Göklerin Kraliçesi Meryem †

Bu yıl 22 Ağustos tarihinde kutlanacak olan Göklerin Kraliçesi Meryem Bayramı için tesbih dualarımızı unutmayalım.

Bu bayramı 1954 yılında Papa 12. Pius  kurmuştur. Ancak Kutsal Bakire Meryem’in kraliçeliğinin kökleri Kutsal Yazılara dayanmaktadır. Müjde’de Cebrail, Meryem’in Oğlu’nun Davut’un tahtını alacağını ve sonsuza dek hüküm süreceğini duyurdu. Elizabeth ziyaretinde, Meryem’i “Rabbimin annesi” olarak adlandırır. Meryem’in hayatının tüm gizemlerinde olduğu gibi, İsa ile yakından ilişkilidir. Kraliçeliği, İsa’nın krallığında bir paydır. Ayrıca Eski Ahit’te kralın annesinin mahkemede büyük etkisi olduğunu da hatırlayabiliriz.

Dördüncü yüzyılda Aziz Efrem, Meryem’e “Leydi” ve “Kraliçe” adını verdi. Daha sonra Kilise babaları ve doktorlar unvanını kullanmaya devam ettiler. 11. ila 13. yüzyıl ilahileri Meryem’e kraliçe olarak hitap eder: “Selam, Kutsal Kraliçe”, “Selam, Cennetin Kraliçesi”, “Göklerin Kraliçesi”. Tesbih duası ve ayrıca Mary’nin ayinindeki sayısız dua, onun kraliçeliğini kutlar.

Papa 12. Pius, 1954 tarihli To the Queen of Heaven adlı kitabında, Meryem’in, Tanrı’nın Annesi olduğu için, İsa’nın kurtarıcı çalışmasıyla Yeni Havva olarak yakından ilişkili olduğunu, üstün mükemmelliği nedeniyle bu unvanı hak ettiğini belirtir.

Aziz Pavlus’un Romalılar 8:28–30’da önerdiği gibi,  Tanrı önceden bildiği kişileri Oğlu’nun benzerliğine dönüştürmek üzere önceden belirledi. Öyle ki, Oğul birçok kardeş arasında ilk doğan olsun. 30Tanrı önceden belirlediği kişileri çağırdı, çağırdıklarını akladı ve akladıklarını yüceltti. Yani Meryem’in İsa’nın annesi olması da önceden belirlenmişti. İsa tüm yaratılışın kralı olacağından, Meryem de İsa’ya bağlı olarak kraliçe olacaktı.

Kraliçeliğe verilen diğer tüm unvanlar, Tanrı’nın bu ebedi niyetinden kaynaklanmaktadır. İsa, Babasına ve kardeşlerine hizmet ederek yeryüzünde krallığını yerine getirdiği gibi, Meryem de kraliçeliğini yaptı. Yüceltilmiş İsa, zamanın sonuna kadar kralımız olarak bizimle kaldığı gibi (Matta 28:20), cennete kabul edilen ve göklerin ve yerin kraliçesi olan Meryem de öyle.

 

 

https://www.franciscanmedia.org/saint-of-the-day/queenship-of-the-blessed-virgin-mary

 

 

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt