Bir Barış Elçisi Olarak Aziz Fransua

Bu gün bir kere daha andığımız Aziz Fransua, Hristiyanlık ve İslam arasında ciddi çatışmaların yaşandığı bir çağda, gerçek bir barış elçisi olarak hatırlanıyor. Aziz Fransua, kasıtlı olarak yalnızca inancı ve kişisel alçak gönüllülüğü ile silahlanmış, diyalog yolunu etkili bir şekilde kat etmiştir.

Bugünün Hristiyan ve Müslümanları arasındaki ilişkilerine ilham vermesi gereken bir modeli asırlar önce karşılıklı saygı ve karşılıklı anlayış içinde samimi bir diyalogu teşvik etmiştir.

Papa 3. Innocent’in halefi, Papa 3. Honorius  1218’de Bull Cum Dilecti ile farklı Avrupa ülkelerinde ve hatta Fas’ta misyonlara başlayan ilk Friars Minor’un benzersiz gelişimini destekledi. 1219’da Fransua, Müslüman padişah Malik al-Kamil’i ziyaret etmek, onunla konuşmak, orada da İsa’nın İncili’ni vaaz etmek için izin aldı.

Bu gerçekten de çok büyük bir adımdı. Dinler arası diyalog konusuna gerçek bir nokta atışı yapmıştı. Barış elçisi olarak 1220’de  Kutsal Toprakları ziyaret ettiği ve böylece çok meyve verecek bir tohum ektiği de biliniyor.

“İsa’nın kardeşi” olarak anılan Fransua’nın ideali; İsa gibi olmak, İncil’de Mesih’i tefekkür etmek, onu yoğun bir şekilde sevmek ve erdemlerini taklit etmekti. Özellikle manevi evlatlarına da öğrettiği iç ve dış yoksulluğu temel bir değere atfetmek istemiştir. Dağdaki Vaazın İlk Mutluluğu “Ne mutlu ruhta fakir olanlara, çünkü cennetin krallığı onlarındır” [Mt 5:3] Aziz Fransua’nın yaşamında ve sözlerinde parlak bir gerçekleşme bulmuştur.

Gerçekten de azizler İncil’in en iyi tercümanlarıdır. Tanrı’nın sözünü kendi yaşamlarında enkarne ederken, onu her zamankinden daha büyüleyici hale getiriyorlar. Böylece bizimle gerçekten konuşuyor.

Mesih’e olan sevgiden, başkalarına ve ayrıca Tanrı’nın tüm yaratıklarına olan sevgi doğar. Bu, Francis’in maneviyatının bir başka karakteristik özelliğidir: Ünlü Canticle of Creatures’a ilham veren evrensel kardeşlik ve Yaratılış sevgisi duygusu. Bu da son derece yerinde bir mesajdır.

Her varlığa esenlik dileyen, saf sevgiyi tüm yaratılanlara sunan Aziz Fransua’ya selam olsun.

Assisi Aziz Francis’in Duası (Barış için Dua)

Tanrım, beni barışına bir araç yap
nefretin olduğu yere sevgi,
yaralanmanın olduğu yerde af,
şüphenin olduğu yerde inanç,
umutsuzluğun olduğu yerde umut,
karanlığın olduğu yerde ışık,
hüznün olduğu yerde, neşe ekmeme izin ver!

Ey ilahi Üstat,

teselliden çok teselliyi,
anlamak için anlaşılmayı,
sevmek kadar sevilmeyi aramama izin ver.

Çünkü aldığımızı vermekle,
bağışlamakla bağışlanıyoruz
ve ölmekle sonsuz yaşama doğuyoruz.

Amin

 

Celes†ina

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt