Peder Anton Bulai’nin Noel Vaazı

24 Aralık 2021 – Saint Antuan Kilisesi – Noel Arefesi Vaazı

 

“İnsanlar doğuyor ve ölüyorlar. Allah ise sonsuzdur. Haklı mıyım? Allah,  ebedi olduğu için bizlerin de ölmesini hiç arzulamıyor. O zaman bizleri de ölümden kurtarması gerek. Peki nasıl? Bu nasıl olur? İşte Aziz Lionlu İrenus’un söylediği gibi: “Tanrı insan oldu ki insan Tanrı olsun. Tanrı insanlaştı ki, insan tanrılaşsın.” Ebedi olan bizleri de sonsuzlaştırır.

İşte hikaye buradan başlar ve biz bunu kutluyoruz. İnsan bir ışık gördü. Birinci okumada duyduğumuz gibi: “Karanlıklar içinde yürüyen halk, parlak bir ışığın yükseldiğini gördü.” Bu ışık bebek Mesih İsa’dır. Cennetten gelen tek olan O’dur. Ebediyen gelen sırf O’dur. O gelmemiş olsaydı, öteki dünyamız karanlık kalırdı. Hiç kimse bizi oraya götüremezdi çünkü yolu bilen sadece oradan, Cennet’ten gelendir. Mesih İsa olandır.

Mesih İsa, bu gece değil 2000 sene önce doğdu. 2000 sene önce Meryem Ana O’nu, Kutsal bebeğini ilk defa kollarına aldı. Meryem, insan olmuş Tanrı’yı ilk kucaklayan oldu. O andan itibaren asırlar boyunca bu bebeği kucaklamak isteyen çok kişi oldu. Mesih sadece Meryem’e gelmedi, Aziz Yusuf ve sonra mağaraya gelen çobanlar O’nu kollarına almak için sevindiler.

Mesih İsa, Meryem’in sıcak kucaklamasını hissetti. Tanrı’nın Oğlu, Meryem’in kucağında insanın sıcaklığını, insanın sevgisini tecrübe etti. Ve bu kucaklama, hayat boyunca devam etti. Önce bebekken Aziz Luka’nın dediği gibi: “O’nu kundağa sarıp, bir yemliğe yatırdı.” Ve aynı şekilde Meryem Ana, çarmıhtan indirdikten sonra “cesedi çarmıhtan indirip, keten beze sardı ve bir mezara yatırdı”

İşte, ilk ve son kucaklama Meryem Ana’nındı…

Mesih İsa, Meryem’in kucağında insanın kötü olmadığını hissetti. Mesih İsa anladı ki, insan kendisiyle sevebilir, mutlu olabilir, acı çekebilir…

Bu gece sıra bizde! Meryem Ana Bebek Mesih İsa’yı bizim kollarımıza vermek istiyor. Almak ya da reddetmek bizim kararımız… Şimdiden haça kadar, ölüme kadar…

Bebekleri kucaklamak, büyük mutluluk verir. Güzel bir parfümden daha hoş koktuklarını hissederiz. Onlardan meleklik, kutsallık, süt kokusu gelir burnumuza. Siz Türkler bir bebekle oynarken “yerim seni” dersiniz.

İşte kardeşler: Ebedi Tanrı’nın Sözü, beden aldı ve bizim için her ayinde kurban olarak Efkaristiya’ya dönüştü ki, biz her ayinde “yerim seni” diyebilelim.

 

İyi, Bereketli Noeller

P. Anton Bulai

24.12.2021

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt