Bir Fransisken Olarak Dua Etmek †

Her biriniz mutlaka sokak köşelerinde dilenen kişilerin “hayır duaları!?”nı duydunuz. Onlar sadaka toplamak için bazen içtenlikle, çoğu zaman ise Allah’ın adını ağızlarına boş yere anarak dua ederler.

“Allah ne muradın varsa versin” “Allah yüzünü güldürsün” gibi birçok dilek, karşılık beklenerek yoldan geçen herkese iletilir. Karşılığını aldığında dua!? kelimelerini arttıran bu şarlatanlar, karşılık bulamadıklarında ise çoğu zaman size küfür ederler.

Bu çoğu zaman samimiyetsiz olan yaklaşımı hayatınıza doğru bir şekilde uyarlayabilirsiniz.

Birine dua ederken karşılık bekler misiniz? Kalbinizden doğup, Kutsal Ruh’un etkisiyle dudaklarınızdan dökülen sözleri hissederek söyler misiniz?

Ayinlerde söylediğimiz “Allah’ın barışı üzerinizde olsun” sözlerini sadece tanıdıklarınız için mi söylersiniz yoksa?

Bu kez bir Fransisken gibi dua etmeyi deneyin. Sevdikleriniz ve tanıdıklarınız dışındakilere…

Günlük hayatınızdaki sorumlulukları yerine getirirken birçok insanla karşılaşırsınız. Yolda yürürken, hastanedeyken, yolculuk sırasında ya da alışveriş yaparken karşılaştığınız insanlara dua ediyor musunuz?

Yoldan geçen otobüsteki insanları, onların ailelerini, annesinin kucağında güvenle memesini emen bebeği, suratı asık ve sinirli olan temizlik işçisini kutsayarak dua edebilirsiniz.

İçinde yaşadığınız dünyada, yolunuza çıkan, çıkmayan her varlığa teşekkür edip, dua edebilirsiniz.

İçinizdeki barış ve şifayı çevrenizdeki insanlara, onların haberi bile olmadan dağıtabilirsiniz. Bunun için birinin size “benim için dua et” demesine gerek yok.

Her bir yaşamsal an, dua etmeniz için yeterli bir sebep olabilir.

Siz biliyorsunuz, kendinizi Rab’bin ellerine bıraktığınızda size gösterdiği mucizelere tanıksınız.

Şimdi diğer herkes için sessiz duanızı yükseltebilirsiniz. İnsanlar belki dudaklarınızdan dökülen kelimeleri duymayacaklar. Ama sizi duyanlar, Rab’bin ışığıyla aydınlanmaya başlayacak.

Ve tabi siz de ışığınızla Rab’bin barışının elçileri olacaksınız…

Celes†ina

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt