Kutsanmış Işıltı – Meryem’in Göğe Kabulü

15 Ağustos 1990 Çarşamba

Meryem’in Göğe Kabulü

 

1. Bugünkü ayin bizi Rab’bin alçakgönüllü hizmetkarı Meryem’i cennete kabulünün görkemli gizeminde düşünmeye davet ediyor. Herkesin huzur ve neşe içinde geçirmesini dilediğim bu ciddi günde ortak duamız kendisinedir.

“Kadınlar arasında ne mutlu sana!” Evet, Meryem kutsanmıştır, çünkü vaat onda yerine gelmiştir; çünkü Tanrı’nın Oğlu İsa, onun bakire rahminde insan oldu.

Baba’nın iradesine verdiği toplam “evet” ile tüm insan ırkına kurtuluş kapılarını açmıştır. Ve bunun için bugün, Kilise onun muazzam büyüklüğünü ilan ediyor, onun daimi sadakatini söylüyor ve onun güçlü şefaatine yakarıyor.

2. Mesih’in sonsuz yaşamında pay sahibi olan Meryem’de insanlık, dünyevi haccın sonunda herkese sunulan doluluk ve mutluluk dolu parlak geleceğini görür. Onun varsayımında, Tanrı’nın suretinde ve benzerliğinde yaratılan, çarmıha gerilmiş ve yüceliğe çağrılan Mesih tarafından fidye ile kurtarılan insanın kesin kaderi açıkça ortaya çıkıyor.

Meryem, kurtarılanlar arasında ilk, “şana çağrılanlar” arasında birincidir. Bu nedenle, onda varlığımızın gerçekliğini daha iyi anlıyoruz. Onunla birlikte yol ne kadar çevik hale gelir ve sonsuz hedefe doğru yükseliş o kadar az zorlaşır.

3. Endişeler ve zorluklarla boğuştuğumuzda, günlük yorgunluğun ağırlığını hissettiğimizde, bu dünyanın binlerce çağrısına kapıldığımızda, bizi kendi örneğini izlemeye, kendi ışığında umudumuzu yakmaya davet ediyor. Tanrısal tercih, arzuladığımız mükemmelliğe ve mutluluğa çoktan ulaştı.

Ruhunun ve bedeninin kusursuz bütünlüğünün ve varlığının Kurtarıcı’nınkiyle eşsiz birliğinin gizeminin ışığı bugün bir kez daha her birimize yansıtılıyor ve günlük varoluşumuzu aydınlatıyor ve cesaretle bize yardım ediyor. Hristiyan olmamızın tüm ihtiyaçlarını kucakla.

Bize yüzünü göstermesi ve bizim için şefaat etmesi için ona dua edelim!

Papa II. John Paul’un 15 Ağustos 1990 Vaazı

 

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt