Kreşli Noel’in 800. Yılına Özel…

Bu yıl Noel için ilk kreşi yapan Aziz Francesco’nun iyilik adımının 800. yılına girdik.

Sekiz asırdır, Aziz Francesco’nun izinden giderek Noel mucizeleri için duacı ve aracı olabiliyor muyuz? Eğer farkında değilsek bu yıl tam da zamanı. Çünkü yüzyıl dönümünü kutlarken, çevremizdeki insanların hatta diğer canlıların ihtiyaçlarını daha iyi anlayabiliriz.

Gelin öncelikle, Noel kutlamalarına biraz detaylıca eğilelim:

Francesco, insanlar arasındaki eşitsizliği hafifletmek, neşenin herkes için mutlak bir üstünlüğe sahip olmasını sağlamak için çalışmak gerektiğini düşünüyordu.

1223 Noel’inde  Francesco, Efkaristiya’yı layık bir şekilde kutlamak için gereken her şeyi ayarladı. Yerel bir soylu olan Giovanni’nin yardımıyla, bir yemliğe saman yerleştirdi. Hatta bir öküz ve bir eşek satın aldı. Böylece  insanların sadece kalp gözleriyle değil “vücut gözleriyle” de Noel gecesini görebilmesini sağlayacaktı.

İsa, yeni doğmuş bir bebek için gerekli olan her şeyden mahrum olarak Beytelehem’de doğdu. İnsanlar 1223 Noel’inde ellerinde mumlar ve meşalelerle onu görmek için toplu halde kiliseye akın etti. Kurulan kreş sahnesi sayesinde de gizemin büyüklüğü üzerinde derin derin düşündükten sonra, yemlik üzerinde sunak hazırlandı ve Efkaristiya kutlandı.

Bir diyakoz olan Francesco, İncil’i okudu ve insanlara büyük bir coşkuyla, fakir olarak doğmuş Kral ve küçük bir şehir olan Beytelehem hakkında vaaz verdi.

Sonunda herkes neşe içinde evlerine döndü. Ancak Francesco, bugün anladığımız anlamda bir doğum sahnesi sunmayı düşünmedi. Yemlikte bebek  ve Meryem ile Yusuf rollerini oynayacak yetişkinler yoktu. Ancak kurban aynı yemlikte kutlandı. O gün, insanlar hem bedensel hem de kalpsel gözleriyle Noel’i gördüler.

Bu nedenle, Rab’bin Enkarnasyonunun gizemiyle gerçek bir karşılaşmayı desteklemek için koşulları yeniden yaratmak istedi. Aslında onun için Efkaristiya ve Enkarnasyon aynı temel seçime, insanın kurtuluşu için kendini alçaltan bir Tanrı’ya atıfta bulunuyordu. Efkaristiya, tarihte Mesih’in varlığını devam ettirir ve aynı zamanda – Mesih gibi – kendimizi her şeyden nasıl mahrum bırakacağımızı bilmemizi gerektirir.

O Noel’de Francesco, herkesin onun izinden gidebilmesi için zavallı Mesih’in örneğini yeniden önermek istedi (1Pt 2:21). Bunun yerine, Greccio’daki o kutlamada onun doğum sahnesini icat ettiğine inanmaya başladık.

Üstelik Noel onun için başka anlamlar da kazandı. Arkadaşları, birçok kez, imparatorla konuşma fırsatı bulsaydı, ondan her yıl Noel’de herkesi zorlayan bir kararname çıkarmasını isteyeceğini söylediğini duyduklarını hatırlıyorlar.

Kasaba ve köy sakinlerinden yollara buğday ve diğer tahılları serpmelerini istemeli, böylece kuşlar ve özellikle tarlakuşları böylesine ciddi bir günde doyabilirdi.

Tanrı’nın Oğlu’nu onurlandırmak için, yemlikte yatan bebek İsa’yı ısıtan hayvanlar olan öküzler ve eşekler sağlanmalıydı. Ve sadece bu da değil: Rab’bin Doğuşu gününde zenginlerin de fakirleri beslemesi gerekiyordu.

Bu nedenle Noel, Francesco için yıllık bir jübileydi. İncil’deki jübile, her elli yılda bir, insanlar arasında ortaya çıkan farklılıkları çözmek için geldi: Borçların affedilmesi, kölelerin özgürlüğünün geri verilmesi ve toprakların el konulduğu asıl sahiplerine geri verilmesi.

Aynı şekilde Francesco, Noel’de muhtaç insanların olmamasını istedi. En azından o gün eşitsizlikleri hafifletmek için çalışmak gerekliydi. Böylece neşe mutlak bir üstünlüğe sahip olacaktı.

Kardeş adıyla çağırdığı hayvanlara bile dahil olmak zorunda olan ve çok açık bir kökten fışkıran kozmik bir neşe:  Kendini insanlar için kurban vermiş bir Tanrı’nın Sevgisi.

Peki siz ne yapabilirsiniz? Size borcu olan birini affedebilir misiniz? Ya da sokaktaki kuşlar, kediler ve köpekler için biraz su ve yem verebilir misiniz?

Hiç tanımadığınız biri için dua edebilir misiniz? Sizde olanı başkalarıyla neşe içinde paylaşabilir misiniz?

Daha önce hiç yapmadıysanız, gurur ve kibir engeline takılıp geride durduysanız bu yıl bir fark yaratın. Hem şimdi başlayın ve Noel sevincini dağıtabileceğiniz herkese ulaştırmak için harekete geçin!

Mutlu ettiğiniz her gözün tam da içinde Tanrı Sevgisi’ni göreceksiniz.

Celes†ina

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt