Yüreğimizin konutu Rab için kutsal bir tapınaktır.

Günahlarımızın affedilmesi ve kanı ile arınmak suretiyle kutsallaşabilmemiz için Rab, bedenini ölüme teslim etmeyi kabul etti. Nitekim O’nun için şunlar yazıldı: Günahlarımızdan ötürü yaralandı; fesatlarımızdan ötürü zedelendi; yaraları ile biz sağlığa kavuştuk; kuzu gibi boğazlanmaya götürüldü; kırkıcılar önünde dilsiz kuzu gibi durdu (bk. Yşa. 53, 5-7). Bu sözler hem İbrani halkını, hem de bizi ilgilendirir. Geçmişte olanları bize gösterdiği, güncel olanları bize açıkladığı ve gelecek olayların bilgisini bizden esirgemediği için Rabbe şükretmeliyiz.

Kardeşlerim, Rab yaşamımız uğruna ölümü tanımak istedi. O ki tüm dünyanın sahibidir. O ki dünya yaratıldığında Allah tarafından “Suretimizde, benzeyişimize göre insan yapalım” (Yar. 1, 26) denildi. Nasıl olur da insan eli ile öldürüldü? Bunun yanıtını, O’ndan söz etmek amacı ile karizmaları ile aydınlatılan Peygamberler veriyorlar.
O, bedende görünmeliydi ve böylece ölümü yok edip, ölülerin yeniden canlanmasını göstermeliydi. Babalar’a verilen sözleri yerine getirmek için azap çekmeyi kabul etmeliydi. Kendine yeni bir halk hazırlayacaktı ve dünyadaki yaşamında, son yeniden canlandırmasından sonra, herkesi yargıcı olacağını gösterecekti.

Günahların affı aracılığı ile Rab bizleri, çocuklar kadar saf ve yeni yaratıklar haline getirdi. Suretimizde, benzeyişimize göre insan yapalım ve denizin balıklarına ve göklerin kuşlarına hakim olsun (Yar. 1, 26) dediğinde bize özel bir saygınlık verdi. Kendi yapıtı olan ikinci yaradılışla ilgili bunları da söyledi: İşte ben son şeyleri ilk şeyler gibi yapıyorum. Bu yeni yaratık konumundan Kutsal Kitap yazarı da söz eder ve şöyle der: Süt ve balın aktığı topraklara girin ve sahiplenin (bk. Çık. 33, 3).
İşte o halde biz ikinci bir kez şekillendirildik. Bunu Peygamber doğruluyor: Şimdi diyor Rab, bedenlerinden taş yüreklerini söküp, etten yürekler koyacağım (bk. Hez. 11, 19). O zamandan beri yüreğimiz kutsal bir tapınak ve Rabbin konutu oldu.
Başka bir yerde Söz kendine soruyor: “Rabbim Allah’ı yüceltmek için karşısına nerede çıkacağım?” Ve yanıt veriyor: “Senin adını kardeşlerime duyuracağım, kutsal topluluğun ortasında seni öveceğim” (bk. Mez. 21, 23). Gördüğünüz gibi sözü verilen topraklar bizimdir!

BARNABA (Barnaba’ya Atfedilen Mektup) (II. yüzyılın sonu)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt