“İyi olmak ister misin?” Yuhanna 5,6

Aziz Yuhanna Tarafından Yazılan Mesih İsa’nın İncil’inden Sözler 5,1-16
İSA Yahudilerin bir bayramı nedeniyle Yeruşalim’e gitti. Yeruşalim’te Koyun Kapısı yanında,
İbranicede Beytesta denilen beş eyvanlı bir havuz vardır. Bu eyvanların altında kör, kötürüm, felçli hastalardan bir kalabalık yatardı. Orada otuz sekiz yıldır hasta olan bir adam vardı. İSA hasta yatan bu adamı görünce ve onun uzun zamandır bu durumda olduğunu anlayınca ona,
“iyi olmak ister misin?” diye sordu.
Hasta şöyle cevap verdi: “Efendim, su çalkandığı zaman beni havuza indirecek kimsem yok, tam gireceğim an benden önce başkası giriyor.”
İSA ona,
“Kalk, döşeğini topla ve yürü” dedi.
Adam o anda iyileşti. Döşeğini toplayıp yürümeye başladı. O gün Sept günüydü. Bu yüzden Yahudiler iyileşen adama, “Bugün Sept günü” dediler, “döşeğini toplaman yasaktır.” Ama adam onlara şöyle cevap verdi: “Beni iyileştiren kişi bana, ‘Döşeğini topla ve yürü'” dedi. “Sana, ‘Döşeğini topla ve yürü’ diyen adam kim?” diye sordular. İyileşen adam ise O’nun kim olduğunu bilmiyordu. Çünkü orası kalabalık olduğundan İSA çekilmişti.
İSA daha sonra adamı tapınakta buldu.
“Bak, iyi oldun. Artık günah işleme de başına daha kötü bir şey gelmesin” dedi. Adam Yahudilere gidip kendisini iyileştirenin İSA olduğunu bildirdi. Sept günü böyle şeyler yaptığı için Yahudiler İSA’ya zulmetmeye başladılar.
BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt