek, İncil’i vaaz etmesi için yolu açılmış oldu. 

Balıklara Vaaz

Fransa ve İtalya’da karış karış dolaşarak vaaz vermeye, Katoliklikten sapmış olan kişileri Tanrı yoluna döndürmeye başladı. Aziz Antuan’ın sembollerinden biri olan balık, balıklara vaaz mucizesinden kaynaklanmaktadır. Bir gün Adriyatik kıyısına giden bir yola sapan Antuan, balıklara vaaz vermeye başlamış. Dönemin yetkili kişileri, Aziz Antuan’ın vaazlarını dinlememeleri için insanları engellemiş. Bunun üzerine balıklara vaaz veren Antuan’ı dinlemeye gelen yüzlerce balık kıyılara belirmiş. 

Bu vaaz sonrası din yolundan sapan kişiler de onun vaazlarını dinlemeye başlamışlar. Fransisken Tarikatı Fransa, Padova ve Bologna okullarında öğretmenlik yapmıştır. Onu dinlemek ve ona günah çıkarmak için o kadar fazla insan gelmiş ki, az yemek yediğinden zamanla sağlığını kaybederek 36 yaşında ölmüştür. 

Aziz Antuan ve Çocuk İsa

Yakın zamanda öleceğini anlayan Antuan, Camposampiero’ya giderek bir kont tarafından verilen ıssız bir yere oruç ve tövbe için ulaşmıştı. Buradaki bir ağacın üzerine kulübe yapmayı istemiş, bölgenin sahibi kont da hemen bu isteğini yerine getirmişti. Gündüzleri zamanını burada geçiren Aziz Antuan geceleri de yerine dönmeye başlamış. 

Bir akşam Kont Antuan’ın odasına girdiğinde güçlü bir ışık görerek içeri girmiş ve Aziz Antuan’ın kucağında bebek İsa’yı görerek hayrete düşmüştü. Kont bu olayı Aziz Antuan ölene kadar kimseye söylememişti. 

13 Haziran 1231 Cuma günü, bilinçli olarak ruhunu Tanrı’ya teslim ederken, İsa’yı gördüğünü söyleyerek bu dünyadan ayrıldı. Arzu ettiği gibi Padova’da  gömülen Antuan’ın cenazesine bütün şehir halkı katıldı. Mezarında birçok mucize gerçekleşti ve hala gerçekleşmektedir. 

1263 yılında bedenini özel bir bazilikaya nakletmek için mezarını açan birçok kişi dilinin canlı kaldığını görmüştür.  Ona dua eden birçok kişi hala lütuflar almakta, birçok mucizeye tanıklık etmektedir. 

Aziz Antuan’a Dua (Aziz Bonaventure tarafından)

Ey Aziz Antuan, ihtiyacında sana hitap edene her zaman yardım ettiğini ve teselli ettiğini hatırla.

Büyük bir güvenle cesaretlendirerek ve kesinlikle boşuna dua etmeden, Rab’bin önünde liyakat bakımından çok zengin olan sana koşuyorum. 

Duam senin müdahalenle Tanrı’nın huzuruna gelsin.

Endişelerimde ve ihtiyaçlarımda yardımıma gel ve ruhumun iyiliği içinse, hararetle dilediğim lütfu elde etmemi sağla. 

Rab senin aracılığınla işimi ve ailemi kutsasın. Ruhun ve bedenin hastalıklarını ve tehlikelerini bizden uzak tutsun. Acı ve imtihan zamanlarında Tanrı’nın inancına ve sevgisine sadık kalayım. Amin.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt