Yaşamak benim için Mesih demektir.

İgnatius, diğer adı Theophoros (Tanrı’yı taşıyan’dan), ulu Peder ve tek Oğlu İsa Mesih sayesinde merhamete kavuşan Kilise’ye, varolan herşeyi iradesiyle vareden Tanrı’mız İsa Mesih’e imanı ve sevgisi ile aydınlanan, Roma yöresini yönelten, Tanrı’ya layık, mutlu denmeye layık, dileklerinde başarılı olmaya layık, imanın duruluğu ile maruf, hayırsever, Mesih’in töresine malik, Peder’in adını taşıyan Kilise’ye.

Bu Kilise’yi Peder’in Oğlu İsa Mesih adına selamlıyorum. Ve de cismen ve zihnen tüm emirlere bağlı olan kardeşlere, Tanrı inayetine sonsuza dek mazhar olan, yabancı yanılgılardan durulanmış kardeşlere Tanrı’mız İsa Mesihte katıksız ve sonsuz mutluluklar diliyorum.
Dualarım sayesinde, Tanrı’ya layık çehrelerinizi görmek lütfuna nail oldum. Bunu ısrarla dilemiştim. İsa Mesih’te zincirli olarak, sizleri selamlayabilmeyi umut ediyorum, eğer sonuna dek gitmeyi hak etmem Tanrı’nın iradesi ise. Bir engelle karşılaşmadan kaderime ulaşmam nasip olursa, bundan ümitliyim. Ancak şefkatinizin bana zarar vermesinden endişe ediyorum. Çünkü sizin için istediğinizi yapmak kolay. Ancak beni hareketlerimde serbest bırakmazsanız, Tanrı’ya erişmem güç olur. İnsanlara hoş görünmeye değil, Tanrı’ya hoş görünmeye çalışmanızı istiyorum. Siz bunu zaten yapıyorsunuz. Bana gelince, Tanrı’ya ulaşmanın böyle bir fırsatını bir daha elde etmeyeceğim ve siz de susmaktan daha iyi bir şey yapamıyacaksınız. Hakkımda birşey söylemezseniz ben Tanrı’nın olacağım, ama maddi hayatıma önem verirseniz yeni baştan bu acılardan geçmem gerekecek. Bana yapabileceğiniz en güzel armağan, sunak henüz hazırken Tanrı’ya kurban edilmemdir. O zaman, sevgi birliği içinde, beni, yani Suriye episkoposunu, doğudan batıya götürdükten sonra, rahmetine kavuşturduğu için, İsa Mesih’te Peder’e şükran duaları okuyacaksınız. Tanrı’da yeniden doğmak için, O’nunla birleşmem için, bu dünyadan ayrılarak sonuma yaklaşmam, benim hayrımadır.

İGNATİUS (ANTAKYA’LI) († 110)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt