Bir kimse Mesih’te ise, yeni bir yaratıktır.

Kutsal Ruh’un ilk armağanlarına ve diriliş umuduna sahip olanlar bekledikleri şeye şimdiden sahip sayarlar kendilerini ve şöyle derler: Bundan böyle tene göre kimseyi tanımıyoruz. Biz hepimiz tinseliz, vücudun çürümesine yabancıyız. Gerçekten de, biricik Oğul tarafından aydınlanmış olarak her varlığa hayat veren bu Söz’e dönüştük. Günah bizde egemen iken ölüm bağlarına tutsaktık, şimdi ise Mesih’in yüceliğine girdik çürümeyi attık.

Bu nedenle hiç kimse tende değildir, kısacası kendi zayıflık durumunda, tenin birçok sıfatları arasında çürümeyi böyle anlamak gerekir, Aziz Pavlus ekliyor: Mesih’i tensel şekliyle tanıdıksa da şimdi artık böyle tanımıyoruz. Bununla sanki şunu demek istiyor: Söz insan bedenini aldı, bizim aramızda oturdu; hepimizin yaşamı uğruna bedende öldü, ve onu bu şekilde tanıdık, ama şimdi onu böyle tanımıyoruz. O hala bedende ise de, çünkü üçüncü gün yeniden canlandı ve şimdi Baba’nın yanındadır, onun bedenden de üstünde olduğu anlaşılırdır: bir kere öldükten sonra, bir daha ölmeyecektir, ölümün onun üzerinde hiçbir gücü yoktur. Çünkü o öldü, ilk ve son olarak günaha öldü. Canlı olan O, Tanrı için canlıdır.

Şu halde bizi yaşama görüren liderin durumu böyle ise, mutlaka onun izlerini izlememiz gerekir, bizi tenin üstünde yaşar görsünler. Aziz Pavlus şu şekilde konuşmakta çok haklıydı: Bir kimse Mesih’te ise, o artık yeni bir yaratıktır. Eski dünya geçmiş gitmiştir, yeni bir dünya doğmuştur. Gerçekten de Mesih’e olan inancımızla doğru kişiler olduk, ve lanetin bizim üzerimizde hiçbir etkisi yoktur. O ölümün gücünü yenerek bizim için yeniden canlandı. İsa’nın doğası gereği ve gerçek Tanrı olduğunu anladık. Baba’ya ruhta ve gerçekte tapınıyoruz, Oğul aracılığıyla Baba tarafından dünyaya yüce kutsamalar gönderiliyor.

Bunun içindir ki aziz Pavlus daha sonra derin anlamı olan şu sözleri söylüyor: Bütün bunlar Tanrı’dan geliyor: O bizi kendisiyle Mesih aracılığıyla barıştırdı. Tanrı’nın insan olarak ortaya çıkma gizi ile onu izleyen yenilenme Baba’nın iradesi dışında gerçekleşmez. Baba’nın yanındaki itibarımız Mesih aracılığıyla arttı, çünkü İsa’nın dediği gibi, hiç kimse Baba’ya ondan geçmeden gidemez. Şu halde, bütün bunlar Tanrı’dan geliyor: O bizi kendisiyle Mesih aracılığıyla barıştırdı, ve bu uzlaşma çalışmaları görevini bize verdi.

KİRİLLOS (İSKENDERİYELİ) (380-444)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt