Kreş Nedir? Kreşin Kökeni

Kreş Nedir?

Hristiyan halkının kalbinde çok özel bir yeri olan kreşin olağanüstü işareti daima merak ve şaşkınlık uyandırmıştır.

İsa’nın doğumunu tasvir etmek, Allah’ın Oğlu’nun Beden Alma gizemini sadelik ve sevinçle ilan etmek anlamına gelir. Kreş, Kutsal Kitap’ın sayfalarından yükselen canlı bir Müjde gibidir.

Noel hikayesi üzerinde düşünürken, her erkek ve kadınla yüz yüze gelmek için beden almış olan Allah’ın alçak gönüllülüğüyle cezbedilerek bir manevi yolculuğa çıkmaya davet ediliriz. Bize olan sevgisinin büyüklüğünden bizden biri olduğunu, bizim de buna karşılık O’nunla bir olabileceğimizi anlarız.

Papa FRANSİSKUS, Havarisel Mektup Admirabile Signum (1 Aralık 2019), 1.

Kreşin Kökeni Neye Dayanmaktadır?

Kreşin kökeni, İsa’nın Beytlehem’de doğumuna ilişkin İncil ayrıntılarına dayanmaktadır. İncilci Luka sade bir şekilde şöyle söylemektedir: “Meryem ilk doğan oğlunu dünyaya getirdi. Onu bezle sardı ve hayvan yemliğine yatırdı çünkü handa onlar için yer yoktu.” (Luk 2:7) İsa, Noel kreşine de adını veren bir hayvan yemliğine (Latince praesepium) kondu.

Allah’ın Oğlu bu dünyaya geldiğinde ancak bir hayvan yemliğinde kalacak yer bulur. Kendini “Gökten inen ekmek” (Yu 6:41) olarak gösterecek Olan’ın dinlendiği ilk yer yemlik olur. Diğer Kilise Babaları gibi Aziz Augustinus da bu sembolizme atıfta bulunarak şöyle yazmıştır: “Bir yemlikte yatarak bizim yiyeceğimiz oldu.” (Vaazlar 189,4). Aslında, kreş Mesih’in yaşamına dair birçok gizemi barındırır ve bu gizemleri günlük yaşamımıza dahil eder.

Papa FRANSİSKUS, Havarisel Mektup Admirabile Signum (1 Aralık 2019), 2.

Kreşi Başlatan Kimdir?

Fransisken kaynaklar Greccio’da tam olarak neler olduğunu ayrıntılı bir şekilde aktarmaktadırlar. Noel’den on beş gün önce Fransua, Yuhanna adında yerli halktan bir adamı yanına çağırır ve bir dileğini gerçekleştirmek için onun yardımını ister: “Beytlehem’de doğan o çocuğu anmak, onun çektiği zorlukları, bir öküz ve eşeğin arasında bulunan yemliğe nasıl konduğunu ve samanlığa yatırıldığını mümkün olabildiğince somut bir şekilde kendi gözlerimle görmek istiyorum.” Bu dileği dinledikten hemen sonra sadık arkadaşı öngörülen yerde bu azizin istekleri doğrultusunda gerekli olan tüm hazırlıkları yapar.

25 Aralık’ta çiçekler ve o kutsal geceyi aydınlatacak meşaleler getiren civardaki çiftliklerden insanlarla birlikte çeşitli yerlerden rahipler kalkıp Greccio’ya geldiler. Fransua geldiğinde saman dolu bir yemlik, bir öküz, bir de eşek buldu. Orada olan herkes, bu Noel sahnesi karşısında yeni ve tarifsiz bir sevinç duydu. Daha sonra rahip yemliğin üzerinde Görkemli Ayini kutlayarak, Allah’ın Oğlu’nun Beden Alması ile Efkaristiya arasındaki bağı gösterdi. Greccio’da hiç heykel yoktu; kreş orada olan herkes tarafından canlandırılıp tecrübe edildi.

Papa FRANSİSKUS, Havarisel Mektup Admirabile Signum (1 Aralık 2019), 2.

Kreşin Bizim İçin Anlamı

Öncelikle, arka planda gecenin karanlığı ve sessizliğiyle sarmalanmış yıldızlı bir sema vardır. Şimdi gecenin karanlığını tecrübe ettiğimiz hayatımızın bütün o dönemlerini düşünün. Fakat o zamanlarda bile Allah bizi terk etmez, hayatın anlamına dair çok önemli sorularımızı cevaplamak için oradadır.

Ben kimim? Nereden geliyorum? Neden tarihin bu zamanında doğdum? Neden severim? Neden ızdırap çekerim? Neden öleceğim? Allah bu sorulara cevap vermek için insan oldu. O’nun yakınlığı karanlığın olduğu yere ışık getirir ve ızdırabın gölgesinde yaşayanlara yol gösterir. (Bkz. Luk 1:79)

Papa FRANSİSKUS, Havarisel Mektup Admirabile Signum (1 Aralık 2019), 4.

Kreşin Karakterleri

Gün doğumunda kutlanan Noel Ayini’nde “Haydi Beytlehem’e gidelim, Rabbin bize bildirdiği bu olayın ne olduğunu görelim” (Luk 2:15) nidasını işitiriz. Böylece, meleklerin bildirmesinden sonra, çobanlar birbirlerine haber verirler. Bu sade sözcüklerden güzel bir ders çıkar. Başka birçok şeyle meşgul olan onca insanın aksine en temel şeyi ilk gören çobanlardır:

Kurtuluş armağanı. Beden Alma olayına şahit olanlar alçak gönüllüler ve yoksullardır. Çobanlar, Bebek İsa olarak bizimle buluşmaya gelen Allah’a, O‘nu sevgi, minnettarlık ve huşu ile karşılamak üzere yola çıkarak karşılık verirler. İsa sayesinde, Allah ile çocukları arasındaki bu buluşma dinimizin doğmasına yol açar ve kreş mükemmel bir şekilde anlatılan bu benzersiz güzelliği açıklar.

Papa FRANSİSKUS, Havarisel Mektup Admirabile Signum (1Aralık 2019), 5.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt