İbranilere rehber olarak Musa vardı; bize yol gösteren ve yöneten Allah.

İbraniler mucizeler gördü. Sen de onların Mısır çıkışlarında gördüklerinden daha yüce ve ünlü mucizeler göreceksin. Sen ordusu ile boğulan firavunu görmedin, fakat askerleri ile batan şeytanı gördün. İbraniler denizi geçtiler, sen ölümü aştın. Onlar Mısırlılardan kurtarıldı, sen ise şeytanlardan. Onlar barbar bir köleliği terkettiler, sen ise günahın daha acı olan köleliğini.
Daha yüce armağanlarla nasıl desteklendiğine dikkat et. Onlar gibi İbrani ve köle olmasına rağmen İbraniler Musa’nın parlayan yüzüne bakamadılar. Sen ise Mesih’in yüzünü tüm şanı içinde gördün. Pavlus da: “Ve biz hepimiz peçesiz yüzle Rabbin yüceliğini gördük” (II. Ko. 3, 18) diye haykırıyor. İbraniler Mesih tarafından izleniliyordu, şimdi ise O bizi daha gerçek şekilde izliyor.
Onlar Mısır’dan sonra çölü buldular, sen ise ölümden sonra gökleri bulacaksın. Onların başında rehber olarak Musa vardı. Bizim ise başka bir Musa’mız vardır, bize yol gösteren ve yöneten Allah.

Neydi ilk Musa’nın özelliği? Musa, der Kutsal Kitap, dünyanın en uysal insanıydı (Say. 12, 3). Bu özelliği son derece tatlı ve onunla aynı özden olan Ruh tarafından yardım gören, bizim Musa’ya da kesinlikle atfedebiliriz. Musa ellerini göklere doğru açarak meleklerin gıdası olan ekmeği yağdırıyordu. Bizim Musa’mız ellerini göklere doğru açar ve bize sonsuz bir gıda verir. İlki kayaya vurup ondan sel gibi sular fışkırtıldı. Bu ise sofraya dokunur, gizemsel masaya vurur ve Ruh’un kaynaklarını fışkırtır. Sofra’nın bir kaynak gibi, ortaya konulmasının nedeni budur: sürülerin her taraftan gelip sağlık verici sularla susuzluklarını gidermeleri için.

Böylesine bir kaynak, bir yaşam çeşmesi, değerlerle yüklü, tinsel iyiliklerle dolup taşan bir sofraya sahip olduğumuza göre uygun zamanda lütuf ve af elde edebilmek için içtenlikli bir yürek ve temiz bir bilinçle yaklaşalım.
Allah’ın tek Oğlu, Rabbimiz ve Kurtarıcımız İsa Mesih’in lütuf ve merhameti ile şimdi ve her zaman, yüzyıllar boyunca O’nun vasıtasıyla Peder’e ve Kutsal Ruh’a şan, şeref, güç olsun. Amin.

YUHANNA KRİSOSTOMOS (344-407)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt