Adalet yolunda Rab yanımda oldu.

Oğullarım ve kızlarım, bizi sevmiş olan Rabbin adına, barış içinde selam size. Allah’ın size tanıdığı lütuflar yüce ve boldur. Aldıkları lütuflar ve tinsel armağanlar sayesinde ruhlarımızın ne denli güzel ve mutlu olduklarını bildiğimden çok neşeleniyorum. Oysa tanrısal kaynağın, Ruh’u nasıl bir cömertlikle üzerinize serpiştirdiğini gördüğümde ve içimde bir kurtuluş umudu doğduğunda mutluluğum bir kat daha artıyor. Gözlerime sunduğunuz görünüm gerçekten görkemliydi. Sizinle konuşurken Rabbin kutsal yolunda çok yararlandığıma inandığım için sizi, kendi yaşamımdan da fazla sevmeye itildiğimi hissediyorum. Çünkü sizde, tanrısal yaşamın umudunda yüce bir inanç ve sevgi görüyorum.
Size karşı duyduğum sevgi yüzünden ve size yaptığım hizmetten yarar göreceğimi kesin olarak bildiğimden, aldıklarımı sizle paylaşmak istiyorum.

Rabbin açıkladığı üç yüce gerçek vardır: inancımızın başlangıcı ve sonu olan yaşam umudu; Tanrısal planın başlangıcı ve sonu olan kurtuluş; tüm kurtarıcı müdahalelerinin teminatı ve verilmiş sözü olan Tanrı’nın bizi mutlu etme arzusu.
Peygamberlerin aracılığı ile Rab geçmiş ve şimdiki olayları anlamamıza yardımcı oldu ve gelecek olayların ilk ürünlerini tadabilmek olanağı verdi. Her birinin, O’nun dediği şekilde gerçekleştiğini gördüğümüz için de Allah’tan kutsal korku yolunda gitgide ilerlemeliyiz.
Şimdiden iyiliğinize yararlı olacak bazı şeyleri kendimce belirtmek istiyorum. Oysa size bir öğretmen gibi değil de bir kardeş gibi sesleniyorum.

Zamanlar kötüdür. Şeytan, şeytanlıkları ile ortalığı kasıp kavuruyor. Bu yüzden kendimize dikkat edelim ve Rabbin isteklerini dikkatle izleyelim. İnancımızın destlekleri hikmet ve sabır olmalıdır, mücadeledeki müttefiklerimiz ise anlayış ve günahtan uzak kalmamız olmalıdır. Bu erdemleri uygularsak ve Rabbe karşı gerektiği gibi davranırsak bilgelik, us, bilim ve bilgiye sahip olacağız. Allah’ın bizden istedikleri bunlardır. Nitekim Peygamberlerin aracılığı ile Rab bize kurbanlara ve sunulara ihtiyacı olmadığını öğretmiştir. Sayısız kurbanlarınızdan bana ne, diyor. Kurban edilen koyunlara, yağlı ineklere doydum; boğaların, kuzuların ve keçilerin kanından hoşlanmıyorum. Görünmek için hiç karşıma çıkmayın. Nitekim, ellerinizden böyle şeyleri isteyen kim? Artık mabedin avlularını ayaklarınızla çiğnemeyin. Bana artık boş takdime sunmayın; buhur bana mekruhtur. Ay başı ve Sebt’lerinize dayanamıyorum (bk.Yşa. 1, 11-13).

BARNABA (Barnaba’ya Atfedilen Mektup) (II. yüzyılın sonu)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt