İsa Mesih, sevgimiz uğruna kanını bizler için verdi.

Mesih’te sevgisi olan, Mesih’in emirlerini uygular. Mesih’in sonsuz sevgisini kim açıklayabilir ki? Güzelliğinin görkemini kim ifade edebilir ki? Sevginin vardığı yücelik sözlerle anlatılamaz. Sevgi bizi Tanrı’ya içtenlikle bağlar, “sevgi günahların çoğunluğunu örter” (I. Ko. 13, 4), sevgi her şeye dayanır, her şeyi aziz bir sabırla karşılar. Sevgide bayağı olan, kibirli olan hiç bir şey yoktur. Sevgi ayrılıklar yaratmaz, sevgi her şeyi uyum içinde yapar. Sevgide Tanrı’nın tüm seçtikleri kusursuzdur, oysa ki sevgi olmadan hiç bir şey Tanrı’ya hoş değildir. Tanrı, sevgi ile bizleri kendine çekti. Bize karşı duyduğu sevgi için Rabimiz İsa Mesih tanrısal isteğe uygun olarak kanını bizler için akıttı. Bedenini bedenimiz için yaşamını yaşamımız için verdi.

Ey sevgili kardeşlerim, sevginin ne denli büyük ve harika olduğunu ve kusursuzluğunun gereği ile ifade edilemeyeceğini görüyorsunuz. Tanrı’nın layık gördüğünden başka, evinde bulunmaya kim hak kazanabilir? Bunun için dua ederek dileyelim ki merhametinden, taraflılıktan kurtarılmış ve kusursuz olarak, sevgide bulunabilelim.

Adem’in tüm kuşakları bugüne dek geçti. Buna karşın, Tanrı’nın lütfu ile, sevgide kusursuz bulunanlar kalırlar, iyilere ayrılmış olan konuta kavuşurlar ve Mesih’in saltanatı geldiğinde belirtilecekler. Çünkü şöyle yazılmıştır: Kızgınlığım ve öfkem geçinceye dek, çok kısa bir an bile olsa, odalarınıza girin. O zaman uygun günü anımsayacak ve sizi mezarlarınızdan dirilteceğim (bk. Yşa. 26, 20; Hez. 37, 12).

Sevginin uyumu içinde Rabbin emirlerini yerine getirirsek ne mutlu bize, sevgili kardeşlerim, öyle ki sevginin aracılığı ile günahlarımız af edilsin. Çünkü şöyle yazılmıştır: Ne mutlu onlara ki günahları teslim edilmiş ve suçları affedilmiş. Tanrı’nın suçlu bulmadığı ve ağzında aldatma olmayan insan ne denli mutludur. Bu ermişlik beyanatı Tanrı’nın, Rabbimiz İsa Mesih’in aracılığı ile seçtiklerine aittir. Yüzyıllar boyunca şan O’nun olsun. Amin.

KLEMENS (ROMA’LI) (†100)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt