Ölüm yolunda ilerleyenlere katılma.

Işığın bir yolu vardır. O yoldan ilerleyip sonuna varmak isteyen varsa, bunu faal şekilde çalışarak yapsın.
Bu yolu bulabilmek ve bu yoldan gitmek için gerekli açıklamalar bunlardır. Seni yaratanı sevecek, seni şekillendirenden korkacaksın. Seni ölümden kurtaranı yücelteceksin. Alçakgönüllü ve zengin ruhlu olacaksın. Ölüm yolunda ilerleyenlere katılmayacaksın. Allah’ın hoşuna gitmeyen her şeyden nefret edeceksin. Her çeşit ikiyüzlülüğü hor göreceksin. Rabbin emirlerinden ayrılmayacaksın.
Kendini övmeyeceksin, her konuda alçakgönüllü olacaksın. Kendini yüceltmeyeceksin. Başka birine karşı işler çevirmeyeceksin. Yüreğinde kibir duyguları taşımayacaksın.

Karşındakini kendi yaşamından da öte seveceksin. Çocuk düşürmeyeceksin ve doğan çocuğu öldürmeyeceksin.
Oğluna ve kızına ilgisiz kalmayacaksın. Çocukluktan itibaren, onlara Allah’tan korkmalarını öğreteceksin. Başkasının malına göz dikmeyecek, cimri olmayacaksın. Kendini beğenmişlere katılmayacak, alçakgönüllü ve dürüst olanlarla görüşeceksin.
Başına ne gelirse iyi sayacaksın. Çünkü Allah’ın istemediği şeyin olamayacağını biliyorsun. Düşüncelerinde değişken, konuşmalarında iki yüzlü olmayacaksın. Nitekim çift yönlü dil, bir ölüm kemendidir.
Elindeki her şeyi karşındaki ile paylaşacak, hiç bir şeye “benimdir” demeyeceksin. Çünkü bozulmayan değerleri paylaştığınıza göre, bozulabilenleri bir kat daha paylaşmalısınız. Konuşurken acele etmeyeceksin; nitekim dil bir ölüm kemendidir.
İffetli kalabilmen için tüm gücünü kullan. Ruhunun iyiliği bunu gerektiriyor. Elini almak için uzatma ve vermemek için geri çekme. Sana Rabbin sözünü söyleyecek olan her kimseyi gözbebeğin gibi seveceksin.

Gece ve gündüz aklına kıyamet gününü getireceksin ve ister sözlerinle bir ruhu nasıl kurtarabileceğini düşündüğünde, ister konuştuğunda, ister öğüt verdiğinde veya günahlarının cezasını çekmek için ellerinle çalıştığında her gün azizlerin beraberliğini arayacaksın.
Vermek için duraksamayacaksın, ne de armağanını hakaret edercesine vereceksin. Doğru payı kimin verdiğini biliyorsun. Sana teslim edileni olduğu gibi koruyacaksın, hiç bir şekilde azaltmadan veya ellemeden.
Kötülükten daima nefret edeceksin. Adil şekilde yargılayacaksın. Çatışmalara neden olmayacaksın, aksine çatışmaların uyuşmalarını sağlayarak barışı yeniden kuracaksın.
Günahlarını açıklayacaksın. Kötü bir vicdanla dua etmeye kalkma. İşte ışık yolu bunlardan oluşuyor.

BARNABA (Barnaba’ya Atfedilen Mektup) (II. yüzyılın sonu)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt