Noel Bayramını Aile Olarak Yaşamak

Katolik Kilisesi, Noel’den önceki dört haftayı, Rab’bin Kralımız ve Kurtarıcımız olarak gelişine hazırlanmanın bir zamanı olan Advent olarak belirlemiştir. Ayrıca, Kilise şunu öğretir:

“Kilise her yıl Advent ayini kutladığında , Mesih’in bu eski beklentisini sunar, çünkü Kurtarıcıların ilk gelişi için uzun hazırlıklara katılarak, sadıklar onun ikinci gelişi için ateşli arzularını tazeler. [Vaftizci Yahya’nın] doğumunu ve şehitliğini kutlayarak, Kilise kendisini onun arzusuyla birleştirir: O artmalı, ama ben azaltmalıyım.

Katolik aileler, Noel ağaçları yapmak veya evde bir Noel oyunu sergilemek gibi eskiden beri süregelen çeşitli geleneklere katılarak, Advent ve Noel mevsimlerine daha verimli bir şekilde katılabilirler. 

Ayin yılını değişen sevinç ve keder, çalışma ve dinlenme mevsimleriyle birlikte yaşamak ya da dünyanın düzenini takip etmek arasında bir seçim yapılır. Ancak son 40 yılda Katolik aile hayatındaki genel düşüş nedeniyle bugün Noel’in aile yaşamındaki yeri daha da önemlidir.

Birçok hanede iki ebeveyn çalıştığı için, ailenin ruhi yaşamına ayıracak daha az zaman kalır. Katolik ebeveynler olarak, önceliklerimizi yeniden ayarlamalı ve çocuklarımıza hem evin içinde hem de dışında inancımızı yaşayarak öğretmeliyiz.

Advent’in litürjik takvimin başlangıcı olması uygun görünüyor, çünkü bu, Kurtarıcımız İsa Mesih’in doğumuna yönelik coşkulu bir özlemin damgasını vurduğu bir ruhsal hazırlık mevsimidir. Çocuklarımızın ve ailelerimizin Mesih’e daha yakın yaşamalarına yardımcı olacak, bazıları bu İNANÇ GERÇEĞİNDE bahsedilen çok eski Advent uygulamaları vardır.

Uygulamalar zaman içinde test edilmiş ve kanıtlanmıştır. Kurtuluş doktrinini öğretirler ve Tanrı’ya karşı bir cömertlik duygusu geliştirirler. Bir ailenin güçlü ve yaşayan inancı, onların mirası ve ayin merkezli dini uygulamaları güçlendirmenin bir yolu olacaktır.

Noel Ruhunu Yaşayan Çocuklar

Çocuklar Bebek İsa’nın yemlikteki doğumunu ilgiyle izleyebilir. Buna eşlik edecek ilahileri kendi dilleriyle söylemeleri ise bu ruhun coşmasına yardımcı olacaktır. Günümüzün değişen toplumunda dini değerlerden uzaklaşmak yerine, bunları yeni nesilin anlayacağı şekilde paylaşmaya devam edebiliriz. 

Noel’i gerçekten kutlamamızı sağlamak için Advent sırasında bu litürjik etkinliklerin bazılarını ev hayatımıza dahil etmeye başlayabiliriz. Advent sırasında oruç tutmak, dua ve sadaka gibi diğer kefaret biçimleriyle kalplerimizi arındırmak bir başlangıç olabilir ve bizi Noel kutlamasına hazırlamaya yardım eder

Kilise, özellikle Advent sırasında hafta içi Ayinlere katılımı teşvik eder, çünkü Efkaristiya’da, Advent hazırlığımızın kaynağını ve hedefini buluruz.

 

Celestina

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt