Sadeliğin Özgürlüğünde Yaşamak †

Bir Fransisken için moda, her zaman sadeliğin özgürlüğündedir. Giyimde, eşyalarda ya da arzulardaki sadelik ruhsal doyumun en önemli göstergesidir. Yaşamın tüketim akışına kapılmayan Fransisken ruhu taşıyanlar, gerçek sevgiyi yaşayabilir. Çünkü aslında mutluluğun çok basit ve kolay olduğunun bilincine sahiplerdir.

Bu bilince sahip olmak gerçek bir lütuftur. Başkalarının ihtiyaçlarına odaklanmak ve İsa Mesih’i taklit etmek gerçekten de benliğin ortaya çıkmasına neden olur. Dünyeviliğin ardında gizlenen Ruh, bu şekilde açığa çıkar.

İhtiyaçlar ve istekler arasındaki bu ince çizgiyi dengede tutabilenler manevi huzura ulaşır. Aziz Frances de dünyevi zenginlikten vazgeçti ve yoksul bir yaşamı seçti. Bu lütuf onu ruhsal zenginliğe götüren bir işaret oldu.

Fransisken Sadeliği

Sadelik bizi kafa karışıklığından uzaklaştırır. Bu lütuf, bu karizma bize savurganlıktan uzak bir yolda ilerleme gücü verir. Francis’in ilk takipçilerine Küçük Kardeşler – Friars Minor adını vermesinin nedeni budur. Daha az öneme sahip oldukları veya daha düşük bir değere sahip oldukları için değil, alçakgönüllülük, iffet ve basitlik nedeniyle, daha çok Mesih gibi olabildiler diye. Yani, bu çağrılarıyla  çok daha fazla İsa’ya dönüştüler. Bu yüzden vokasyon sadelik, basitlik ve küçüklüktür.

Filipl. 4 : 11-13

11 Muhtaç olmaktan söz ettiğimden değil; çünkü sahip olduğum her şeyle yetinmeyi öğrendim. 12 Az şeye sahip olmanın, çok şeye sahip olmanın ne olduğunu biliyorum. İyi beslenmenin ve aç kalmanın, bolluğa sahip olmanın ve muhtaç olmanın sırrını her koşulda öğrendim. 13 Beni güçlendirenin aracılığıyla her şeyi yapabilirim.

Yani;

  • İhtiyacım olanları satın alırım
  • Markalara ya da maddelere bağımlı olmam
  • Zamanı boşa harcamam
  • Eşyalarımı paylaşırım
  • Amaları, belkileri azaltırım

Hayatımı minimalist bir şekilde planlarım diyorsanız siz de de bu ruh olabilir.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt