Acı Çekenlere Yakın Olmak

Samiriyeli’nin hancıya tavsiyesini hatırlatan Aziz Francesco XXXI Dünya Hastalar Günü’nde acı çekenlere yakınlığa vurgu yapmıştı.

Samiriyeli’ye “Ona iyi bak” (Lk 10:35) derken bizleri aynısını yapmaya teşvik eden İsa, sinodal iyileştirme egzersizini bizlere hatırlatıyor. Felaketler, asla Tanrı’nın bir cezası değildir. Çünkü Rabbimiz hiçbir şekilde masum insanların acı çekerek ölmesini istemez. Ancak doğaya acı veren insanoğlu buna sebep verebilir.

6 Şubat’ta meydana gelen depremde hem aynı ülkeden hem de farklı ülkelerden gelen insanlar, acıya tanıklık etti. Binlerce masumun acı çekerek yaşamını yitirdiği deprem tüm dünyada bir merhamet eylemini başlattı.

Birbirleriyle sürekli didişen ülkeler, savaş halinde olan ülkeler ve belki de komşusuna küs olan binlerce insan tek bir duyguyla hareket etti: Merhamet.

Bu tür anlarda yaşanan birlik ve beraberlik, merhamet duygusunun etkisiyle hareket eden binlerce insanın acıya kayıtsız kalmaması sonucu ortaya çıktı.

İşte o an, dünyanın maddi kaygılarını bir yana bırakan insanlar, yardım kuruluşları ya da kanaat önderleri tek bir insana el uzatabilmek için tek yürek oldu.

Bu durum, bireysel bencillikler ve dünyevi hırslardan sıyrılarak yeni bir toplum inşa etmenin mümkün olabileceğini gösterdi.

Assisi’li Francesco, acı çeken cüzzamlıda İsa’nın yüzünü görerek kendisini komşusuna verdi. Ve acı çeken insanlıkla kişisel ilişkisi, bu merhamet dolu sevgiden başladı.  Bu nedenle, Assisi’nin kutsal rahibinin, iyileştirmenin, ilgilenmenin ne anlama geldiğini anlamamızı sağlayan en önemli dersini tekrarlayalım: Diğerinin acısını üstlenmek, umut ve sevgi aracılığıyla Kutsal Ruhu paylaşmak, hiçbir bilimin formüle edemediği en önemli ilaçtır.

Celes†ina

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt