Mesih’e layık şekilde yaşamalıyız.

Sevgili kardeşlerim, dikkatli olun ki Tanrı’nın bu denli büyük ve kalabalık nimetlerini, O’na layık şekilde yaşamazsak, yani birlik içinde O’nun için güzel ve kabul edilir olanı yapmazsak, bizler için bir suçlamaya dönüşmesinler. Çünkü bir yerinde şöyle der: “Adamın canı Rabbin çırağıdır, insanın bütün derin yerlerini araştırır” (Özd. 20, 27).Bizlere ne kadar yakın olduğunu, düşüncelerimizden ve niyetlerimizden hiç bir şeyin O’nun için gizli olmadığını düşünelim. Bunun için hiç bir zaman isteklerine karşı gitmeyelim. Tanrı’ya hakaret etmektense akılsız, kendini beğenmiş ve kibirli, tek zenginlikleri yalancı sözler olan insanlarla çatışmaktan hiç kaçınmayalım.

Kanı bizim için dökülen Rab İsa Mesih’e tapalım, bizi yönetenlere saygı gösterelim, yaşlıları onurlandıralım ve gençleri Tanrı korkusu biliminde eğitelim, gelinlerimizi doğru yola yönlendirelim. Ahlaksal yaşamlarında sevimli görünsünler, tatlılığa yönelik eğilimlerini kanıtlasınlar, susarak dillerine sahip olduklarını belirtsinler, kimseyi tercih etmeden Tanrı’nın adına aziz şekilde hizmet edenlere benzer bir sevgi sunsular.

Çocuklarımız Mesih’in öğretilerinin değerini bilsinler; Tanrı’nın huzurunda alçakgönüllülüğün ne denli güçlü olduğunu, arı bir sevginin nelere değer olduğunu, korkusunun nasıl iyi ve yüce olduğunu öğrensinler. Ruhun arılığı içinde bu korkuyu azizlikle uygulayan herkesi kurtarır. Çünkü Tanrı, aklımızın niyet ve düşüncelerini inceler. Soluğu bizdedir ve istediği zaman bizden çekecektir.Tüm bunlar Mesih’e inancımızla tasdik edilmiştir. Kutsal Ruh’un aracılığı ile bizi bu şekilde yüreklendiriyor: “Gelin, ey çocuklar, beni dinleyin; Rab korkusunu size öğreteyim. Kimdir o adam ki, hayattan hoşlanır, iyilik görmek için uzun günler sever? Dilini şerden, dudaklarını da hile söylemekten tut. Şerden sakın ve iyilik et; selameti ara ve onun ardınca koş” (Mez. 33, 12-15).

Herkese karşı acı duyan, herkese nimetler dağıtan ve O’ndan korkanlara özel bir sevgi besleyen bir Baba’dır. Saf bir yürekle O’na yaklaşanlara tatlılık ve sevgi ile lütuflarını dağıtıyor. Bu yüzden yüreğimizde ayrılık olmasın ve ruhumuz benzeri olmayan ve şahane bağışları yüzünden kibirlenmesin.

KLEMENS (ROMA’LI) (†100)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt