Episkoposun görevi.

İgnatius, diğer adı ile Theophoros’dan İzmir Kilise’si episkoposu Polikarpos’a, daha doğrusu, Peder Tanrıyı ve İsa Mesih’i episkopos olarak tanıyan Polikarpos’a: Tüm mutluluklar onun olsun.

Tanrı’ya karşı beslediğin, sarsılmaz bir kayaya oturtulmuşa benzer duygularını onaylayarak, bana aziz çehresini görmek lütfunu bağışladığı için Tanrı’ya şükrediyor, dostluğumuzun Tanrı’da daim olmasını diliyorum. Sana lütfedilen inayet uğruna bu yolda hızla ilerlemeni ve tüm kardeşlerin kurtarılması için onları uyarmanı rica ediyorum. Maddi ve manevi hiçbir yardımı esirgemeyerek episkoposluk görevinin hakkını ver: Birliğe özen göster, çünkü birlikten iyisi yoktur. Tüm kardeşlere tahammül et: Rabbin sana tahammül ettiği gibi, hepsine sevgi ile destek ol: şimdiye kadar yaptığın gibi. Sürekli dua et bilgede ilerlemeni dile, zihnini daima tetikte bulundurarak uyanık kal. Tanrı’nın yaptığı gibi herkesle özel olarak konuş. Kemale ermiş bir atlet gibi tüm kardeşlerinin sakatlıklarını üstlen. Zahmet nerede büyük olursa, fayda da orada büyük olur. Sadece iyi şakirtleri seversen, minnete layık değilsin. Şefkatin özellikle en hasta olanları hedef almalı. Tüm yaralar aynı şekilde tedavi edilemez. Şiddetli nöbetleri su serperek dindir. Herşeyde yılan gibi esnek, güvercin gibi saf ol. Karşılaştığın kötülüğe tatlılıkla karşı koyabilmek için, hem tensel, hem tinsel olarak yaratıldın. Görülmeyen kötülüğe gelince, bunu görmeni dile ki senden birşey kaçmasın ve tüm tinsel nimetleri ortaya dökmen mümkün olsun. Yaşadığımız günlerin sana ihtiyacı vardır, dümencinin müsait rüzgarı, fırtınaya kapılan insanın Tanrı’ya ulaşmak için limanı beklediği gibi. Sen bir Tanrı atleti gibi kanaatkar ol: ödülün ölümsüzlük ve ebedi hayat olacaktır. Bunu sen de biliyorsun. Ben senin için her bakımdan, sevdiğin bu bağlar içinde, bir günah ödeyici kurbanım. İnanılır bir görüntüye bürünerek başka bir doktrin yayanlardan korkma. Çekiç darbelerine dayanan örs gibi sağlam ol. Darbelere yenik düşmemek büyük atletlere hastır. Özellikle Tanrı için herşeye tahammül etmen gerekir ki o da tahammül etsin. Daha ateşli ol. Çağların farklılığını değerlendirmesini bil. Çağların ötesinde, dışında, görünmez olan, ancak bizim için görünene dönüşene; dokunulmaz, acıdan etkilenmez, heyecansız olan, ama bizim için heyecanlanana ve her acıya katlanana umudunu bağla.

Dul kadınlar kederlerine terkedilmesin. Tanrı’dan sonra onlara ihtimam göstermek sana düşer. Senin fikrin sorulmadan hiçbir şey yapılmasın, sen de Tanrı’sız hiçbir şey yapma. Zaten yaptığın da budur. Bunda sebat et. Toplantılar sıklaşsın. Tüm kardeşleri ismen toplantılara çağır. Kadın olsun, erkek olsun, köleleri hor görme, ancak onlar da gururlanmasınlar; aksine, Tanrı şerefine, Tanrı’nın kendilerine daha uslu bir özgürlük bağışlaması için, daha iyi hizmet etsinler. İhtiraslarının yolunu aramasınlar.

İGNATİUS (ANTAKYA’LI) († 110)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt